Europska komisija nagrađena za rad na području kružnog gospodarstva

Novo priznanje kao poticaj za nastavak djelovanja u duhu cirkularnosti!

Jučer su u švicarskom Davosu Svjetski ekonomski forum i Forum mladih svjetskih lidera Europskoj komisiji dodijelili nagradu za kružno gospodarstvo za 2019. godinu, kao priznanje za rad na ubrzavanju tranzicije prema kružnom gospodarstvu koje promiče zaštitu okoliša i smanjenje emisija stakleničkih plinova, s istovremenim pružanjem mogućnosti za nova radna mjesta, gospodarski rast i ulaganja.

Zajednica mladih svjetskih lidera Svjetskog ekonomskog foruma (YGL) u suradnji s kompanijom Accenture Strategy ugostila je jučer četvrtu dodjelu Circulars nagrada na godišnjem sastanku Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) u švicarskom Davosu.

Nagrade za kružno gospodarstvo su dodijeljene u ukupno sedam kategorija, a jednu od nagrada u kategoriji „Javni sektor“ dobila je i Europska komisija. Nagradu su u ime Komisije primili Jyrki Katainen, potpredsjednik Europske komisije nadležan za radna mjesta, rast, ulaganja i konkurentnost te Karmenu Vella, povjerenik EU za okoliš, pomorstvo i ribarstvo. 

Prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, koji nije mogao prisustvovati ceremoniji, ali je bio ključni akter u radu Komisije na kružnom gospodarstvu, rekao je: „Ovu nagradu želio bih podijeliti s europskom zajednicom kružnog gospodarstva, uključujući tvrtke, javne vlasti i civilno društvo uključeno u kružnu tranziciju, i također s 500 milijuna Europljana, čije nam je aktivno sudjelovanje prijeko potrebno kako bi se potaknula transformacija koja je već krenula prema naprijed.”

Potpredsjednik Jyrki Katainen je izjavio: „Ova nagrada je priznanje za sav rad izvršen u proteklim godinama koji dokazuje da kružno gospodarstvo zaista može potaknuti konkurentnost poduzeća, otvoriti nova tržišta za zelene proizvode i usluge i stvoriti nova radna mjesta u Europi, uz stalno poticanjem da učinimo još više.”

Povjerenik EU za okoliš, pomorstvo i ribarstvo Karmenu Vella je nagradu komentirao sljedećim riječima: „Počeli smo s vrlo ambicioznim i sveoubuhvatnim planom kako promijeniti naše gospodarstvo. Ova nagrada prepoznaje da je naš izbor redizajna, ponovne upotrebe i recikliranja pravi izbor za okoliš i industriju. Takvo priznanje stavlja još više odgovornosti na nas da nastavimo u duhu cirkularnosti.”

Paket kružnog gospodarstva (CEP)

Europska komisija je 2015. godine donijela novi ambiciozni paket o kružnom gospodarstvu (CEP) kako bi europskim poduzećima i potrošačima olakšala prijelaz na gospodarstvo u kojem se resursima koristi na održiviji način. Uvođenjem mjera, poput povećanja recikliranja i oporabe, nastoji se „zatvoriti krug” životnog vijeka proizvoda te pridonijeti zaštiti okoliša i gospodarstvu.

Predložene mjere također se bave klimatskim promjenama zahtijevajući energetske uštede i smanjenje emisija stakleničkih plinova, a uključuju i donošenje prve europske strategije za plastiku.

Komisija je do sada provela više od 90 posto od ukupno 54 planirane aktivnosti i trenutno razmatra provođenje daljnjih koraka kako bi zemlje članice Europske unije postale još održivije. Kružno gospodarstvo dio je modernizacije i transformacije potrebne da bi EU postala prva svjetska ekonomija koja će do 2050. postati klimatski neutralna, prema dugoročnim ciljevima strategije koju je Europska komisija predložila u studenom 2018. godine.

Klara Perović / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Europska komisija provela akcijski plan za kružno gospodarstvo

Provedene su ili se provode sve 54 mjere iz plana donesenog 2015. što će pridonijeti jačanju europske konkurentnosti, osuvremeniti njezino gospodarstvo i industriju te stvoriti radna mjesta, zaštititi okoliš i potaknuti održivi razvoj.

Novim pravilima EU do smanjenja otpada u moru

Europska komisija predstavila je danas prijedlog direktive o plastici za jednokratnu upotrebu i nova EU pravila u korist smanjenja plastičnog otpada i onečišćenja mora. Spomenuta direktiva nadovezuje se na prvu EU Strategiju o plastici koju je Komisija objavila u siječnju ove godine.

Sigurnija voda za piće za sve Europljane

Revidiranim europskim zakonodavstvom koje je EK predložila 1. veljače poboljšat će se kvaliteta vode za piće i pristup vodi te će se bolje informirati građane. Europljanima na taj način treba osigurati da vodu iz slavine, sigurnu za konzumaciju, mogu piti i na gradskim ulicama i u javnim zgradama, a u svim ugostiteljskim objektima potrebno je poticati konzumaciju vode iz slavine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER