Zaštita proizvođača hrane od nepoštenih trgovačkih praksi
Uvođenje novih pravila za poljoprivredne i prehrambene proizvode
Mali proizvođači u lancu opskrbe hranom moraju biti bolje zaštićeni od nepoštenih trgovačkih praksi većih trgovačkih partnera. Zastupnici u Europskom parlamentu žele osnažiti ugovorna prava poljoprivrednika u EU-u tako što će na crnu listu staviti prakse protivne dobroj vjeri i poštenom postupanju.
Zastupnici u Europskom parlamentu žele stati na kraj nepoštenim trgovačkim praksama u lancu opskrbe hranom, koje predstavljaju težak teret za opstanak poljoprivrednika u EU-u, kao i malih i srednjih poduzeća. Uvest će se nova pravila za poljoprivredne i prehrambene proizvode koja će osigurati zajedničke standarde zaštite od nepoštenih praksi diljem EU-a.
„Pobrinuli smo se da se postave uvjeti kojima će proizvođači biti oboružani protiv moći velikih trgovaca na malo. U Europskom smo parlamentu povećali popis nepoštenih praksi na 16“, kaže Paolo de Castro, potpredsjednik Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj (S&D).
Crna lista uključuje odbijanje sklapanja pisanog ugovora o nabavi robe, kašnjenje u plaćanju za pokvarljive prehrambene proizvode, otkazivanje narudžbe u zadnjem trenutku ili jednostrane izmjene ugovora. Nacionalna nadležna tijela rješavat će pritužbe proizvođača hrane i mogu odrediti sankcije.
„Dosta je nepoštenih trgovačkih praksi. Osnažimo naše poljoprivrednike tako što ćemo im dati priliku da budu dio poštenijeg, transparentnijeg i učinkovitijeg prehrambenog lanca. Kada je nepošteno, nepošteno je prema svima“, dodaje Paolo de Castro.
Cilj je podržati poljoprivrednu proizvodnju i ublažiti utjecaj nepoštenih praksi na prihode europskih poljoprivrednika.
Europski parlament / Ekovjesnik