Započeli radovi na sanaciji odlagališta Karepovac
Nakon sanacije Karepovac postaje „drugi Marjan“
Konačno zatvaranje splitskog odlagališta Karepovac izravno je povezano s izgradnjom Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Lećevica.
Radovi na sanaciji splitskog odlagališta Karepovac službeno su počeli u srijedu, a tim je povodom gradonačelnik Andro Krstulović Opara istaknuo kako je to veliki iskorak za Split, jer se time rješava dugogodišnji problem „ekološke bombe“ u Splitu.
„Početak prve faze sanacije Karepovca veliki je iskorak prema budućnosti Splita, jer time završavamo opasnu priču s ekološkom bombom u srcu grada. To je važan projekt za Split i 19 gradova i općina s područja Splitsko-dalmatinske županije koji pedesetak godina odlažu otpad na Karepovac“, rekao je Andro Krstulović Opara na konferenciji za novinare koja je organizirana na sanacijskom gradilištu odlagališta Karepovac.
Izvođači sanacijskih radova su građevinske tvrtke „G.T. Trade“ iz Splita i „Eurco“ iz Vinkovaca za koje je Krstulović Opara rekao da imaju iskustva u sanacijskim poslovima u Hrvatskoj i susjednim zemljama te da vjeruje kako će i posao na sanaciji Karepovca dovršiti u ugovorenom roku od 30 mjeseci.
Sanacija u tri faze
Riječ je o početku radova na realizaciji prve faze sanacije u vrijednosti od 83.912,911,19 kuna s PDV-om, prema ugovoru koji je Grad Split s izvođačima potpisao 19. listopada ove godine. Grad Split je osigurao 60 posto sredstava, dok će se preostalih 40 posto osigurati Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Krstulović Opara je pozvao građane Splita i Solina na strpljenje tijekom izvođenja radova na sanaciji odlagališta Karepovac, jer će u predstojećem razdoblju morati istrpiti i neke neugodne trenutke, što se prvenstveno odnosi na moguće izbijanje neugodnih mirisa.
„Zbog toga smo s nadležnim inženjerima i izvođačima radova dogovorili da će se u trenucima kada dođe do najveće emisije neugodnih mirisa voditi računa o klimatskim uvjetima te u slučajevima nepovoljnog vjetra tome prilagoditi radove i učiniti tu emisiju što manjom“, kazao je gradonačelnik Krstulović Opara.
„Siguran sam da ćemo, po završetku druge i treće faze paketa 'A', već 2021. godine raspravljati koje ćemo zelenilo saditi na ovu uzvisinu, koja će u narednom razdoblju biti rekreacijski park za građane, ali i ponos ovog - istočnog dijela grada, koji je prečesto bio zapostavljan. Odlučni smo pokrenuti stvari. Ovdje živi najveći dio naših sugrađana, vrlo mnogo djece, a ovaj će prostor postati zdrav i u kojem će se Splićani ugodno osjećati“, rekao je gradonačelnik Krstulović Opara.
Dodao da će se tijekom radova na prvoj fazi projekta raditi na natječajnoj dokumentaciji za drugu i treću fazu prvog paketa, u okviru kojih se predviđa dovršenje ulaznog dijela te otplinjavanje i ozelenjavanje. Pritom je naglasio kako je treća faza paketa „A“ izravno vezana za aktiviranje Regionalnog centra za gospodarenje otpadom u Lećevici, za kojeg je nedavno ishodovana lokacijska dozvola i čime je trasirana dinamika koja će izravno utjecati i na sudbinu Karepovca.
Karepovac nakon sanacije postaje „zelena oaza“
Direktor splitskog komunalnog poduzeća „Čistoća“ Miroslav Delić potvrdio da će se na Karepovac dovoditi otpad dok se Centar u Lećevici ne stavi u funkciju. „Mi smo s izvođačima potpisali ugovor da budemo podizvođači u procesu sanacije u prihvatu i deponiranju novog smeća koje se donosi, kako bi se izvođači u potpunosti mogli posvetiti radovima na sanaciji. Prije četiri godine, nakon prosvjeda građana, sjeli smo s njima, promijenili mnogo toga i doveli stvar do početka sanacije. Nakon završetka bi sve to trebalo izgledati kao zelena oaza. Treba nam samo strpljenje, kojeg smo imali do sada u protekle 53 godine i sa stotinama neriješenih imovinsko-pravnih problema, da se problem riješi na zadovoljstvo svih građana Splita, a i nas koji radimo u „Čistoći“, rekao je Delić.
Tihomir Barić iz Građanske inicijative Karepovac - drugo lice Splita istaknuo je kako su žitelji nastanjeni u blizini Karepovca u istočnom dijelu Splita sretni što je počela sanacija tog odlagališta. „Dobit ćemo drugi Marjan u Splitu koji će se moći koristiti za rekreacijske i sportske aktivnosti, a mi u istočnom dijelu grada dobit ćemo kvalitetnije uvjete života“, rekao je Barić.
Inače, godišnje se na Karepovcu odloži oko 135 tisuća tona smeća, od čega se na Split odnosi samo 60 tisuća tona. Područje zahvata zauzima površinu od oko 28.30 ha. Volumen nove odlagališne plohe odlagališta iznosi oko 1.000.000,00 m3 otpada. Nakon završetka odlaganja, a po otvaranju RCGO Lećevica, površina na kojoj će biti odložen otpad iznosit će oko 20.50 ha. Procjenjuje se da će u trenutku zatvaranja odlagališta na njemu biti odloženo cca. 6.600.000 m3 otpada.
Grad Split / Ekovjesnik