Copernicus: Sentinel-4 poboljšava opažanja kvalitete zraka programa Copernicus Atmosphere
Lansiranjem satelita Sentinel-4, mogućnosti Copernicus službe za nadzor atmosfere (CAMS) za praćenje kvalitete zraka značajno će se povećati
Ovo će biti prvi europski instrument posvećen praćenju kvalitete zraka koji će biti lansiran na geostacionarnom satelitu, nadopunjujući trenutne instrumente satelita u niskoj Zemljinoj orbiti i održavajući europsku poziciju na čelu praćenja atmosfere. Misiju provode i njome upravljaju Europska svemirska agencija (ESA) i Europska organizacija za iskorištavanje meteoroloških satelita (EUMETSAT).
Opremljen ultraljubičastim, vidljivim i bliskim infracrvenim spektrometrom za snimanje, Sentinel-4 bit će u geostacionarnoj orbiti na 36 000 km iznad Zemlje, 50 puta više od misija u niskoj Zemljinoj orbiti, neprestano promatrajući kvalitetu zraka u Europi skeniranjem svakih sat vremena. Ovo je veliko poboljšanje jer trenutne misije Copernicus relevantne za kvalitetu zraka mogu proizvesti samo jednu sliku Europe dnevno. Novi podaci Sentinel-4 omogućit će CAMS-u da poboljša svoje prognoze i analize kvalitete zraka za Europu. Neki od zagađivača koji se prate putem ovog instrumenta su dušikov dioksid (NO₂), ozon (O₃), sumporov dioksid (SO₂), formaldehid (HCHO) i aerosoli.
Mjerit će razine glavnih onečišćujućih tvari u zraku, poput otrovnih plinova u tragovima dušikovog dioksida, koji nastaje izgaranjem fosilnih goriva, i ozona, koji se obično proizvodi niz vjetar od izvora onečišćenja.
Također, misija Sentinel prvi put „dijeli“ svemirsku letjelicu, budući da je misija Sentinel-4 postavljena na satelit Meteosat treće generacije, koji također nosi instrumente za poboljšano praćenje i prognoziranje vremena.
„Novost Sentinela-4 je u tome što će nam omogućiti da vidimo dnevni ciklus nekih od glavnih atmosferskih onečišćujućih tvari. To je vrlo važno za bolje razumijevanje međudjelovanja kemije, fizike i temeljnih emisija. Ako možemo bolje promatrati, možemo bolje modelirati i predviđati. Misija nije mogla doći u bolje vrijeme, jer pojačavamo napore u praćenju kvalitete zraka u Europi s novim fokusom na emisije. A s brzo razvijajućim tehnikama umjetne inteligencije/strojnog učenja, očekujemo da ćemo ovu novu generaciju promatranja još bolje iskoristiti.“ – izjavila je Florence Rabier, glavna direktorica Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF).
Sentinel-4 igra temeljnu ulogu za Europu jer kontinent pojačava svoje napore za poboljšanje kvalitete zraka kao dio revidirane Direktive o kvaliteti okolnog zraka EU/2024/2881, Akcijskog plana za nulto onečišćenje i Direktive o nacionalnim obvezama smanjenja emisija (NEC).
- Copernicus služba za nadzor atmosfere (CAMS) / Ekovjesnik