Papa: „Potrebno je hitno djelovati za ekološku pravednost. Stvoreni svijet nije bojno polje.“

Papina poruka za Svjetski dan molitve za brigu o stvorenom svijetu 2025. godine

„U svijetu u kojem najkrhkiji prvi trpe razorne posljedice klimatskih promjena, briga za stvoreni svijet postaje pitanje vjere i ljudskosti.“ To je dio poruke za Svjetski dan molitve za brigu o stvorenom svijetu 2025. koji se obilježava 1. rujna, u kojoj Papa podsjeća na potrebu da riječi budu popraćene konkretnim djelima.

U srijedu, 2. srpnja 2025., objavljena je poruka pape Lava XIV. za deseti Svjetski dan molitve za skrb o stvorenome svijetu, koji se obilježava 1. rujna. Temu poruke „Sjeme mira i nade“, povezanu s temom nade Jubilejske godine, odabrao je papa Franjo povodom 10. obljetnice objave enciklike Laudato si’, izvijestio je Vatican News.

Uništavanje Zemlje

U svojoj poruci Papa Lav XIV. se osvrće na situacije u različitim dijelovima svijeta, obilježene krčenjem šuma, zagađenjem, gubitkom biološke raznolikosti kao posljedicama nepravde, nejednakosti, pohlepe i kršenja međunarodnog prava i prava naroda. „Naša Zemlja polako propada“, napominje Papa, „a povećava se snaga i učestalost ekstremnih prirodnih pojava uzrokovanih klimatskim promjenama izazvanima ljudskom djelatnošću.“

Ratovi za prirodne resurse

Još je veća zabrinutost rimskog biskupa kada podsjeća na kratkoročne i dugoročne posljedice ljudske i ekološke devastacije uzrokovane oružanim sukobima, te na nedostatak svijesti o tome da uništavanje prirode najviše pogađa najsiromašnije, marginalizirane i isključene. Papa Lav XIV. posebno ističe patnje domorodačkih zajednica, ističući da u toj dinamici „stvoreni svijet postaje bojno polje za kontrolu nad životno važnim resursima, što potvrđuju poljoprivredna područja i šume koje su postale opasne zbog mina, politika 'spaljene zemlje', sukoba koji izbijaju oko izvora vode, nepravedne raspodjele sirovina, pri čemu najviše stradavaju najosjetljivije skupine stanovništva, a ugrožava se i sama društvena stabilnost.“

Čuvati vrt svijeta

Papa Lav XIV. nas poziva „da obrađujemo i čuvamo vrt ovoga svijeta“, što podrazumijeva „odgovoran uzajamni odnos između čovjeka i prirode“.

„Čuvati znači također brinuti o sjemenu koje potom niče velikom snagom, čak i na neočekivanim mjestima“, ističe Papa.

Briga za stvoreni svijet – pitanje vjere i ljudskosti

„Ekološka pravednost više se ne može smatrati apstraktnim pojmom ili dalekim ciljem, već hitnom potrebom koja nadilazi samu zaštitu okoliša“, ističe papa Lav XIV. i dodaje da se ona tiče društvene, ekonomske i antropološke pravednosti. „U svijetu u kojem najkrhkiji prvi trpe razorne posljedice klimatskih promjena, krčenja šuma i zagađenja, briga za stvoreni svijet postaje pitanje vjere i ljudskosti“, objašnjava Papa.

Na kraju svoje poruke papa Lav XIV. izražava nadu „da će nas upravo enciklika pape Franje nastaviti nadahnjivati, kako bismo sve više odabirali integralnu ekologiju kao  zajednički put koji treba slijediti te kako bi se umnožile sjemenke nade koje treba čuvati i njegovati.“

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Vatikanske vrtove od jučer krasi cvjetni grb pape Lava XIV.

Ispred Palače Guvernatorata, sjedišta vatikanske upravne vlasti, dovršena je izrada cvjetnog prikaza grba pape Lava XIV. Ovom cvjetnom instalacijom – smještenom na padini ispod kupole bazilike svetog Petra, nastavlja se stoljetna tradicija oblikovanja papinskih grbova u Vatikanskim vrtovima.

UN: Ljudska aktivnost uzrok je katastrofa u cijelom svijetu

Studija Sveučilišta Ujedinjenih naroda, akademske i istraživačke institucije UN-a, razmatra 10 različitih katastrofa koje su se dogodile 2020. i 2021. godine te otkriva njihovu međusobnu povezanost, iako su se dogodile u različitim dijelovima svijeta.

Poziv na buđenje! Izumiranje prijeti skoro trećini svjetskih vrsta drveća!

Staništa su golemog broja životinjskih vrsta, što ih čini važnom komponentom biološke raznolikost, a osim toga osiguravaju na desetke milijuna radnih mjesta i glavni su izvor sredstava za život milijunima ljudi širom svijeta. Naravno, riječ je o drveću, a prema izvješću Međunarodne organizacije botaničkih vrtova (BGCI) mnogim njegovim vrstama prijeti izumiranje.

Papa: Tehnologija bi trebala koristiti svima

Papa Franjo istaknuo je da korištenje novih tehnologija ne bi trebalo zamijeniti ljudske odnose, već bi nam uz poštovanje dostojanstva svake osobe trebalo pomoći u suočavanju s krizama našeg vremena.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER