Nova budućnost komercijalnog zrakoplovstva
Do čišćeg neba uz novi dizajn zrakoplova
Koncept zrakoplova D8 mogao bi drastično utjecati na smanjenje buke te smanjenje emisija i potrošnje goriva u zračnom prometu. Prema izračunima, D8 dizajn zahtijeva 37 posto manje goriva od konvencionalnih putničkih zrakoplova, a također uzrokuje 50-postotno smanjenje buke i 87-postotno smanjenje emisija dušikovih oksida u ciklusu slijetanja i polijetanja.
Zračni promet u Americi posebno je gust tijekom zimskih praznika. Procjenjuje se kako u ovo blagdansko vrijeme oko 50 milijuna Amerikanaca putuje zrakoplovima u posjet obitelji i prijateljima. Gust zračni promet uz sve svoje prednosti ima i velik utjecaj na okoliš i ostvarivanje postavljenih klimatskih ciljeva.
Double-bubble D8
Tim istraživača s MIT-a (Massachusetts Institute of Technology) te iz zrakoplovnih tvrtki Aurora Flight Sciences i Pratt & Whitney započeo je 2008. godine s radom na novom konceptu dizajna za komercijalne zrakoplove, čijom bi se primjenom smanjilo onečišćenje zraka nastalo pod utjecajem zračnog prometa.
Razvoj novog koncepta zrakoplova zvanog "double-bubble D8" dio je N+3 programa koji je pokrenula NASA, a ako bi u praksi djelovao kao što je i opisan, mogao bi drastično smanjiti buku, emisije i potrošnju goriva povezanih s komercijalnim letovima zrakoplova.
Primarna razlika između D8 i drugih putničkih zrakoplova – kao što su Boeing 737 ili Airbus A320 – je položaj motora. Umjesto da ih stavljaju ispod krila, tim istraživača ih je odlučio postaviti na vrhu tijela zrakoplova, pored repa. Takav položaj motora uvelike smanjuje zrakoplovno opterećenje i poboljšava iskoristivost goriva.
Također, njegov trup je širi i ovalniji, a krila i rep su manji u odnosu na konvencionalni putnički zrakoplov.
Čišće nebo uz smanjenje buke, emisija i potrošnje goriva
Dok električnom terenskom transportu sve više raste popularnost, zrakoplovna industrija još uvijek nije poduzela slične napore u ostvarenju svoje „zelene“ budućnosti . Emisije ugljikovog dioksida (CO2) nastale uslijed zrakoplovnih putovanja trenutno čine dva do tri posto globalnih emisija CO2, a unutar sljedećih 10 godina očekuje se udvostručenje te brojke. Kako bi se smanjili negativnih utjecaji koje zrakoplovstvo ima na okoliš, neki stručnjaci čak predlažu i izbjegavanje cjelokupnog zrakoplovnog putovanja.
Ukoliko bi se ovaj koncept usvojio diljem svijeta, D8 bi mogao smanjiti potrošnju goriva, a time posljedično i štetne emisije do 66 posto u idućih 20 godina. Prema izračunima, D8 dizajn zahtijeva 37 posto manje goriva od konvencionalnih putničkih zrakoplova, a također uzrokuje 50-postotno smanjenje buke i 87-postotno smanjenje emisija dušikovih oksida u ciklusu slijetanja i polijetanja.
Prvi let 2035. godine?
Međutim, u usporedbi s ostalim zrakoplovima, D8 leti sporije. Stoga će proizvođači morati razmotriti kako će sporija brzina utjecati na ekonomsku isplativost istoga, ali s obzirom na njegove brojne ekološke prednosti, možda će zrakoplovni proizvođači ipak biti spremni iskoristiti priliku koju nudi ovaj predloženi koncept budućnosti.
Tim je već izgradio i testirao 11. po redu „scale model“ u NASA-inom vjetrovnom tunelu, a sljedeće što žele napraviti je izgraditi i testirati „half-scale“ prototip. Ako bi rezultati tih testova bili obećavajući, D8 bi mogao uzletjeti prvi put za vrijeme blagdanske sezone u 2035. godini.
K.P.