Likovni natječaj na temu zaštite ozonskog sloja

Kreativnost i ekološka osviještenost

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike raspisuje edukativni likovni natječaj za učenike nižih razreda osnovnih škola na temu zaštite ozonskog sloja. Natječaj se provodi s ciljem edukacije djece o važnosti provedbe Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj.

Montrealski protokol najbolji je primjer kako se zajedničkom globalnom akcijom mogu ispraviti posljedice negativnog ljudskog utjecaja na okoliš. Ukidanjem proizvodnje i potrošnje štetnih tvari ne samo da je zaustavljeno daljnje oštećivanje ozonskog sloja, nego se on oporavlja. Prema izvješću UN-a predviđa se da će se ozonski sloj oporaviti do 2050. godine.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike svake godine 16. rujna obilježava Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja, a s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja ozonskog sloja ove godine organizira i dodatnu aktivnost u obliku likovnog natječaja.

Stoga Ministarstvo zaštite okoliša i energetike poziva sve osnovne škole u Republici Hrvatskoj da se uključe u edukativni likovni natječaj na temu zaštite ozonskog sloja – OZONSKI ČUVARI. Od nastavnika i učenika očekuje se da kroz pristigle radove, na kreativan način prikažu svoje viđenje ove važne teme, zaštite ozonskog sloja.

Prijava likovnih radova traje od 20. studenog do 15. prosinca 2017. godine.

Svi detalji i upute za sudjelovanje u natječaju nalaze se na edukativnoj internet stranici OZONKO.

  • mzoip.hr / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Iz UN-a stižu dobre vijesti o zacjeljenju ozonskog omotača

Novo UN-ovo izvješće, objavljeno u ponedjeljak, potvrdilo je da ozonski omotač pokazuje znakove trajnog oporavka od šteta uzrokovanih ljudskim djelovanjem, a njegovo potpuno zacjeljenje predviđa se do 2060. godine.

Kigali amandmanom protiv stakleničkih plinova

Kigali amandman Montrealskog protokola smanjit će projiciranu proizvodnju i potrošnju hidrofluorugljika (HFC) za više od 80 posto u sljedećih 30 godina, a ukoliko se u potpunosti podrži, njegovom se provedbom do kraja ovog stoljeća može izbjeći do 0,4 °C globalnog zatopljenja. Kigali amandman dosad je ratificiralo 65 od 197 zemalja potpisnica Montrealskog protokola, a prema očekivanju više će ih to učiniti u narednim tjednima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER