Toyota pokreće proizvodnju čiste energije iz kravljeg gnojiva
Prvo svjetsko komercijalno postrojenje koje će proizvoditi 100-postotnu obnovljivu energiju i vodik
Automobilski proizvođač Toyota uskoro otvara megavatnu elektranu u Kaliforniji koja će korištenjem kravljeg gnojiva proizvoditi električnu energiju i vodikovo gorivo. Otvaranje postrojenja očekuje se oko 2020. godine.
„Čista“ energija
Japanski automobilski gigant Toyota poduzima nadasve zanimljive poteze u području obnovljivih, čistih energija. Toyota tako oko 2020. godine planira sagraditi elektranu u kalifornijskom Long Beachu, koja će pretvarati plin metan proizveden iz kravljeg gnojiva u vodu, električnu energiju i vodik.
Prema pisanju USA Todaya, to će biti „prvo svjetsko komercijalno postrojenje koje će proizvoditi 100-postotnu obnovljivu energiju i vodik“. Projekt je poznat pod nazivom „Tri-Gen Project“, a predstavljen je na ovogodišnjem Los Angeles Auto Showu.
Procjenjuje se kako bi postrojenje dnevno moglo proizvesti 2.35 MW električne energije i 1.2 tona vodikovog goriva što je dovoljno za napajanje 2,350 prosječnih domova i dovoljno goriva za pogon 1,500 vozila na vodik dnevno.
Postrojenje će također biti opremljeno s jednom od najvećih vodikovih punionica na svijetu.
Potpredsjednik za strateško planiranju u Toyotinom predstavništvu u Sjevernoj Americi, Doug Murtha, objašnjava kako tvrtka „vidi ogroman potencijal za smanjenje emisija i poboljšanje društva“.
Vodikovo gorivo
Toyota mnogo ulaže u tehnologiju vodikovih gorivih ćelija koje su tako svoju primjenu našle u novom Toyotinom automobilu Mirai, kao i u nadolazećem Project Portal polu-kamionu.
„Ekološki osviješteni vozači zahtijevaju novije, čišće oblike prijevoza. Tako je proizvodnja novog automobila Mirai s pogonom na gorivne članke naš odgovor na njihovu potražnju, a sve s ciljem ostvarivanja bolje budućnosti“, ističe Toyota na svojim službenim web stranicama.
Cilj je smanjiti utjecaj na okoliš
Toyotin cilj je snažno smanjiti utjecaj na okoliš , kako same tvrtke, tako i njenih proizvoda, pa je nedavno postavila ciljeve da do 2040. godine prestane s proizvodnjom klasičnih motora s unutarnjim izgaranjem i da do 2050. godine smanji emisije ugljikovog dioksida za 90 posto.
Izgradnja navedenog postrojenja važna je demonstracija postavljenog koncepta i pravi dokaz koji čini čistu energiju poželjnijom od fosilnih goriva.
K.P.