U Omišlju počela javna rasprava o utjecaju LNG-a na okoliš
S kopnenog na plutajući LNG terminal
Počela je javna rasprava o novoj studiji o utjecaju na okoliš za plutajući LNG terminal na otoku Krku koja je već podigla prašinu. Javnost studiju može vidjeti u Omišlju i Rijeci, a tvrtka LNG Hrvatska će je plasirati i putem interneta.
Nova studija o utjecaju na okoliš za plutajući LNG terminal u Omišlju na otoku Krku ide u javnu raspravu na 20 radnih dana. Mišljenja o plutajućem terminalu su podijeljena te dok jedna strana tvrdi kako je riječ o strateškom gospodarskom projektu, drugi smatraju kako se u Omišlju treba razvijati turizam.
Europska komisija obećala je osigurati jednu trećinu od potrebnih 300 milijuna eura koliko stoji cjelokupna investicija, pod uvjetom da se kupi brod. U udruzi Eko Kvarner protive se plutajućem LNG terminalu, jer će prema njihovim tvrdnjama proces pretvaranja plina iz tekućeg ponovno u plinovito stanje za daljnju distribuciju ohladiti more.
Tvrtka LNG Hrvatska koja vodi ovaj strateški projekt studiju će plasirati putem interneta, a javnosti će biti će dostupna u Omišlju i Rijeci. Primorsko-goranska županija dat će svoje mišljenje o terminalu po završetku javne rasprave i konzultacija stručnjaka, a u udruzi Eko Kvarner traže veća jamstva. Javne tribine održat će se 11. studenog u Omišlju i 15. studenog u Rijeci.
Prilog HRT-a možete pogledati na sljedećoj poveznici.
- HRT / Ekovjesnik