H&M se zalaže za održivu modu

U pariškoj trgovini H&M kupci mogu prilagoditi tek kupljenu i prepraviti istrošenu odjeću te joj time produžiti vijek trajanja i vratiti lijep izgled

Nakon što je španjolski brend Zara iza kojeg stoji jedan od najbogatijih ljudi na svijetu objavio da će do 2025. godine za proizvodnju odjeće koristiti isključivo 100-postotne održive tkanine, švedski high street brend H&M (Hennes & Mauritz) je u Parizu otvorio radionicu u kojoj kupci mogu besplatno prepraviti svoju odjeću.

Inditex, matična tvrtka brenda Zara, krajem srpnja je objavila da će svih osam njezinih brendova do 2025. godine koristiti 100-postotne održive tkanine, a osim toga u svim svojim trgovinama, logističkim centrima i uredima do iste se godine planira napajati s 80 % obnovljive energije.

Da moda može postati održiva svojim primjerom dokazuje i švedski brend H&M  koji je u jednoj od svojih najvećih pariških trgovina nedavno otvorio radionicu u kojoj kupci potpuno besplatno mogu prepraviti tek kupljenu, ali i iznošenu te oštećenu odjeću ili je prilagoditi svojim potrebama. Radionica se nalazi na drugom katu njihove velike trgovine u samom središtu Pariza u Ulici La Fayette.

Naravno, kupci u ovoj radionici mogu besplatno prepravljati samo odjeću kupljenu u H&M trgovinama, a cilj je prilagoditi tek kupljenu i prepraviti istrošenu odjeću te joj time produžiti vijek trajanja i vratiti lijep izgled.

Tako se na primjer za kupovinu odjeće u vrijednosti od 50 eura kupcima omogućuju besplatni prepravci, a ako je iznos manji od navedenog usluga stoji pet eura. Radionica H&M-a je tako postala najjeftinije mjesto u Parizu za prepravke i prilagodbu odjeće.

100-postotna ekološka odjeća

Uz ovu radionicu posvećenu produženju vijeka odjeće, H&M nudi i velik izbor odjeće iz linije „Conscious“ (eng. svjestan) proizvedene isključivo od recikliranih materijala i/ili održivih tkanina. Za razliku od Zare, švedski H&M ima pet godina duži rok za prelazak na korištenje 100-postotnih održivih materijala u proizvodnji odjeće.

Osim toga, H&M nudi i liniju ekoloških sredstava za čišćenje odjeće po cijeni manjoj od pet eura, a proizvedeni su u Švedskoj od prirodnih sastojaka.

Ovaj švedski brend, koji širom svijeta ima oko 5.000 trgovina, sve se više zalaže za održivu modu kako bi opstao među vodećim svjetskim modnim brendovima, a ranije ove godine H&M je priopćio kako se „napori u transformaciji tvrtke polako počinju isplaćivati.“

S.F. / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Biljana Borzan najavila kraj spaljivanja neprodane robe

Europski parlament je na ovotjednoj plenarnoj sjednici velikom većinom glasova usvojio nova pravila o ekološkom dizajnu proizvoda kojima je zabranjeno uništavanje neprodane odjeće, obuće i elektroničkih uređaja. Na zabrani je radila i hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan.

Jeste li spremni za budućnost održivije mode?

Ubrzani razvoj modne industrije za sobom povlači brojne negativne društvene, ekonomske i okolišne utjecaje te je stoga nužan razvoj nove održive tekstilne industrije, što svakako zahtijeva novu razinu suradnje i djelovanja. Upravo će ta problematika biti tema četvrtog zasjedanja UN-ove skupštine za okoliš, gdje će se ujedno i predstaviti nova UN-ova inicijativa za održiviju modnu industriju.

Skandinavska posvećenost okolišu pokreće proizvodnju novih održivih vlakana

Tvrtka TreeToTextile u vlasništvu H&M-a, Inter IKEA Grupe te tvrtki Stora Enso i LSCS Invest AB, ulaže 35 milijuna eura u izgradnju demonstracijskog postrojenja u Švedskoj s ciljem pokretanja komercijalne proizvodnje novog održivog tekstilnog vlakna. Nova skalabilna tehnologija i niski proizvodni troškovi omogućit će njihovu široku dostupnost.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER