Klimatske promjene ne možemo spriječiti

Održan okrugli stol „Ususret pariškom klimatskom summitu“

Jučer je u Novinarskom domu u Zagrebu uz nazočnost predstavnika civilnog društva i akademske zajednice održan okrugli stol pod nazivom USUSRET PARIŠKOM KLIMATSKOM SUMMITU. Skup su organizirali Hrvatski panel za klimatske promjene i nevladina udruga Eko Kvarner uz podršku Francuskog veleposlanstva i u suradnji s Veleposlanstvom Kanade u RH.

Skup je organiziran s ciljem podizanja svijesti tijela javne vlasti i gospodarskog sektora, civilnog društva i hrvatskih medija po pitanju utjecaja klimatskih promjena na ključne sektore za razvoj Hrvatske kao što su poljoprivreda, energija i turizam te kako bi se u hrvatskoj javnosti pojačao senzibilitet za One Planet Summit koji će se za dva dana održati u Parizu.

Sudionike okruglog stola pozdravili su NJ. E. Corinne Meunier, veleposlanica Francuske Republike u RH i NJ. E. Daniel Maksymiuk, veleposlanik Kanade u RH, a uz moderaciju Vjerana Piršića, predsjednika savjeta udruge Eko Kvarner, održana su sljedeća predavanja:

Očekivane klimatske promjene u jugoistočnoj Europi / Prof. dr. sc. Mirko Orlić, redovni profesor, Geofizički odsjek, Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu

Hrvatska energetska tranzicija / Doc. dr. sc. Goran Krajačić, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Zagrebu

Utjecaj klimatskih promjena na ekosustave Hrvatske - Zašto će alpska Hrvatska postati klimatski najugodnija i kako to iskoristiti za održivi razvoj? / Mag. sc. biol. et oecol. Roman Ozimec, Predsjednik Društva za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske (ADIPA)

Utjecaj klimatskih promjena na hrvatski turizam / Nedjeljko Pinezić, član udruge “Eko Kvarner”

Po završenoj raspravi usuglašeni su sljedeći zaključci okruglog stola:

  1. Klimatske promjene (uzrokovane čovjekom), sa sve pogubnijim posljedicama, već su snažno prisutne na ovim prostorima;
  2. Republika Hrvatska, kao i ostale zemlje u okruženju, nije na vrijeme promislila i realizirala neophodne mjere za smanjenje  brzorastuće ugroze te sada na tome treba ubrzano raditi;
  3. Sve jači napori međunarodne zajednice idealan su okvir za aktivnosti Republike Hrvatske i zemalja u okruženju s ciljem ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama.

S ciljem ubrzavanja provedbe konkretnog djelovanja donijete su i sljedeće operativne preporuke za predstavnike vlasti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, kao i za predstavnike privatnog sektora:

  1. Potrebno je snažno dodatno senzibiliziranje javnosti s ciljem pojačavanja napora za prevladavanje sve brojnijih problema izazvanih klimatskim promjenama;
  2. Posebno je potrebno obratiti pažnju na problematiku na lokalnoj razini, tj. uočiti specifične ranjivosti na razini lokalnih zajednica te izraditi lokalne strategije i akcijske planove;
  3. Središnja državna administracija treba prema lokalnim inicijativama djelovati kao katalizator i moderator, a ne patronizirati lokalne procese i posljedično ih unificirati.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Eko Kvarner: Rasprava o budućnosti Jezera kod Njivica

Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske ADIPA u suradnji s udrugom Eko Kvarner, uz potporu međunarodne federacije okolišnih udruga MIO-ECSDE, u Malinskoj dana 23. listopada organizira znanstveno-stručni skup s fokusom na teme upravljanja Natura 2000 područjima.

10. Energetska konferencija otoka Krka

Jubilarna 10. energetska konferencija otoka Krka održava se kao hibridna u organizaciji Ekonomskog  fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Regionalne energetske agencije Kvarner i udruge Eko Kvarner, uz pokroviteljstvo i prisutstvo predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER