Klimatske promjene i njihove posljedice u središtu nove bečke izložbe

Umjetnost nadahnuta klimatskom krizom

Izložba „Poslije nas potop” („Nach uns die Sintflut“) u muzeju Kunst Haus Wien traje sve do 14. veljače 2021. godine

Poznati bečki muzej Kunst Haus Wien predstavlja novu jesensku izložbu pod nazivom „Poslije nas potop” (njem. Nach uns die Sintflut) kojom želi ukazati na učinke globalne klimatske krize na naš ekosustav. Izložba obuhvaća fotografske i filmske uratke 21 međunarodnog umjetnika koji su nastali u proteklih deset godina. Neki su radovi rezultat dugogodišnjih istraživanja i suradnje s raznim znanstvenicima, a također prikazuju društvene i političke posljedice klimatske krize, kao i utjecaj gospodarstva, koje neprestano teži rastu, na okoliš. Prizori otapanja ledenjaka, porasta razine mora i dezertifikacije ne ostavljaju samo snažan dojam već i svjedoče o važnosti ove tematike.

Alpsko područje osobito je pogođeno globalnim zagrijavanjem, što se manifestira otapanjem sve većeg broja ledenjaka. Nijemac Axel Braun koristi povijesne snimke koje dokumentiraju drastično smanjenje najvećeg austrijskog glečera Pasterzea, dok Austrijanac Michael Goldgruber svojom deset metara visokom instalacijom želi ukazati na promjene u krajoliku Ötztalskih Alpa u Tirolu. Sličnoj tematici posvećen je videouradak nizozemske umjetnice Anouk Kruithof pod nazivom „Ice Cry Baby” koji sadrži niz snimki urušavanja glečera iz cijelog svijeta uz upečatljiv zvuk lomljenja leda.

  • Jedna od fotografija iz serije 'Slack Fields' Michaela Goldgrubera © Michael Goldgruber

Osim toga, Austrijanka Verena Dengler izlaže fotografije i akvarele koji su nastali tijekom njezina boravka na norveškom otočju Svalbard u Arktičkom oceanu, a koji prikazuju značajne promjene u krajoliku. U video instalaciji umjetnice Angele Tiatia riječ je pak o pacifičkoj otočnoj državi Tuvalu kojoj zbog porasta razine mora prijeti nestajanje. Bangladeški fotograf Sarker Protick pozabavio se temom erozije obale rijeke Ganges u svojoj zemlji, a američki umjetnik Justin Brice Guariglia u svojim radovima tematizira sadašnju geološku epohu – takozvani antropocen – u kojoj ljudsko djelovanje ima dominantan utjecaj na klimu i okoliš.

Izložba traje od 16. rujna 2020. do 14. veljače 2021. godine.

  • EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Hundertwasserov muzej u Beču dobiva novo ruho

Muzej je u lipnju zatvoren radi modernizacije, a početkom 2024. ponovno bi trebao otvoriti svoja vrata za posjetitelje. Prvi put nakon 30 godina dobit će i novi stalni postav Hundertwasserovih djela.

Prvi Bečki bijenale posvećen klimatskim promjenama

Novi klimatski festival Klima Biennale Wien u austrijskoj metropoli posvećen je umjetnicima, znanstvenicima, političarima, gospodarstvenicima te svim ljudima, posebno onima koje klimatske promjene najviše pogađaju.

Novi sjaj Hundertwasserovog muzeja

Svečano otvaranje poznatog bečkog muzeja KunstHausWien zakazano je za kraj veljače i trajat će četiri dana. Muzej će se ubuduće još više posvetiti temama čovjeka, prirode i klime, a nakon obnove posjetitelji mogu uživati u energetski saniranom i moderniziranom muzeju.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER