Baby Boom će od New Yorka do Londona letjeti samo tri sata

Najbrži mlažnjak na svijetu

XB-1 će biti prvi nezavisno razvijeni nadzvučni mlažnjak i najbrži civilni zrakoplov ikada napravljen, a kada započne s komercijalnim letovima istodnevni transkontinentalni povratni letovi na oko 500 ruta diljem svijeta mogli bi postati stvarnost.

Baby Boom od 33 milijuna dolara

Najkraći direktan let iz Los Angelesa za Sydney traje 15 sati, no supersonični mlažnjak XB-1 američke startup tvrtke Boom Technology sa sjedištem u Denveru uskoro bi trajanje tog leta mogao skratiti na svega šest sati i 45 minuta. Također, let iz San Francisca za Tokio trajao bi samo pet sati, dok bi se let iz New Yorka za London sa sadašnjih sedam skratio na svega tri sata i 15 minuta! Cijena tog leta ne bi bila mala – trebali biste izdvojiti najmanje 2.500 USD u jednom smjeru.

Već poznat po nadimku „Baby Boom“, XB-1 će biti najbrži i najsuvremeniji zrakoplov na svijetu, a kada započne s komercijalnim letovima istodnevni transkontinentalni povratni letovi na oko 500 ruta diljem svijeta mogli bi postati stvarnost.

Grupa investitora, među kojima je i kompanija Virgin Galactic, prošle je godine tvrtki Boom odobrila 33 milijuna USD za finaniranje proizvodnje ovog zrakoplova, čime je ukupno prikupljen iznos od 41 milijuna dolara koliko je potrebno za završetak i testiranje mlažnjaka. Uz procjenjene troškove izgradnje flote zrakoplova u visini od 329 milijuna USD, tvrtka Boom će dio troškova nadomjestiti visokim cijenama letova, pa će se cijena iznositi oko 6.600 USD za jedno od 45 sjedala u zrakoplovu.

U tvrtki Boom su optimistični i očekuju kako će s letovima krenuti već 2020. godine.

Najbrži i najviši

„Baby Boom“ ili XB-1 bit će prvi nezavisno razvijeni nadzvučni mlažnjak i najbrži civilni zrakoplov ikada napravljen. Uz postizanje maksimalne brzine od 2335 km/h bit će 10 posto brži od Concorda, a također će letjeti na većim visinama, odnosno na oko 60.000 stopa ili nešto više od 18.000 km. Osim što će letovi biti znatno kraći, putnicima će biti tiši i ugodniji, a u svakom redu će biti samo po dva sjedala, po jedno sa svake strane zrakoplova – svako sjedalo uz prozor i prolaz.

Očekuje se kako će ovi letovi biti zanimljivi ponajviše poslovnim ljudima koji će u jednom danu moći obaviti poslovni sastanak na drugom kraju svijeta i navečer se vratiti.

R.I. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Novi uređaj izvlači vodu iz pustinjskog zraka

Zahvaljujući suradnji na  unapređivanju tehnologija za skupljanje vode iz zraka, inženjeri sa Sveučilišta Nevada u Las Vegasu (UNLV) i Sveučilišta Utah (UofU) izumili su uređaj za hvatanje atmosferske vode visokog učinka za sušna područja.

Leteći kit: Airbusov BelugaXL uspješno obavio prvi let

Prvi od pet Airbusovih BelugaXL transportnih zrakoplova sletio je prošlog četvrtka na aerodrom Toulouse-Blagnac na jugozapadu Francuske nakon uspješno obavljenog probnog leta u trajanju od četiri sata i jedanaest minuta.

Prskanje aerosola u stratosferu regulirat će apsorpciju i refleksiju sunčevih zraka

Razvijena je nova tehnologija kojom bi se mogle ublažiti klimatske promjene, a ona obuhvaća kontrolu količine zadržane Sunčeve energije unutar Zemljine atmosfere prskanjem sulfata u stratosferu. Ova tehnologija razlog je mnogih rasprava u višim znanstvenim krugovima, a o detaljima same tehnologije te njezinoj praktičnosti i primjeni govore dva američka istraživača.

Električnim zrakoplovima protiv emisije stakleničkih plinova

Norveška državna zrakoplovna tvrtka Avinor započela je s razvojem električnih aviona za kratke, regionalne letove. Njihov je razvoj trenutno zastao u fazi izrade prototipa, a Avinor se suočio s glavna dva problema – teškim baterijama i kratkim trajanjem leta. Električni avioni se, barem zasad, u zraku mogu zadržati svega par sati.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER