Održivost i empatija

Retox razgovori u RiHubu, 30. svibnja u 18 sati

Što je održivi razvoj grada? Kako lokalna opskrba energijom, hranom, vodom, lokalni obnovljivi izvori energije, elektrificirani promet, internetski povezana trošila, potrošači koji su ujedno i proizvođači te ozelenjavanje grada pridonose ekonomskom prosperitetu gradova poput Rijeke, a istovremeno štite okoliš i poboljšavaju kvalitetu života? Je li za taj zaokret potrebna samo tehnologija i konsenzus javnosti da se istraživanja financiraju ili u tom procesu važan sastojak čini empatija?

Ovaj Retox vodit će Mladen Iličković, okolišni novinar koji radi na Hrvatskoj radioteleviziji od 1998. godine. Uređivao je ekološku emisiju Znanstvenog programa „Plavo i zeleno”, a od 2006. do danas urednik je emisije Odjela za obrazovanje i znanost „Eko zona“. Jedan je od osnivača portala www.h-alter.org pisao je i za „Eko reviju“.  Snimio je film o bioraznolikosti „Who is next” za europsku nevladinu organizaiciju Women of Europe for the Common Future koji je na Sisak Eco Film Festivalu osvojio treće mjesto. Dobio je nagradu Ivančica za posebni doprinos zapošljavanju i rehabilitaciji osoba s invaliditetom, REEP specijalnu međunarodnu novinarsku nagradu za izvještavanje o proizvodnji energije iz obnovljivih izvora energije Zaklade Guardian, 2010. i 2018. „Velebitsku degeniju“, godišnju nagradu Hrvatskog novinarskog društva za najbolji novinarski rad o zaštiti okoliša, a 2016. emisija Eko zona dobila je nagradu Ambasador alternativnih goriva.

U raspravi sudjeluju:

Zoran Skala, umirovljenik koji je svoj radni vijek proveo u petrokemijskoj industriji i prostornom planiranju, a tematikom održivosti bavi se već više od 20 godina. Surađivao je i sudjelovao u radu skupova s više europskih i svjetskih organizacija (CEMR, ICLEI, Europska kampanja za održive gradove i mjesta, UNEP/MAP). Još uvijek je aktivan na području permakulture, tranzicije i na podizanju svijesti javnosti o nužnosti prelaska na održive načine življenja. Već devet godina na Radio Rijeci s novinarom Sašom Vuksanom održava emisiju „Skalanada – U potrazi za novom normalnosti”.

Nikola Radić, svećenik koji od 2009. svoj dom napaja solarnom energijom, a već pet godina vozi automobil koji je prilagodio na električni pogon.

Mirjenko Mrakovčić, vlasnik OPG Magriž iz Kornića na otoku Krku, koji se bavi tradicionalnom proizvodnjom krčkog sira od 1984. godine, za što je višestruko je međunarodno nagrađivan.

Darko Jardas, direktor Regionalne energetske agencije Kvarner koja ove godine slavi 10 godina postojanja, a zadaća joj je uspostavljanje jedinstvenog organizacijskog i institucionalnog okvira za racionalnije korištenje postojećih energetskih resursa te poticanje proizvodnje energije iz obnovljivih i alternativnih izvora na prostoru Primorsko–goranske županije. Izradio je više od 100 investicijskih projekata, poslovnih planova, studija izvodljivosti te sudjelovao u realizaciji fotonaponskih postrojenja za proizvodnju električne energije do statusa povlaštenog proizvođača struje. Sudjelovao je i u izradi Studije „Otok Unije energetski samodostatan otok do 2030. godine“.

Uvodno će se prikazati i film Saše Bešlića „Klimatske promjene i rješenja”, novinara i ekonomiste, stručnjaka za održivo financiranje u Nordea banci, savjetnika niza multinacionalnih kompanija po pitanju investicija u Africi, Aziji i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.

 

Retox predstavlja razgovorni format koji obrađuje teme iz civilnih i zelenih dobrih praksi – društveno osjetljivih, inkluzivnih, progresivnih, inovativnih i praktičnih inicijativa i akcija. Kroz Retox razgovore u RiHubu građanstvu se nudi platforma za umrežavanje te usvajanje praktičnog i teorijskog znanja iz svijeta civilnog i zelenog angažmana, uz pažljivo birane mentore iz Hrvatske i inozemstva.

 

VEZANE VIJESTI

Retox: Održivi dizajn lučkih gradova

U svijetu koji se konstantno mijenja, uključujući poslovne modele, klimu te potrebe građana, razvitak gradova u skladu s novim okolnostima postaje imperativ.

Poziv na podršku inicijativi „Svi za RiHub“

Proglašenje Rijeke Europskom prijestolnicom kulture trebalo je gradu na Rječini donijeti brojne pozitivne promjene, a nakon otvorenja RiHuba građani i građanke Rijeke osjetili su veliki val podrške u širenju dobrih ideja koje su mijenjale grad. RiHub je bio gradski, dnevni i društveni boravak u kojem se rađaju pozitivne promjene i množe dobre ideje, pravi rasadnik kreativnog grada.

Panel rasprava na temu „STEM & djevojke“

Povodom Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti Grad Rijeka u utorak 11. veljače 2020. organizira panel raspravu na temu „STEM & djevojke“. Panel rasprava se održava u prostoru RiHub-a, a počinje u 13:00 sati.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER