Papa: Tehnologija bi trebala koristiti svima
Neka nove tehnologije učine našu budućnost svjetlijom
Papa Franjo istaknuo je da korištenje novih tehnologija ne bi trebalo zamijeniti ljudske odnose, već bi nam uz poštovanje dostojanstva svake osobe trebalo pomoći u suočavanju s krizama našeg vremena.
U videoporuci s molitvenom nakanom za travanj, snimljenoj prije njegova prijema u Polikliniku Gemelli, papa Franjo poziva da se tehnologija stavi u službu svih, a posebno onih najpotrebitijih. Papa Franjo svoju molitvenu nakanu posvećuje novim tehnologijama i nadi da njihova uporaba „neće zamijeniti ljudske odnose, da će poštovati dostojanstvo osobe i pomoći nam da se suočimo s krizama našeg vremena“.
U svijetu društvenih mreža
U svijetu preplavljenom trendovima društvenih mreža i sve većim područjem umjetne inteligencije, papa Franjo naglašava da je „tehnologija plod inteligencije koju nam je dao Bog”. Međutim, upozorava na zlouporabu jer to može imati negativne posljedice.
Primjerice, Papa aludira na probleme izolacije i nepostojanja pravih ljudskih odnosa i kaže da „nešto nije u redu ako više vremena provodimo na mobitelu nego s ljudima.“ Papa Franjo upozorava da nas sve veća uporaba ekrana u bilo kojem obliku „tjera da zaboravimo da iza toga stoje stvarni ljudi koji dišu, smiju se i plaču“. Kao rezultat toga, na društvenim mrežama šire se elektroničko nasilje (cyberbullying) i mržnja.
Štoviše, tehnologija je dobro od kojeg „korist ne bi trebala imati samo nekolicina, dok se druge isključuje” jer to dovodi do ekonomskih, socijalnih, radnih, obrazovnih i drugih nejednakosti.
Tehnologija u službi čovjeka
Kako bi se izbjegle ove opasnosti, Papa nas potiče da „stavimo tehnologiju u službu ljudske osobe” – kao sredstvo za ujedinjenje ljudi, pomoć potrebitima, poboljšanje života bolesnih, njegovanje kulture susreta i zaštitu planeta.
„Tehnologija nije namijenjena odvajanju čovjeka od stvarnosti i odnosa“, kaže papa Franjo te nas stoga poziva da „manje gledamo u ekrane“, a „više jedni druge u oči“. Usklađivanje tehnologije s odnosima omogućit će svakom od nas da „otkrijemo ono što je stvarno važno: da smo braća, sestre i djeca istog Oca.“
>>> Pročitajte još >>> ADRIANO je prvi robotski „zaposlenik“ talijanske javne uprave
Učinci tehnologije na naše živote
Međunarodni direktor Papine svjetske molitvene mreže (Rete Mondiale di Preghiera), isusovac pater Cristóbal Fones, naglašava da nas videoporukom „papa Franjo želi podsjetiti da odgovorno korištenje tehnologije znači staviti je u službu ljudske osobe i stvorenja“, kao i da „etička uporaba novih tehnologija pridonosi brizi za stvoreno“, „očuvanju dostojanstva ljudskih bića i poboljšanju kvalitete njihova života.”
„Kao kada olakšate pristup širokom rasponu obrazovnih resursa na mreži, a tu su i telemedicina, aplikacije posvećene zdravlju i novi dijagnostički alati, oni koji poboljšavaju komunikaciju i omogućuju nam održavanje kontakata diljem svijeta, pa čak i rad u timovima unatoč udaljenosti, tehnologije za recikliranje i obnovljive izvore energije.“
Ukratko, za oca Fonesa „tehnologija može biti moćan alat za rješavanje globalnih kriza kao što su siromaštvo ili klimatske promjene“, ali za etičku upotrebu potrebno je gledati „druge očima srca, da s njima uspostavimo bratske odnose, na što nas Papa poziva“. „Poštovanje dostojanstva svake osobe i općeg dobra vodeća su načela u razlučivanju kako koristiti tehnologiju i u koju svrhu“, dodaje Fones, precizirajući da „papa Franjo potiče na razvijanje kritičke svijesti o korištenju novih tehnologija i njihovim učincima na naše živote i na društvo. Potiče nas da činimo i promičemo odgovornu upotrebu novih tehnologija koja pogoduje cjelovitom ljudskom razvoju svih, osobito onih u najnepovoljnijem položaju.“
Videoporuke pape Franje objavljuju se svakog mjeseca na službenoj web stranici Il Video del Papa, YouTube kanalu @ilvideodelpapa te na društvenim mrežama X (bivši Twitter) @Pontifex i Instagram @Franciscus.
Ekovjesnik