Ekstremne vrućine: Italija pod crvenim meteoalarmom
Toplinski val u Italiji već odnosi živote: u Bagheriji na Siciliji preminula je 53-godišnja žena, a jedan radnik je u komi nakon što je kolabirao tijekom rada u pregrijanoj aluminijskoj cisterni.
U 17 gradova proglašen je crveni metoalarm, uključujući Rim, Napulj, Firencu, Torino i Bolognu, dok su na snazi posebne mjere zaštite radnika, s ograničenjem rada na otvorenom u najtoplijem dijelu dana. U Firenci i Bergamu došlo je do nestanka struje uslijed preopterećenja elektroenergetske mreže, dok je broj intervencija hitne medicinske službe porastao za čak 20 posto.
Italija uvodi protokol protiv učinaka ekstremne vrućine – uz skraćeno radno vrijeme, nadzor zdravstvenog stanja radnika i aktivaciju socijalnih mjera za najugroženije sektore, izvijestila je talijanska novinska agencija ANSA.
Prema prognozama, olakšanje stiže tek krajem tjedna, kad bi anticiklona trebala popustiti uoči olujnog nevremena koje se očekuje na sjeveru zemlje.
Ekstremne vrućine odnijele su prvog dana srpnja još jedan život: 53-godišnja žena sa srčanom bolešću srušila se i preminula na uzavrelom pločniku u Bagheriji, gradu u metropolitanskom području Palerma. Nakon smrti radnika u San Lazzaro di Saveni (Emilia-Romagna) u ponedjeljak 30. lipnja, u kritičnom stanju još je jedan radnik u Tezze sul Brenti, u području Vicenze. Pozlilo mu je zajedno s još jednim radnikom dok je radio u aluminijskoj cisterni, zasićenoj parama koje pogoduju visoke temperature – intubiran je i u komi.
Nestanak struje u središtu Firence
Uslijed preopterećenja elektroenergetske mreže izazvane radom klima uređaja i pregrijavanjem kabela, u središtu Firence bez električne energije ostali su brojni uredi, kuće, hoteli i trgovine. Slično je bilo i u Bergamu gdje su ugašeni čak i semafori.
Užareno sunce ovog utorka nikoga nije štedjelo
Crveni meteoalarm proglašen je za 17 talijanskih gradova, a u srijedu će im se pridružiti i Campobasso u regiji Molise. U međuvremenu, Bologna, Bolzano, Brescia, Firenca, Perugia i Torino „crvene se“ još od prošlog četvrtka. Talijanske regije trenutno donose svoje uredbe za zaštitu radnika koji rade na otvorenom, a u srijedu poslijepodne ministrica Marina Calderone potpisat će okvirni protokol između Ministarstva rada i socijalne politike i sindikata za „usvajanje mjera za suzbijanje rizika povezanih s izvanrednim klimatskim situacijama na radnom mjestu“. Protokolom će se skratiti radno vrijeme te ograničiti rad na otvorenom tijekom najtoplijeg dijela dana, uvesti zdravstveni nadzor radnika, osigurati odgovarajuća radna odjeća te aktivirati socijalne mjere za najugroženije sektore.
Prema glavnoj talijanskoj poljoprivrednoj organizaciji Coldiretti (Confederazione Nazionale Coltivatori Diretti), samo poljoprivredni sektor ima pola milijuna poljoprivrednika koji su diljem zemlje u ljetnoj žetvi. Zahvaljujući trenutnim regionalnim uredbama, na Sardiniji poljoprivrednici i građevinari neće moći raditi na otvorenom između 12:30 i 16:00 sati do kraja kolovoza. Slične uredbe izdane su u Venetu, Laciju i Lombardiji, a iste mjere provode se u Emiliji-Romagni (uključujući i logističke centre) i u Pijemontu. Na Siciliji je uredba na snazi od 26. lipnja, a regija Marche donijet će je 3. srpnja – mjesec dana ranije nego prošle godine.
Prema meteorolozima, Talijani će ekstremne vrućine morati izdržati do petka, kada će anticiklona ustupiti mjesto lošem vremenu u Alpama i na sjeveru zemlje. U ponedjeljak će se oblaci spustiti prema središnjem i južnom području, a očekuje se da će ih pratiti jaka tuča i pljuskovi.
- Firenze - Palazzo Vecchio © Ekovjesnik
S ekstremnim vrućinama teško se nose i turisti
66-godišnja Azijatkinja izgubila je svijest ispred milanske katedrale te je hitno prevezena u bolnicu. Talijanske bolnice su preopterećene, a intervencije hitne medicinske službe porasle su za čak 20 posto – ponajviše zbog utjecaja vrućine na najranjivije: starije i kronično bolesne osobe. U Kalabriji su hitne službe ojačane s 30 specijalista za manje ozbiljne slučajeve. Regija Ligurija aktivirala je poseban plan za otprilike 5500 ranjivih i rizičnih građana jer su u zaleđu La Spezije izmjerene temperature blizu 40 °C.
Rim je u Jubilarnoj godini prepun turista i hodočasnika, a crveni meteoalarm na snazi je do 3. srpnja. Na frekventnim lokacijama i u blizini crkava postavljeni su klimatizirani šatori Crvenog križa i postaje Civilne zaštite. U Napulju se dijeli karta „klimatskih skloništa“ („rifugi climatici“) – tridesetak vila i vrtova raspoređenih diljem grada, a gradovi i općine u Kampaniji otvaraju prihvatne centre. Bari je, primjerice, uveo telefonsku liniju za pomoć i servis solidarnosti za dostavu osnovnih potrepština u sklopu svog plana protiv ekstremnih vrućina.
Diljem Italije besplatno se mogu koristiti gradski bazeni, građani se pozivaju u posjet muzejima, dok se za starije osobe otvaraju klimatizirane sobe u domovima umirovljenika. Talijanske vlasti ističu kako se utočište od ekstremnih vrućina može pronaći i u rashlađenim trgovačkim centrima – čak i razgledavanje izloga pomaže u smanjenju rizika od toplinskog udara.
Stjepan Felber | Ekovjesnik