Grad Beč ulaže preko 120 milijuna eura u nove projekte socijalne stanogradnje

Socijalna stanogradnja ključ je uspješnog suživota u Beču

Grad Beč je svjetska prijestolnica socijalne stanogradnje koja je započela u periodu tzv. „Crvenog Beča“ 1920-ih godina kada su socijalisti odnijeli pobjedu na bečkim općinskim izborima. Socijaldemokrati su reformirali društvo i započeli programe socijalne stanogradnje koji i danas služe kao uzor mnogim svjetskim gradovima.

U Beču se primjerice iz plaće svakog radnika izdvaja poseban porez kojim se financiraju programi socijalne stanogradnje. Grad Beč je najveći stanodavac, a čak 60 % Bečanki i Bečana živi u zgradama poticane stanogradnje. Bečki stambeni fond (Wohnfonds Wien) kupuje zemljišta za poticanu stanogradnju kako bi se spriječile moguće špekulacije i snažan porast cijena na tržištu nekretnina, a strogi natječaji za investitore osiguravaju visoku kvalitetu stanovanja. Investitori Gradu predstavljaju svoje projekte, a neovisna interdisciplinarna komisija ocjenjuje svaki projekt u četiri kategorije: socijalna održivost, arhitektura, ekologija i ekonomičnost. Svaki je segment jednako bitan, a investitor čiji projekt najbolje ispunjava sva četiri kriterija dobiva natječaj.

Najnoviji su projekti oni u naseljima Liesing, Landstraße i Donaustadt, na kojima je do 2022. planirana gradnja 3.200 subvencioniranih stanova. U ulicama Henneberggasse i Rößlergasse gradit će se 200 stanova s popratnim sadržajima. Ukupna vrijednost oba projekta je 27,9 milijuna eura, a učešće Grada Beča iznosi 8,2 milijuna eura. Uz sadržaje za djecu i zelene površine, kompleks u Henneberggasseu imat će i posebne stanove za osobe s malim primanjima. Zgrade u ulici Rößlergasse će također nuditi mnogo društvenih sadržaja za stanovnike, a njihova posebnost je u funkcionalnoj promjenjivosti samih stanova koji će se moći prilagoditi potrebama stanara.

 

U novi će gradski kompleks u ulici Berresgasse u naselju Donaustadt Grad Beč uložiti 117 milijuna eura. 170.000 m2 bit će podijeljeno na tri djela: inovativno stanovanje s dječjim vrtićima i gastronomskom ponudom, urbano stanovanje s trgovinama te mirnije okruženje i mjesta za druženje osoba treće dobi. Gotovo će cijeli kompleks biti pješačka, tj. biciklistička zona kojom će dominirati zelene površine za igru i rekreaciju djece i odraslih.

Sva tri kompleksa dio su stambene ofenzive Grada Beča u razdoblju 2018.-2020. kojom se želi zadržati visoka kvaliteta života i osigurati pristupačne cijene stanova za sve Bečane jer je prema riječima bečke vijećnice za stanogradnju Kathrin Gaal socijalna stanogradnja ključ uspješnog suživota u Beču.

Ekovjesnik

 

>>> Pročitajte još >>> Stanogradnja na bečki način

VEZANE VIJESTI

S više parkova i zelenih površina ova metropola postaje pravi „vrtni grad“!

Prva žena na čelu francuske metropole već je u svom prvom mandatu pokrenula veliku zelenu preobrazbu grada sadnjom 20.000 stabala. Na tome se nije stalo jer je u Parizu od srpnja 2020. dodatno povećan broj njegovih zelenih stanovnika, a ukupno je tijekom prošle sezone sadnje (jesen-zima 2020.) posađeno 15.284 stabala. Ove sezone planira se sadnja više od 20.000 stabala.

Stanogradnja na bečki način

Grad Beč poznat je po svojoj politici subvencioniranja stanogradnje i stanovanja čime se osigurava visoka kvaliteta života u austrijskog metropoli. Jedan od najnovijih bečkih projekata je prenamjena zemljišta bečkih lokalnih željeznica u 12. okrugu u novi stambeni kompleks.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER