„Antikoronavirus“ mjere na talijanskim plažama
Kako spasiti turističku sezonu?
Nema sumnje da je turizam itekako važan za talijansko gospodarstvo, a da je Italija turistička velesila svjedoče i deseci milijuna turista koji je svake godine posjećuju – i zimi i ljeti. No, s približavanjem ljeta čini se malo vjerojatnim da će talijanske plaže ponovno preplaviti milijuni turista kao u vremenu prije pandemije koronavirusa.
Italija je već ranije ukinula određene blaže mjere sprječavanja širenja zaraze koronavirusom, a to će nastaviti činiti od 4. svibnja kada će se građanima omogućiti bavljenje sportom na otvorenom i vježbanje u blizini domova, kako je u nedjelju navečer najavio talijanski premijer Giuseppe Conte. Podsjetimo, Italija je jedna od europskih zemalja koja je najviše pogođena pandemijom koronavirusa, a njeno stanovništvo je u karanteni od 10. ožujka – dulje od bilo koje druge zapadne zemlje. U Italiji je dosad od ove zarazne bolesti zabilježeno više od 26.000 smrtnih slučajeva i gotovo 200.000 zaraženih osoba.
Međutim, kako će daljnje provođenje nužnih mjera socijalnog distanciranja utjecati na predstojeću ljetnu turističku sezonu, ostaje još uvijek nejasno. Pandemija koronavirusa je teško pogodila cjelokupno europsko gospodarstvo, pa tako i turistički sektor, a talijanski koncesionari i vlasnici objekata na plažama nastoje se pripremiti za ljeto primjenom mjera socijalnog distanciranja.
U Porto Cesareu, malom primorskom gradiću koji se često naziva „Karibima“ jugoistočne talijanske regiji Puglia, na plažama se postavljaju suncobrani i ležaljke na međusobnoj udaljenosti od 1,5 metra, ali se i ograđuju konopcem kao vizualnom oznakom „sigurnog“ prostora između potencijalnih kupača.
- Foto: Bacino Grande / Fabrizio Marzano
„Siguran boravak na plažama je moguć. Vlada nam je nametnula pravila ponašanja kojih se moramo pridržavati, i zbog toga smo testirali udaljenost između suncobrana“, kazao je za Euronews Fabrizio Marzano, vlasnik kupališta Bacino Grande. „Malo konopca koji se vidi jednostavno služi za bolju predodžbu o potrebi poštovanja sigurnosnog razmaka između svih ljudi i turista koji dolaze na plažu.“
No, mjere socijalnog distanciranja ne odnose se samo na prostor oko ležaljke i suncobrana, već i na sve ostale ugostiteljske usluge, kao i na higijenske potrebe na plažama.
Andrà tutto bene – Sve će biti dobro
Prošlog je mjeseca talijanski ministar kulture i turizma Dario Franceschini najavio „važne“ mjere pomoći turističkom sektoru koje uključuju financijsku potporu sezonskim turističkim radnicima i porezne olakšice za nekoliko turističkih djelatnosti (uključujući usluge turističkih vodiča, ugostiteljstvo, kupališta, tematske parkove, knjižnice, sajmove, kulturno-umjetničke manifestacije i dr.), kao i vaučere za povrat novca hotelima koji su pretrpjeli velik broj otkazivanja rezervacija.
Nadalje, talijansko ministarstvo kulture i turizma (MiBACT) planira „obnoviti“ imidž Italije u svijetu novom marketinškom kampanjom te je na strateškom repozicioniranju zemlje za doba nakon krize koronavirusa uvelike počelo raditi usred pandemije. Marketinško komuniciranje zasniva se prvenstveno na onome u čemu su naši jadranski susjedi najbolji - gastronomiji i kulturi.
A koliko računaju na povratak i emocije turista iz cijelog svijeta svjedoči i velik trud na društvenim mrežama: samo na službenom YouTube kanalu MiBACT u posljednjih mjesec dana objavljeno je 145 novih kratkih filmova i video materijala!
Istovremeno su Hrvatska turistička zajednica i njen predsjednik, ministar turizma Gari Cappelli, uspjeli producirati čak jedan sterilni reklamni uradak s duboukoumnom porukom #CroatiaLongDistanceLove. Naš turizam nema druge nego položiti sve nade u uspješnost specijalnih koridora s turistima!
S.F. / Ekovjesnik