Šećer – novi igrač u borbi protiv Alzheimerove bolesti

Novo otkriće otvara put razvoju inovativnih terapija

U borbi protiv Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije pojavio se novi, neočekivani saveznik – šećer.

Na to ukazuje novo istraživanje objavljeno 30. lipnja 2025. u časopisu Nature Metabolism, koje su proveli znanstvenici Buck instituta za istraživanje starenja iz Kalifornije (Buck Institute for Research on Aging).

Eksperimenti provedeni na vinskim mušicama (Drosophila melanogaster) i na ljudskim stanicama uzgojenima u laboratoriju pokazuju da neuroni troše šećere – svoju gotovo isključivu energiju – na posve drukčiji način nego što se dosad mislilo. Upravo je taj mehanizam usko povezan s nakupljanjem toksičnih proteina, karakterističnim za neurodegenerativne bolesti.

Ovo otkriće tako bi moglo otvoriti put budućim terapijama za Alzheimerovu bolest i druge vrste demencije.

Glukoza se u tijelu pohranjuje u obliku glikogena, najviše u jetri i mišićima. Iako su male količine ovog složenog šećera prisutne i u mozgu, njegova se uloga dugo smatrala zanemarivom.

„Ova studija dovodi u pitanje tu pretpostavku – i to s iznenađujućim implikacijama“, istaknuo je voditelj istraživanja Pankaj Kapahi. „Glikogen nije pasivan u mozgu – aktivno je uključen u njegove bolesti.

  • Ljudski neuroni u laboratoriju – nakupljanje glikogena i proteina tau. Ova slika prikazuje moždane stanice (neurone) u kojima su označene dvije tvari: tau protein prikazan je crveno, a glikogen zeleno. Na mjestima gdje se dvije tvari preklapaju, boja prelazi u žutu ili narančastu, što pokazuje njihovu blizinu unutar stanice. Naknadni eksperimenti potvrdili su da se kod Alzheimerove bolesti glikogen nakuplja u moždanim stanicama i može se vezati uz tau protein. Ovo otkriće upućuje na to da glikogen može sudjelovati u procesu stvaranja štetnih nakupina tau proteina, koji se smatraju jednim od pokretača Alzheimerove bolesti i sličnih neurodegenerativnih poremećaja. © Buck Institute for Research on Aging

Znanstvenici su otkrili da mozak pogođen demencijom nakuplja višak glikogena, što dodatno potiče napredovanje bolesti. Uzrok tome je protein tau – upravo onaj koji stvara naslage kod Alzheimerove bolesti – koji se veže uz glikogen, zarobljava ga i time blokira njegovu razgradnju i uporabu u stanicama.

Uklanjanjem ovih naslaga šećera i obnovom aktivnosti enzima potrebnog za njegovu razgradnju, autori studije uspjeli su smanjiti toksični učinak nakupljenih proteina, i to ne samo kod životinjskih modela nego i kod ljudskih neurona dobivenih iz matičnih stanica.

„Znanost pokazuje da je kronološko starenje neizbježno, ali je biološko starenje promjenjivo. Postoji njegov dio protiv kojeg se možemo boriti – i svakim danom smo bliže pobjedi.“ – izjavio je Eric Verdin, dr. med., predsjednik i glavni izvršni direktor Buck instituta.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Veća dostupnost zelenih površina godišnje bi u Zagrebu sačuvala 143 života

Institut za globalno zdravlje u Barceloni (ISGlobal) objavio je rang listu europskih gradova s najvećim rizikom od smrti uslijed nedostatka zelenih površina. Europski gradovi godišnje bi mogli spriječiti čak 43.000 smrtnih slučajeva provođenjem preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o dostupnosti zelenih površina.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER