Uvođenje načela kružnog gospodarstva u automobilskoj industriji
Inicijativa je pokrenuta na UN-ovom summitu o klimatskim akcijama
Inicijativa za uvođenje načela kružnog gospodarstva u automobilskoj industriji nastoji temeljito preobraziti ovu industriju te potaknuti njenu održivu proizvodnju i pružiti nove oblike i usluge održive mobilnosti.
Tijekom održavanja UN-ovog summita o klimatskim akcijama, EIT Climate-KIC, Svjetski ekonomski forum (World Economic Forum) te nekoliko partnerskih organizacija i tvrtki pokrenuli su inicijativu koja ima za cilj radikalno umanjiti ekološki otisak automobilske industrije: The Circular Cars Initiative.
Automobili su odgovorni za 90 posto onečišćenja zraka u gradovima te u prosjeku sadrže 1,4 tone materijala od čega se na kraju životnog ciklusa automobila oporabljuje i ponovo koristi vrlo malo. Međutim, tehnološki napredak i briga za okoliš sada nužno pokreću brzu transformaciju automobilske industrije i potiču održivu mobilnost.
Prema podacima EU-a, sprečavanjem stvaranja otpada, ekološkim dizajnom, ponovnom upotrebom otpada i sličnim mjerama tvrtke bi mogle ostvariti neto uštedu od 600 milijardi eura, odnosno 8 % godišnjeg prometa, a godišnje bi se emisije stakleničkih plinova ujedno smanjile za od 2 do 4 %.
Uvođenje načela kružnog gospodarstva smanjuje pritisak na okoliš, povećava sigurnost nabavke sirovina, konkurentnost i inovacije, a prema procjenama bi omogućilo i otvaranje 580 tisuća novih radnih mjesta. Svakako je važno istaknuti kako bi potrošači dobili dugotrajnije, otpornije i vrjednije proizvode.
Inicijativa za uvođenje načela kružnog gospodarstva u automobilskoj industriji nastoji temeljito preobraziti ovu industriju te potaknuti njenu održivu proizvodnju i pružiti nove oblike i usluge održive mobilnosti. Partneri inicijative usredotočit će se na tri glavna područja: dizajn za dugovječnost kroz dijeljenje i spajanje koncepata, poboljšano upravljanje materijalima i napredna prerada.
Njome će se uključiti svi dionici u automobilskom lancu vrijednosti, odnosno dobavljači materijala, tvrtke za reciklažu i tvrtke za pružanje usluga najma vozila, platforme za upravljanje podacima i regulatori. U osnovi ova inicijativa predstavlja suradnju Svjetskog ekonomskog foruma i Svjetskog poslovnog vijeća za održivi razvoj (World Business Council for Sustainable Development - WBCSD), s EIT Climate-KIC-om kao ključnim partnerom. Tehničku podršku pružat će SystemIQ, kao savjetnik za zaštitu okoliša, dok su ostali partneri Lanxess, vodeća tvrtka za specijalne kemikalije i LeasePlan, vodeća svjetska tvrtka za pružanje usluga najma automobila koja upravlja s 1,8 milijuna vozila u preko 30 zemalja.
S.F. / Ekovjesnik