U Splitu predstavljen projekt „UniCompoST“
Ovaj način kompostiranja omogućuje apsolutnu kontrolu nad procesom i kvalitetom proizvoda
Projekt „UniCompoST“, osmišljen i realiziran u sklopu aktivnosti projekta PAZI! (Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno! – programi društveno korisnog učenja za okoliš i održivi razvoj), predstavljen je na Kemijsko-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Splitu u srijedu, 11. ožujka 2020.
Riječ je o projektu čiji je nositelj Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, a koji se provodi u suradnji s četiri splitska fakulteta (Ekonomski fakultet, Kemijsko-tehnološki, Pravni i Filozofski fakultet) te Udrugom bivših studenata i prijatelja KTF-a.
U prosincu prošle godine, autori projekta „UniCompoST“ Zvonimir Jukić i Ante Čović-Stanić, obojica studenti druge godine diplomskog studija Kemijske tehnologije smjer Zaštita okoliša na splitskom KTF-u, dobili su priliku educirati se i pomagati drugima s problematikom biootpada. Svoj automatski vođen reaktorski komposter predstavili su na splitskom KTF-u te se nadaju da će ga za izradu završnih, diplomskih i znanstvenih radova koristiti i buduće generacije studenata i zaposlenika KTF-a te tako doprinijeti razvoju novih mogućnosti u gospodarenju otpadom.
Kako ističu autori projekta „UniCompoST“, kompostiranje se može vršiti na više načina, a odabir tehnologije ovisi o mnogo faktora. Nereaktorskim kompostiranjem mogu se obraditi ogromne količine biootpada uz mala inicijalna ulaganja, ali proces traje predugo uz nemogućnost kontrole utjecaja na proces i kvalitetu konačnog proizvoda. S druge strane, reaktorskim kompostiranjem mogu se obraditi manje količine biootpada ali se konačni proizvod dobije za 2 do 4 tjedna. Uz to ovaj način kompostiranja omogućuje apsolutnu kontrolu nad procesom i kvalitetom proizvoda.
Također, uz komposter je predstavljen i priručnik koji objedinjuje sva znanja i tehnike o kompostiranju, a koji će zasigurno koristiti i drugima u istraživačkom radu.
Ekovjesnik