SIN: e-automobil koji će radikalno promijeniti gradsku vožnju budućnosti

Što je potaknulo biciklistički brend na dizajn električnih automobila?

Danski biciklistički brend Biomega nakon 20 godina poslovanja na području proizvodnje bicikala, odlučio je krenuti korak dalje i pokrenuti proizvodnju svog prvog električnog automobila, koji će radikalno promijeniti viziju gradskog prijevoza budućnosti.

Slično marki automobila MINI, koja je usredotočena na proizvodnju manjih automobila namijenjenih praktičnoj gradskoj vožnji, te japanskoj tvrtki MUJI sa šarolikom ponudom raznih proizvoda namijenjenih modernom stilu života te s najnovijim ulaganjima u autonomnu mobilnost, tako je i danska tvrtka Biomega, inače poznata po proizvodnji bicikala – i onih električnih, odlučila prebaciti svoje poslovanje na proizvodnju električnih automobila.

Biomegin električni automobil, nazvan SIN po gradu Singapuru, ući će u proizvodnju 2021. godine, a njegova tržišna cijena iznosit će 20.000 američkih dolara. Sučelje vozila karakterizira visoka razina pouzdanosti i udobnosti, a sa svojim minimalističkim dizajnom namijenjen je svakom urbanom stanovniku.

Foto: sin.biomega.com

Na SIN-ovom razvijanju sudjelovao je danski dizajnerski studio KiBiSi, kao i poznati dizajneri Ross Lovegrove i Marc Newson, koji su ključni ne samo u ovom projektu, već i u svim prošlim Biomeginim projektima. Korištenje tipičnog skandinavskog dizajna inkorporira elemente različitih disciplina u potpuno novi, funkcionalni estetski hibrid, a prednost ovog vizualno zanimljivog automobila jesu niski troškovi pogona, udobnost i održivost u primjeni suvišnog dizajna.

Izrada SIN-a pravi je primjer koji pokazuje da u bliskoj budućnosti suradnje između lifestyle brendova i poznatih dizajnerskih studija ne samo da će odlučivati kako će izgledati naši domovi, već i kako će funkcionirati naši gradovi.

Klara Perović / Ekovjesnik 

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

Komunalne tvrtke hvataju korak s novim izazovima

Hitno napuštanje fosilnih goriva nužno je za ublažavanje klimatskih promjena, a aktualna energetska kriza dodatno ubrzava orijentaciju na obnovljive izvore energije. Sve veći broj lokalnih samouprava i komunalnih tvrtki prestaje s nabavom benzinskih i dizelskih vozila te prelazi na električna i druga alternativna vozila koja su ekološki prihvatljiva.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER