Na pariškom groblju Père-Lachaise nastanila se obitelj lisica
(Ne)očekivane posljedice uvođenja karantene u Parizu (2)
Par lisica i njihova četiri mladunca snimljeni su u srcu pariškog groblja Père-Lachaise. Iako su lisice već primijećene na drugim lokacijama francuskog glavnog grada, ovo je njihovo prvo pojavljivanje na jednom od najpoznatijih i najljepših groblja svijeta.
Dok su Francuskinje i Francuzi već šest tjedana primorani na život u strogoj karanteni, životinje ove europske zemlje pogođene pandemijom koronavirusa nesmetano uživaju u slobodi kretanja i pojavljuju se na mjestima gdje ih još nitko nikada nije vidio. Tako se i jedna preslatka obitelj lisica nastanila na pariškom groblju Père-Lachaise – mama, tata i njihova četiri mladunca slobodno šetaju grobljem na kojem počivaju mnogi francuski velikani i velikanke.
Ovdje ipak nije riječ o basni Jeana de La Fontainea, jer u ovoj priči nedostaju gavran i roda, a lisica ima i više. Čak cijela šesteročlana obitelj! Ove ljupke životinje je krajem prošlog tjedna fotografirao kustos groblja Père-Lachaise, Benoît Gallot, dok je hodao puteljcima između grobova ovog poznatog groblja koje su šetači napustili s početkom uvođenja mjera karantene 17. ožujka.
- Mlade lisice s pariškog groblja Père-Lachaise / Foto © Benoît Gallot
Njegove fotografije su se munjevitom brzinom proširile društvenim mrežama zahvaljujući Pénélope Komitès, zamjenici pariške gradonačelnice zaduženoj za zelene površine, urbanu prirodu, bioraznolikost i urbanu poljoprivredu, koja ih je objavila na Twitteru. Vijest o obitelji lisica oduševila je mnoge Parižanke i Parižane koji su zbog pandemije koronavirusa duže od mjesec dana zatvoreni u svojim kućama i stanovima.
Novi stanovnici ovog pariškog groblja osvojili su srca mnogih građana, pa tako i prve dame pariške ekologije, Pénélope Komitès, koja je izjavila „da bi ih najradije usvojila koliko su slatki“. No, iako je zrak na praznim pariškim ulicama i trgovima toliko čist, a zbog naglog smanjenja prometa i buke građani konačno mogu uživati u cvrkutu ptica, ovdje se ipak radi o divljim životinjama koje mnogi smatraju opasnima i štetnima.
„Lisice smo na našim grobljima primijetili još prije pet ili šest godina, ali na onima u predgrađima poput Thiaisa, Bagneuxa, Pantina ili Ivrya“, navodi Pénélope Komitès. „Međutim, sada su prvi put viđene na groblju Père-Lachaise. Osim toga, pomoćnik kustosa, koji na groblju radi već 25 godina, nikada ih ranije nije vidio.“
- Pariško groblje Père-Lachaise godišnje posjeti preko tri milijuna turista / Foto: Pixabay
Posljednje počivalište brojnih slavnih osoba
Par lisica i njihova četiri mladunca nastanili su se tako na najpoznatijem i najvećem groblju francuske metropole koje se prostire na površini od 43 hektara, a svake ga godine, barem u vremenu prije pandemije koronavirusa, posjećuje preko tri milijuna turista.
Ovdje počivaju brojni francuski i svjetski velikani i velikanke: umjetnici iz svijeta glazbe Frédéric Chopin, Rossini, Jim Morrison, Edith Piaf, Maria Callas, Yves Montand, Georges Moustaki i Michel Legrand, književnici Molière, Honoré de Balzac, Colette, Marcel Proust, Oscar Wilde i Gertrude Stein, glumci Simone Signoret i Marcel Marceau, slikari Théodore Géricault i Amedeo Modigliani, veliki preporoditelj Pariza Georges-Eugène Haussmann, poznatiji kao barun Haussmann te brojni državnici, vojskovođe i ostale poznate povijesne ličnosti.
No ipak, najzanimljivije u ovoj priči je to što se na ovom prelijepom groblju nalazi i grob slavnog francuskog pjesnika i basnopisca Jeana de La Fontainea, u čijim su basnama lisice često bile glavni likovi.
- Grob Frédérica Chopina / Foto: Pixabay
Lisice su za sada sigurne
„Obitelj lisica ovdje nema prirodnog neprijatelja, nitko ih ne uznemirava, a njihova prisutnost potvrđuje da divlje životinje u potrazi za hranom sada prelaze velike udaljenosti i nastanjuju se u blizini ljudi. Zapravo, sigurni smo da lisice obitavaju u šumi Bois de Vincennes ili na prostoru Malog pojasa (la Petite Ceinture je nekadašnja željeznička pruga koja okružuje Pariz, koja se ne koristi se od 1934. godine i sada je pravo utočište bioraznolikosti s više od 200 vrsta biljaka i 70 životinjskih vrsta)“, objašnjava pomoćnica pariške gradonačelnice Anne Hidalgo.
Groblje Père-Lachaise je za tek doseljenu obitelj lisica gotovo idilična lokacija. Trenutno nema automobila i posjetitelja, a lisice ovdje nemaju prirodnog neprijatelja. Doduše, tijekom više godina grobljem Père-Lachaise „harala“ je jedna belgijska ovčarka koja je konačno uhvaćena krajem prošle godine nakon nekoliko mjeseci potrage. Na prostoru groblja sada žive samo glodavci, mačke i ptice.
„Od 2015. godine smo u potpunosti promijenili način upravljanja pariškim grobljima i njihovim zelenim površinama te smo s ciljem poticanja bioraznolikosti zabranili upotrebu pesticida“, navodi Pénélope Komitès.
- Pénélope Komitès je fotografije lisica prva objavila na Twitteru / Foto © Benoît Gallot
Potrebno je pronaći rješenje za post-pandemijsko razdoblje
Nije poznato što će se dogoditi s ovom obitelji lisica nakon 11. svibnja kada u Francuskoj konačno popuštaju mjere karantene, no Pénélope Komitès tvrdi kako će se rješenje za njihovu zaštitu morati pronaći.
U međuvremenu, slatki mladunci i njihovi roditelji, kojima Parižanke i Parižani još nisu dali imena, na raspolaganju imaju još dva tjedna koja mogu iskoristiti za siguran boravak u srcu 20. pariškog arondismana. Nakon toga će najvjerojatnije biti uhvaćene i prebačene na Mali pojas ili u šumu Bois de Vincennes – lokacije koje su za njihovu sigurnost ipak daleko pogodnije.
Lisice nisu jedine divlje životinje koje su se tijekom karantene nastanile u glavnom francuskom gradu. Posljednjih mjeseci i tjedana u Parizu su primijećene i divlje patke, i to u šetnji samim središtem grada – ispred čuvenog kazališta La Comédie-Française (video) i na Trgu Republike (Place de la République).
Prazni bulevari francuskog glavnog grada bez uobičajene gužve i buke turista i automobila očito su veliki mamac i za divlje životinje koje su krenule u njegovo osvajanje. Uostalom, ljepoti Pariza teško je odoljeti, čak i tijekom pandemije koronavirusa. Kako je Pariz izgledao prije nekoliko dana, pogledajte u priloženom videu.
S.F. / Ekovjesnik