SozialMarie: Dodijeljene nagrade za 2020. godinu
Unatoč pandemiji održana je prvomajska dodjela međunarodnih nagrada za društvene inovacije
Glavna nagrada odlazi u Slovačku, a Austrijanci i Mađari se raduju drugoj i trećoj nagradi. Osim toga dodijeljeno je dvanaest daljnjih nagrada, dvije idu projektima iz Hrvatske.
Dana 1. svibnja nagradama SozialMarie u ukupnoj vrijednosti od 54.000 eura nagrađeno je petnaest projekata iz srednjoeuropskih zemalja. Dodjela nagrada upriličena je kao online streaming putem YouTubea i Facebooka, što je, kako navode iz SozialMarie tima, omogućilo demokratično sudjelovanje i onih koji inače ne bi bili u prilici doći na ceremoniju tradicionalno organiziranu u bečkom ORF Kulturhausu.
Prvu nagradu, u vrijednosti od 15.000 eura, dobio je slovački projekt DOM.ov. Projekt romskim obiteljima i pojedincima omogućuje gradnju vlastite kuće, a na taj im način olakšava i društvenu i profesionalnu integraciju. Na projektu surađuju lokalne općine i Slovačka štedionica.
Druga nagrada i 10.000 eura otišli su austrijskom projektu VOLKSHILFE – BASIC SECURITY FOR CHILDREN. Naime, u Austriji svako peto dijete živi na rubu siromaštva. To znači ne samo manjak materijalnih sredstava nego i društvenu marginalizaciju. Ono što je novo i posebno kod ovog projekta jest to da se umjesto jednostavne dodjele socijalne pomoći članovi obitelji educiraju i prate pri donošenju zajedničkih odluka o korištenju i raspodjeli novčanih sredstava koja im se stavljaju na raspolaganje.
Mađari se raduju trećoj nagradi i iznosu od 5.000 eura. Udruga eDemocracy Workshop Association razvila je projekt PRINT IT YOURSELF!, odnosno tjednik u opsegu od četiri stranice. List sažeto i jednostavnim, razumljivim jezikom iznosi nezavisne vijesti i tako daje svoj doprinos u teškoj mađarskoj borbi za demokraciju i slobodu tiska.
Riječ je o društvenim inovacijama s ekstenzivnim i dalekosežnim te socijalnim i političkim učinkom. A da SozialMarie misli ozbiljno, dokazuju i ‚naši‘ nositelji nagrada u iznosu od 2.000 eura: MUZEJ SUSJEDSTVA TREŠNJEVKA (udruga BLOK) i ZELENI ODRED (udruga ViDrA).
Osim dvaju nagrađenih projekata, dva su projekta ‚zaradila‘ prestižnu SozialMarie nominaciju: Boranka i Punkt Pula. Prvi je projekt pošumljavanja opožarištenih površina Dalmacije, u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske. Taj se projekt raduje i prvom hrvatskom SozialMarie mentoru koji preuzima praćenje i podršku ovog projekta kroz narednu godinu: Nenad Maljković, aktivni SozialMarie mentor za 2020., permakulturni je dizajner s posebnim interesom za društvene i ekonomske aspekte permakulture. Radi na uspostavi lokalnih, regionalnih i globalnih mreža za sistemsku promjenu. Trenutačno je angažiran u europskoj mreži ECOLISE, a lokalnu i planetarnu razinu povezuje i u mrežama Permaculture Collaboration Laboratory, Global Regeneration CoLab i Deep Adaptation Forum. Na koncu, pulski restoran Punkt je jedan je od sjajnih primjera uključenja osoba s invaliditetom u tržište rada. SozialMarie ovom projektu ne daje samo formalno priznanje nego i osnažuje mogućnosti jačeg povezivanja s nizom sličnih projekata iz Srednje Europe.
Nagradu publike – Audience Award – osvojio je mađarski projekt TÁVSZEM – Remote Eye.
Svi nagrađeni projekti ujedno su dokaz da su društvene inovacije bitne. Misija im je mijenjati društvo. Ili kako kaže Wanda Moser-Heindl, vlasnica zaklade Unruhe (‚Nemir‘): „Naši projekti svjedoče o snazi dobrih potencijala u našim društvima. Govore o solidarnosti, uzajamnoj pomoći te o lokalnoj i međunarodnoj međusobnoj razmjeni i učenju.“
Ekovjesnik