Grad Beč sadi voćke za građane

Kada voćke rode svaki će građanin moći besplatno ubrati nekoliko plodova

Grad Beč (nas) ne prestaje oduševljavati svojim kreativnim projektima kojima podiže razinu kvalitete života svojih građanki i građana. Kako bi se proslavila trideseta godišnjica postojanja Dunavskog otoka, bečka gradska uprava odlučila je na tom omiljenom mjestu Bečana za opuštanje i odmor posaditi voćke!

Uz pomoć nekoliko udruga i mnoštva volontera na površini od 2.000 m2 zasađeno je 30 raznih voćaka, od jabuka i krušaka pa sve do marelica i šljiva. Pri izboru voćaka pazilo se da su otporne na klimatske promjene, a prednost su dobile stare sorte.

Ideja za ovaj projekt potekla je iz Bečkog Novog Mjesta gdje je prije sedam godina zasađena prva voćka. U međuvremenu se projekt razvio do te mjere da voćnjak u tom gradu južno od Beča već sada broji preko 400 stabala o kojima se brinu volonteri. Za svaku voćku zadužen je po jedan volonter koji se uz pomoć stručnih osoba o njoj brine, tj. orezuje, okopava i  prihranjuje je. Volonteri su ljudi svih generacija koji se zanimaju za vrtlarstvo ili jednostavno žele doprinijeti zajednici u kojoj žive. I na Dunavskom otoku svaka voćka ima svog volontera.

Do berbe prvih plodova s voćaka na Dunavskom otoku proći će još neko vrijeme jer trešnjama, jabukama i kruškama treba i po nekoliko godina da rode, a tada će svaki građanin moći besplatno ubrati nekoliko plodova, tj. onoliko koliko mu stane u obje ruke. Kako bi građani lakše pronašli lokaciju pojedine voćke trenutno je u izradi aplikacija „Fruitmap“. Digitalna karta će tako prikazivati lokaciju svake pojedine voćke i davati informacije koje su od njih zrele za branje te tko je volonter koji se o njoj brine.

U priloženom videu Grada Beča pogledajte neke od najljepših bečkih zelenih oaza.

  • Ekovjesnik

 

>>> Pročitajte još >>> U Beču se kosi i pod vodom

VEZANE VIJESTI

Zbog ovih ćete stanica metroa poželjeti (ponovno) otputovati u Napulj

Radovi na izgradnji nove stanice Capodichino linije 1 napuljske podzemne željeznice privode se kraju. Stanica će od 2024. godine središte Napulja povezivati sa zračnom lukom, a godišnje će opsluživati ​​60 milijuna putnika. Punom parom radi se i na stanicama Centro Direzionale i Tribunale, koje bi trebale biti dovršene u roku od šest mjeseci.

Varaždin pokreće inicijativu javnih voćnjaka

Po uzoru na Beč i neke druge europske gradove, Grad Varaždin pokreće inicijativu za sadnju javnog voćnjaka u kojem će svatko moći besplatno brati voće, ali ne za preprodaju, već isključivo za osobne potrebe.

Varaždin dobio prvi javni voćnjak

Projekt podizanja voćnjaka realizirala je gradska tvrtka Varkom d.d. u suradnji s Gradom Varaždinom, a na površini od 6.400 četvornih metara ukupno je posađeno 78 grmova bobičastog voća kupina i malina te 289 stabla jabuka i krušaka

Sjene drveća mogu ohladiti gradove za 5 °C

Svjetski se gradovi ubrzano zagrijavaju, a novo istraživanje ukazuje nam kako bismo ih u vrlo bliskoj budućnosti mogli učinkovito hladiti sadnjom stabala. Čini nam se kako je velika većina stanovnika gradova dobila znanstvenu potvrdu onoga što već intuitivno zna.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER