Samobor: EU sredstvima do boljeg života za sve građane
Provođenje projekata usmjerenih djeci, mladima, nezaposlenima i poduzetnicima
Osim kapitalnih, u Samoboru se europskim sredstvima financira niz projekata s ciljem razvoja društva, usmjerenih na dobrobit djece i mladih te marginaliziranih skupina.
Projekt Zajedno možemo naprijed podržan je s 1.190.305,58 kuna bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda za razdoblje od dvije godine. Kroz projektne aktivnosti 40 nezaposlenih korisnika prava na minimalnu zajamčenu naknadu uputit će se u programe osposobljavanja i razvijanja mekih vještina te će im tako olakšati proces zapošljavanja u suradnji s partnerima; samoborskim Centrom za socijalnu skrb, Pučkim otvorenim učilištem i Udrugom za održivi razvoj Pozitiva. Također, 11 socijalnih radnika sudjelovat će na radionicama prilikom kojih će steći kompetencije za pružanje usluga vezanih uz pristup tržištu rada nezaposlenima, čime će se formirati krug stručnjaka s ojačanim vještinama i znanjima u svrhu radne aktivacije marginaliziranih skupina.
Grad Samobor nositelj je i projekta Školska shema kojim je dobio 178.165,58 kuna za osiguranje obroka voća, povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda za učenike osnovnih škola. Cilj projekta je promocija zdravih prehrambenih navika kod djece, a sve u svrhu suzbijanja pretilosti i bolesti vezanih uz prehranu. Projekt se provodi drugu godinu zaredom.
U trećoj fazi provodi se projekt Vjetar u leđa kojem je cilj omogućiti djeci s teškoćama u razvoju podrška pomoćnika u nastavi. Trenutno u projektu sudjeluje 28 pomoćnika za 31 učenika u pet osnovnih škola. Europska Unija sufinancira projekt s 85 % (4.774.809,72 kuna), dok Grad izdvaja ostalih 15 %.
Kao partner Grad Samobor sudjeluje na Erasmus+ projektu Kad se mlade ruke slože čiji je nositelj Udruga Pozitiva. Cilj projekta je aktivno uključivanje mladih u strukturirani dijalog s donositeljima odluka na lokalnoj razini u svrhu izrade novog Gradskog programa za mlade. Na ovo se idejno nastavlja i projekt Pučkog otvorenog učilišta Bunkreiranje – kreiranje programa Centra za mlade, kojem je cilj kod mladih razviti sposobnosti aktivnog podupiranja provedbe javnih politika koje su od interesa za mlade.
Još su dva projekta u procesu valorizacije, riječ je o projektu Judo za sve, Judo kluba Profectus, koji bi pomogao djeci s poteškoćama u razvoju, djeci i mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi i s problemima u ponašanju da se uključe u sportske aktivnosti kluba kao i uspješna resocijalizacija u društvo uz pomoć tima defektologa i kineziologa.
Drugi projekt je Tvornica uspjeha Udruge Pozitiva kojim bi se mlade potaknulo na prepoznavanje i razvoj vlastitih sposobnosti, znanja i vještina kojima bi razvili poduzetničke ideje te ih ohrabriti da se okušaju u kreiranju vlastitih poslovnih ideja. U tome bi pomogli i Grad Samobor, Pučko otvoreno učilište, Poduzetnički centar te Udruženje obrtnika.
Iako je riječ o kapitalnom ulaganju, i projekt Mali tehnopolis Samobor uključuje razvoj društva kroz pomoć i podršku poduzetnicima da se bolje pozicioniraju na tržištu rada, ali i kao poduzetnički inkubator za početnike. Projekt je ukupno vrijedan 21.638.344,40 kuna, a iz europskih fondova osiguran je iznos od 19.490.552,00 kuna.
Među projektima koji su u pripremi za prijavu za sufinanciranje je izgradnja bazena, Centra izvrsnosti u području eno – gastronomije i obrtništva, uređenje dječjeg igrališta i opremanje vrtića u Galgovu te daljnje uređenje rudnika u Rudama.
Grad Samobor / Ekovjesnik