Greenpeaceova skulptura kitova nakon Istre izložena u Budimpešti

Na Jadranu ljetuje velik broj mađarskih turista, a lokalni ih mediji upozoravaju na sve veću onečišćenost našeg mora

Greenpeace tijekom srpnja – mjeseca borbe protiv plastike, nastavlja svoju kampanju protiv plastičnog onečišćenja mora te skulpturu kitova, kojom se na vrlo slikovit način prikazuje štetan utjecaj plastičnog otpada na morski svijet, sada izlaže ispred mađarskog parlamenta u Budimpešti.

Skulpturom kitova se upozorava da plastika koja dospijeva u mora često izaziva dramatične posljedice na život u moru. Životinje se u nju mogu zaplesti, a često je zamjenjuju za hranu što može rezultirati smrću odraslih jedinki i mladunčadi. Stoga se njome nastoji podići svijest o plastičnom onečišćenju mora širom svijeta.

Kao i u našoj zemlji, i mađarski aktivisti organizacije Greenpeace bore se protiv korištenja jednokratnih laganih plastičnih vrećica te se nadaju da će mađarska vlada zabraniti njihovu upotrebu, kao što je to slučaj u njima susjednim zemljama Austriji i Rumunjskoj. Peticiju je u Mađarskoj potpisalo gotovo 200.000 građana i građanki. 

  • Greenpeaceova skulptura kitova je nakon Umaga, Poreča i Pule ovog tjedna izložena ispred Mađarskog parlamenta u Budimpešti / Foto: MTI

Lokalni mediji upozoravaju da je Mediteran jedna od najposjećenijih turističkih destinacija na svijetu pa tako i omiljeno odredište mađarskih turista koji na njegovim plažama svjedoče velikom onečišćenju plastičnim otpadom. Prema podacima WWF-a, svake minute u Sredozemnom moru završi čak 33.800 plastičnih boca. Također, navodi se i podatak da Dunavom u Crno more dnevno dospijeva 4,2 t plastičnog otpada!

57 % Mađara provodi svoje godišnje odmore na moru, i to najčešće u Hrvatskoj, Italiji i Grčkoj. Mađarski mediji pišu kako je more u tim zemljama postalo izuzetno onečišćeno, a za Hrvatsku se navodi nedavno provedeno istraživanje plastike na Jadranu, gdje su od 658 identificiranih plutajućih plastičnih predmeta oko velikih gradova i slivova rijeka najveći udio (29 %) činile plastične vrećice.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Kitovi u Istri: Vapaj iz morskih dubina

U sklopu kampanje protiv plastike za jednokratnu upotrebu, Greenpeace je u Umagu 2. srpnja izložio šestmetarsku skulpturu kitova koji izranjaju iz mora plastičnog otpada te povodom stupanja na snagu Direktive o jednokratnoj plastici podsjetio na hitnost usvajanja ambicioznih mjera. Dan uoči Međunarodnog dana bez plastičnih vrećica, u Umagu su se prikupljali i potpisi za peticiju za njihovu zabranu, koju je u samo nekoliko mjeseci potpisalo više od 50.000 građana.

Dana 3. srpnja obilježava se Međunarodni dan bez plastičnih vrećica!

Međunarodnim danom bez plastičnih vrećica, koji se širom svijeta obilježava dana 3. srpnja, započinje i mjesec bez plastike – Plastic Free July. Sigurni smo da se i vi možete odreći brojnih plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu i hrane u suvišnim plastičnim omotima i pakiranjima. Neke od država članica EU-a već su zabranile upotrebu plastičnih vrećica, ali i drugih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu. Za točno godinu dana konačno će biti zabranjeni diljem EU-a!

Zaustavimo višestruke štete od jednokratne plastike!

Zelena akcija zahtijeva od Ministarstva zaštite okoliša i energetike da žurno propiše zakonske mjere s ciljem značajnog smanjenja proizvodnje, potrošnje i zagađenja jednokratnom plastikom. Ujedno poziva građane i građanke da prestanu koristiti štetne jednokratne plastične proizvode.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER