Kancerogene tvari na radnom mjestu: bolja zaštita od štetnih tvari
Novim propisima omogućit će se bolja zaštita milijuna radnika u EU-u
Europski parlament je na popis kancerogena i mutagena koji se koriste na radnom mjestu dodao novih osam tvari, za koje su postavljene granične vrijednosti. Zastupnike posebice brine dizel te žele osigurati bolju zaštitu europskih radnika.
Oko 12 milijuna Europljana potencijalno se svakog dana na svom radnom mjestu izlaže ispušnim plinovima iz dizelskih motora, bez obzira radi li se o vozačima autobusa, kamiona ili građevinskim radnicima. U Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) kažu da emisije dizelskih motora mogu prouzročiti rak, pa Europski parlament želi smanjiti izloženost radnika opasnim tvarima postavljanjem gornjih granica.
Osim dizelskih ispušnih plinova, zastupnici su dodali sedam drugih kemijskih spojeva na popis priznatih kancerogena i mutagena, bez obzira udišu li se ili se njima rukuje, poput korištenih mineralnih ulja.
„Znanost je napredovala i danas znamo da su neki proizvodi opasni što prije nismo znali. U početku nismo znali da je azbest kancerogen i da je smrtonosan. Meni je najvažnija stvar da postoji redovita ponovna procjena rizika jer ne možemo staviti cijenu na zdravlje naših radnika“, kaže belgijski europarlamentarac Claude Rolin iz Kluba zastupnika Europske pučke stranke.
Novim će se propisima omogućiti bolja zaštita milijuna radnika u EU-u, a već je u tijeku njihova treća revizija.
U Europi je rak i dalje glavni uzrok smrtnih slučajeva povezanih s radom, a u zemljama članicama EU svaki sat umire između 7 i 12 ljudi od raka povezanog sa svojim radnim mjestom.
Europski parlament / Ekovjesnik