Bečki gradski koncern pridružio se savezu za čisti vodik

Vodik iz obnovljivih izvora energije ima najveći potencijal za dekarbonizaciju te se stoga najbolje uklapa u EU-ov cilj klimatske neutralnosti

Bečki gradski koncern Wiener Stadtwerke pristupio je Europskom savezu za čisti vodik koji okuplja industrije, državna i lokalna javna tijela, civilna društva i druge dionike, a otvoren je za sve javne i privatne aktere koji djeluju na području vodikove tehnologije te žele dati aktivan doprinos ostvarenju ciljeva iz strategije saveza.

Europska komisija je u srpnju ove godine osnovala Europski savez za čisti vodik čiji je cilj poticanje proizvodnje vodika iz obnovljivih izvora energije i njegova široka uporaba do 2030. godine. Vodik je jedan od važnih čimbenika u postizanju cilja klimatske neutralnosti EU-a do 2050. Može se upotrebljavati u različitim područjima kao što su energetika, industrija i prijevoz, a klimatski je prihvatljiv jer pri korištenju ne emitira ugljikov dioksid. Stoga može značajno doprinijeti dekarbonizaciji industrijskih procesa i gospodarskih sektora u kojima je teško smanjiti emisije CO2.

Europski savez za čisti vodik okuplja industrije, državna i lokalna javna tijela, civilna društva i druge dionike, a otvoren je za sve javne i privatne aktere koji djeluju na području vodikove tehnologije te žele dati aktivan doprinos ostvarenju ciljeva iz strategije saveza.

Ovom savezu sada je pristupio i bečki gradski koncern Wiener Stadtwerke. Koncern objedinjuje poduzeća koja se bave pružanjem komunalnih usluga nužnih za funkcioniranje grada, no u Beču postoji i Wien Holding, u čijem sastavu posluju poduzeća iz područja kulture, upravljanja nekretninama, logistike i medija. 

U austrijskoj se prijestolnici već aktivno radi na razvoju grada kako bi se mogli uspješno suočiti s izazovima klimatske krize, stoga je pridruživanje savezu za čisti vodik i razmjena ideja s istomišljenicima iz Europe logičan korak, kazali su iz tvrtke Wiener Stadtwerke. Bečko gradsko poduzeće za javni prijevoz Wiener Linien je ovog ljeta, primjerice, pustilo u testnu fazu autobus s pogonom na vodik, a očekuje se da će do kraja 2024. bečkim ulicama prometovati deset takvih autobusa.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

Bečki Smart Campus u pet godina uštedio 10.000 tona CO2

Smart Campus nova je centrala najvećeg austrijskog poduzeća za distribuciju električne energije i prirodnog plina Wiener Netze. Objekt raspolaže pametnom tehnologijom i fotonaponskim modulima i izgrađen je prema standardima pasivne kuće te je u pet godina uštedio 10.000 tona CO2. Centrala osigurava 2.400 radnih mjesta i pridonosi zaštiti okoliša na mnoge načine.

Wiener Linien ponovno testira autobus na vodik

Bečko poduzeće Wiener Linien konstantno radi na dekarbonizaciji svoje autobusne flote, a emisije iz prometa smanjuje bez ugrožavanja kvalitete usluge. Stoga se na različitim autobusnim linijama testiraju različite pogonske tehnologije kako bi se pronašlo najbolje rješenje za bečki javni prijevoz.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER