Ne sanjate! Usred Pariza zaživjela je treća urbana šuma!

Nakon prošlogodišnjeg otvaranja urbanih šuma na Katalonskom trgu (Place de Catalogne) u 14. i Bois de Charonne u 20. pariškom arondismanu, na prvi dan ljeta i Svjetski dan glazbe svečano se otvara urbana šuma na trgu ispred pariške Gradske vijećnice. Riječ je o ispunjenju još jednog predizbornog obećanja aktualne gradske uprave, ali i ključnom projektu u borbi protiv klimatskih promjena u Parizu koji se mijenja i postaje pravi vrtni grad – ville jardin.

Ekstremne vrućine: Italija pod crvenim meteoalarmom

U 17 gradova proglašen je crveni metoalarm, uključujući Rim, Napulj, Firencu, Torino i Bolognu, dok su na snazi posebne mjere zaštite radnika, s ograničenjem rada na otvorenom u najtoplijem dijelu dana. U Firenci i Bergamu došlo je do nestanka struje uslijed preopterećenja elektroenergetske mreže, dok je broj intervencija hitne medicinske službe porastao za čak 20 posto.

Građani Beča odabrali 23 klimatska projekta

U austrijskoj prijestolnici od 2022. postoji Bečki klimatski tim – participativni projekt Grada Beča u okviru kojeg se predlažu ideje za zaštitu klime u određenom okrugu. Žiri je odlučio o provedbi 23 projekta koja će biti realizirana do 2027. godine.

Platforma temeljena na umjetnoj inteligenciji mijenja pristup industrije otpada podacima o ambalaži

Industrija gospodarenja otpadom prolazi kroz tehnološki iskorak koji obećava revoluciju u razumijevanju i optimizaciji reciklabilnosti ambalaže. Nova platforma Deepnest tvrtke Greyparrot predstavlja prvi pametni sustav gospodarenja otpadom temeljen na umjetnoj inteligenciji te posebno osmišljen za zatvaranje kritičnog informacijskog jaza između proizvođača i postrojenja za obradu otpada.

Dana 3. srpnja obilježava se Međunarodni dan bez plastičnih vrećica

Ovaj dan je prilika za podizanje svijesti o onečišćenju plastikom i poticanje pojedinaca, poduzeća i vlada da usvoje ekološki prihvatljivije prakse. Kratko se koriste, a imaju vrlo štetan utjecaj na okoliš – plastične vrećice pridonose onečišćenju, ugrožavaju divlje životinje i potrebno im je više od stotinu godina za razgradnju.

Koliko ste zadovoljni čistoćom u svom kvartu?

U Berlinu se već tjedan dana provodi internetska anketa o čistoći grada – dostupna na šest jezika – kako bi se prikupili dojmovi građana i posjetitelja te osiguralo učinkovitije i ciljanije provođenje mjera za održavanje čistoće.

Novi val visokih temperatura u Sredozemnom moru

Ljetna sezona tek je započela, a Sredozemno more već bilježi neuobičajeno visoke površinske temperature. U velikom dijelu mediteranskog bazena, posebice na zapadu – uz obale Italije, Francuske i Španjolske – zabilježene su ekstremne vrijednosti, čak i do +5 °C iznad prosjeka.

Kako zaslanjenje slatkovodnih sustava utječe na ciklus metana?

Novo istraživanje znanstvenika iz Hrvatske, Austrije, Njemačke i Danske otkriva kako klimatske promjene mijenjaju mikro život u Vranskome jezeru i utječu na stvaranje i oksidaciju metana,  jednog od najopasnijih stakleničkih plinova.

Hamburg: Robotika u borbi protiv morskog otpada

U hamburškoj luci prvi je put testiran robotski sustav SeaClear 2.0. Ovaj napredni sustav koristi autonomna plovila, podvodne i nadvodne robote te dronove kako bi pomoću umjetne inteligencije i visoko osjetljivih senzora prepoznao, klasificirao i prikupio plastični otpad – kako s površine, tako i s morskog dna.

Louvre pokreće najveći međunarodni arhitektonski natječaj u muzejskom svijetu

Muzej Louvre službeno je pokrenuo međunarodni arhitektonski natječaj za svoj veliki projekt pod nazivom „Nouvelle Renaissance“ („Nova renesansa“). Ovaj golem zahvat ima za cilj modernizirati najposjećeniji muzej na svijetu i poboljšati uvjete za njegovih deset milijuna posjetitelja godišnje, s naglaskom na održivost i otvorenost prema Parizu.

Marseille: Trg Castellane pretvoren u središte gradskog života i susreta

Nakon više od dvije godine radova, legendarni Place Castellane u Marseilleu konačno je prestao služiti kao prometni kružni tok i ponovno postao mirni, ozelenjeni gradski trg namijenjen pješacima – prostor koji crta novo urbano lice šestog marsejskog arondismana i otkriva puni potencijal ovog povijesnog mjesta.

Beč gradi 3500 stanova okruženih zelenilom

Atraktivna infrastruktura, priuštivo stanovanje, zelene površine i dobra povezanost s javnim prijevozom i biciklističkom mrežom glavne su stavke razvoja dvaju bečkih urbanih područja.

Copernicus: Oblaci metana sada se prikazuju u aplikaciji CAMS Methane Hotspot Explorer

„Ova aplikacija pokazuje izvanredan napredak postignut posljednjih godina u poboljšanju našeg praćenja emisija metana u atmosferu. Također nudi uvid u buduće mogućnosti našeg nadolazećeg sustava za praćenje antropogenih emisija stakleničkih plinova, CO2MVS.“ – izjavio je Richard Engelen, zamjenik ravnatelja Copernicus službe za nadzor atmosfere.

Copernicus: Sentinel-4 poboljšava opažanja kvalitete zraka programa Copernicus Atmosphere

Ovo će biti prvi europski instrument posvećen praćenju kvalitete zraka koji će biti lansiran na geostacionarnom satelitu, nadopunjujući trenutne instrumente satelita u niskoj Zemljinoj orbiti i održavajući europsku poziciju na čelu praćenja atmosfere. Misiju provode i njome upravljaju Europska svemirska agencija (ESA) i Europska organizacija za iskorištavanje meteoroloških satelita (EUMETSAT).

Bordeaux ulaže u sunce: 60 000 m² solarnih panela do 2026. godine

S više od 2100 sunčanih sati godišnje, Bordeaux koristi svoj prirodni potencijal za brzu i sveobuhvatnu energetsku tranziciju. Grad ulaže u solarnu energiju kroz velike projekte na javnim površinama i potiče građane na solarizaciju privatnih objekata.

Eurostat: Početkom 2025. pao udio električne energije iz obnovljivih izvora

Prema najnovijim podacima Eurostata, Hrvatska se u prvom tromjesečju 2025. godine istaknula kao jedna od predvodnica energetske tranzicije: čak 77,3 % neto proizvedene električne energije dolazilo je iz obnovljivih izvora, čime je zauzela treće mjesto među državama članicama EU-a – odmah iza Danske (88,5 %) i Portugala (86,6 %).

Drvo, sunce i snijeg: nova generacija planinskih solarnih nadstrešnica u Francuskoj

Na visini od 1500 metara, u alpskom mjestu Aussois (Savoie), ovog ljeta započinje gradnja jedinstvene fotonaponske nadstrešnice od drva, prilagođene najtežim zimskim uvjetima. Projekt će realizirati francusko-talijanska tvrtka Rossini Energy, specijalizirana za konstrukcije od drva, a nova nadstrešnica bit će instalirana na parkiralištu Charrière, u neposrednoj blizini skijaških staza.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER