Što sve Parižani moraju znati prije nego što se odluče na kupanje u Seini?

Otvaranje triju novih lokacija za kupanje u središtu Pariza predviđeno je za subotu 5. srpnja. Regionalna agencija za zdravstvo (ARS) provodit će pojačane analize kvalitete riječne vode, osobito s obzirom na prisutnost bakterija poput Escherichia coli. Unatoč poduzetim mjerama, i dalje postoje zdravstveni rizici, osobito za ranjive skupine.

Kako zaslanjenje slatkovodnih sustava utječe na ciklus metana?

Novo istraživanje znanstvenika iz Hrvatske, Austrije, Njemačke i Danske otkriva kako klimatske promjene mijenjaju mikro život u Vranskome jezeru i utječu na stvaranje i oksidaciju metana,  jednog od najopasnijih stakleničkih plinova.

Hamburg: Robotika u borbi protiv morskog otpada

U hamburškoj luci prvi je put testiran robotski sustav SeaClear 2.0. Ovaj napredni sustav koristi autonomna plovila, podvodne i nadvodne robote te dronove kako bi pomoću umjetne inteligencije i visoko osjetljivih senzora prepoznao, klasificirao i prikupio plastični otpad – kako s površine, tako i s morskog dna.

Ostreopsis ovata: Nevidljiva prijetnja Jadranskom moru

U sklopu projekta ALIENA (ALIgning Efforts to control Non-indigenous species in the Adriatic sea) razvijaju se sustavi ranog upozoravanja i praćenja te baze podataka za kontrolu invazivnih morskih vrsta poput vrste Ostreopsis ovata.

Novi val visokih temperatura u Sredozemnom moru

Ljetna sezona tek je započela, a Sredozemno more već bilježi neuobičajeno visoke površinske temperature. U velikom dijelu mediteranskog bazena, posebice na zapadu – uz obale Italije, Francuske i Španjolske – zabilježene su ekstremne vrijednosti, čak i do +5 °C iznad prosjeka.

Pariz se pametno hladi: Gdje se osvježiti tijekom toplinskog vala?

Vrući ljetni dani stigli su i u Pariz gdje je još krajem svibnja prvi put ove godine izmjerena temperatura viša od 30 stupnjeva. Međutim, francuska metropola svim građanima i posjetiteljima nudi gotovo 1400 lokacija za osvježenje – od urbanih šuma, parkova i vrtova do fontana s pitkom vodom izvrsne kvalitete, posebno uređenih otoka svježine i javnih tuševa.

Europske vode za kupanje sigurne su za ljetno uživanje!

Od obalnih voda do riječnih i jezerskih kupališta, velika većina europskih voda sigurna je za kupanje – pokazuje najnovija ocjena kvalitete voda za kupanje za sezonu 2024., koju je 20. lipnja 2025. objavila Europska agencija za okoliš (EEA).

Hrvatska dobila prva područja važna za očuvanje ptica na moru

Hrvatska je proširila ekološku mrežu Natura 2000 i na morsko područje te su ovom prilikom prvi put proglašena područja važna za očuvanje morskih ptica iz roda cjevonosnica – gregule (Puffinus yelkouan) i kaukala (Calonectris diomedea).

Platforma temeljena na umjetnoj inteligenciji mijenja pristup industrije otpada podacima o ambalaži

Industrija gospodarenja otpadom prolazi kroz tehnološki iskorak koji obećava revoluciju u razumijevanju i optimizaciji reciklabilnosti ambalaže. Nova platforma Deepnest tvrtke Greyparrot predstavlja prvi pametni sustav gospodarenja otpadom temeljen na umjetnoj inteligenciji te posebno osmišljen za zatvaranje kritičnog informacijskog jaza između proizvođača i postrojenja za obradu otpada.

Dana 3. srpnja obilježava se Međunarodni dan bez plastičnih vrećica

Ovaj dan je prilika za podizanje svijesti o onečišćenju plastikom i poticanje pojedinaca, poduzeća i vlada da usvoje ekološki prihvatljivije prakse. Kratko se koriste, a imaju vrlo štetan utjecaj na okoliš – plastične vrećice pridonose onečišćenju, ugrožavaju divlje životinje i potrebno im je više od stotinu godina za razgradnju.

Koliko ste zadovoljni čistoćom u svom kvartu?

U Berlinu se već tjedan dana provodi internetska anketa o čistoći grada – dostupna na šest jezika – kako bi se prikupili dojmovi građana i posjetitelja te osiguralo učinkovitije i ciljanije provođenje mjera za održavanje čistoće.

Louvre pokreće najveći međunarodni arhitektonski natječaj u muzejskom svijetu

Muzej Louvre službeno je pokrenuo međunarodni arhitektonski natječaj za svoj veliki projekt pod nazivom „Nouvelle Renaissance“ („Nova renesansa“). Ovaj golem zahvat ima za cilj modernizirati najposjećeniji muzej na svijetu i poboljšati uvjete za njegovih deset milijuna posjetitelja godišnje, s naglaskom na održivost i otvorenost prema Parizu.

Marseille: Trg Castellane pretvoren u središte gradskog života i susreta

Nakon više od dvije godine radova, legendarni Place Castellane u Marseilleu konačno je prestao služiti kao prometni kružni tok i ponovno postao mirni, ozelenjeni gradski trg namijenjen pješacima – prostor koji crta novo urbano lice šestog marsejskog arondismana i otkriva puni potencijal ovog povijesnog mjesta.

Beč gradi 3500 stanova okruženih zelenilom

Atraktivna infrastruktura, priuštivo stanovanje, zelene površine i dobra povezanost s javnim prijevozom i biciklističkom mrežom glavne su stavke razvoja dvaju bečkih urbanih područja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER