Potpora sektoru ribarstva i akvakulture u EU-u

Uredba o ublažavanju posljedica pandemije koronavirusa u sektoru ribarstva i akvakulture

EU je odobrio hitne mjere za pomoć sektorima ribarstva i akvakulture pogođenima pandemijom koronavirusa kako bi se izbjegli poremećaji u opskrbi hranom

Tijekom plenarnog zasjedanja 17. travnja zastupnici u Europskom parlamentu odobrili su financijsku pomoć za sektor ribarstva i akvakulture koji su teško pogođeni krizom. Ribari u državama članicama EU-a se zbog pandemije suočavaju s logističkim poteškoćama u lukama, povećanjem cijena prijevoza ribljih proizvoda, ograničenjem trgovine s trećim zemljama, promjenom cijena, gubitkom tržišta, problemima u pogledu sigurnosti posade i ograničenim mogućnostima za rotaciju posade zbog karantene.

Uvođenje hitnih mjera za pomoć ovim sektorima treba osigurati bolje mogućnosti za dobivanje državne potpore i uvođenje mjera u okviru Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.

„Danas stupa na snagu Uredba o ublažavanju posljedica pandemije koronavirusa u sektoru ribarstva i akvakulture. Osigurat će se potpora ribarima za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti prouzročen pandemijom bolesti COVID-19 uz najveću stopu sufinanciranja od 75 %. Države članice su u mogućnosti dati organizacijama proizvođača predujmove u iznosu do 100 % financijske potpore. Omogućeno je dodjeljivanje radnog kapitala i kompenzacija uzgajivačima u akvakulturi. Sve mjere su retroaktivno prihvatljive od 1. veljače 2020. do 31. prosinca 2020.“ – kazao je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Predrag Matić.

Države članice EU-a tako će moći pružati potporu ribarima za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti, poljoprivrednicima u akvakulturi za privremenu obustavu ili smanjenje proizvodnje te organizacijama proizvođača za privremeno skladištenje proizvoda ribarstva i akvakulture.

Temeljem usvojenog Privremenog okvira za mjere državne potpore u svrhu podrške gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID–19, Ministarstvo poljoprivrede RH je u intenzivnoj suradnji sa sektorima ribarstva i akvakulture osmislilo model dodjele državne potpore, s ciljem osiguravanja financijske pomoći te prvenstveno osiguravanja likvidnosti za daljnje poslovanje te očuvanje radnih mjesta.

Za program potpore na raspolaganju je 30 milijuna kuna, a podrazumijeva dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima u sektorima ribarstva i akvakulture, uključujući podsektore gospodarskog ribolova na moru, uzgoj slatkovodne i morske ribe i školjkaša, prerade proizvoda ribarstva i akvakulture te ribarske zadruge.

Potpora će se dodjeljivati na temelju pravilnika koji će donijeti Ministarstvo poljoprivrede, a kojim će se propisati uvjeti i kriteriji načina dodjele potpore, navodi se na stranicama Ministarstva poljoprivrede.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Jesi li ekološka drama ili eko majstor?

Povodom Međunarodnog dana bez plastičnih vrećica, kampanja ,,Vrati se prirodi!" podsjetila nas je da ekološki izbori mogu biti i praktični i lijepi

Za modernizaciju ribarskih luka 311 milijuna kuna

Objavljen je Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinu dodjele potpore u okviru mjere „Ribarske luke, iskrcajna mjesta, burze riba i zakloništa“ koji određuje uvjete za dobivanje potpore za modernizaciju postojećih ribarskih luka i iskrcajna mjesta za koji je namijenjeno čak 311 milijuna kuna, javljaju iz Ministarstva poljoprivrede.

WWF: Novo istraživanje rasvjetljava uloge, prilike i izazove žena u ribarstvu

Žene obavljaju oko trećinu poslova povezanih s ribarstvom u Mediteranu i Crnom moru. To su podaci koje je otkrila nova studija „Žene u ribarstvu Mediterana i Crnog mora: uloge, izazovi i prilike“, koju je danas objavila Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) u suradnji s Odjelom za ribarstvo i akvakulturu FAO-a.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER