Bečko božićno drvce kao simbol optimizma i zajedništva

Wien hält zusammen – Beč se drži zajedno

Na trgu ispred gradske vijećnice postavljena je smreka visoka 33 metra i stara oko 200 godina

Unatoč pandemiji koronavirusa i strašnom terorističkom napadu koji se u ponedjeljak navečer odvio u središtu Beča i ove se godine nastavila tradicija postavljanja božićnog drvca na trgu ispred zgrade gradske vijećnice u austrijskoj prijestolnici. Na tom je činu u četvrtak, 5. studenog, bio nazočan i bečki gradonačelnik Michael Ludwig. Tim je povodom kazao da u ovim teškim trenucima drvce predstavlja simbol optimizma i zajedništva. Dodao je da austrijska metropola time želi pokazati da i dalje normalno funkcionira te da je Beč siguran grad.

Osim toga, božićno drvce na trgu ispred vijećnice predstavlja simbol solidarnosti jer svake godine dolazi iz neke druge austrijske pokrajine. Ova tradicija njeguje se još od 1959. godine. Prvo božićno drvce u glavni je grad Austrije dopremljeno iz Koruške, dok je ovogodišnje stiglo iz Gornje Austrije. Radi se o smreki visokoj 33 metra i staroj otprilike 200 godina, a drvo te vrste smreke obično se koristi za izradu glazbenih instrumenata. Ove je godine na postavljanju drvca radilo oko 35 djelatnika bečkih gradskih službi za upravljanje šumama i za izgradnju. Zaposlenici gradskog poduzeća za održavanje vrtova narednih će ga dana ukrasiti.

  • I ove se godine nastavila tradicija postavljanja božićnog drvca na bečkom Rathausplatzu © David Bohmann / PID

Svečano paljenje božićnih lampica na ovom velikom drvcu predviđeno je za početak božićnog sajma. Njegovo je otvaranje zbog mjera za sprječavanje širenja zaraze koronavirusom koje trenutačno vrijede u Austriji odgođeno te je zasad planirano za početak prosinca.

Iz ureda za šumarstvo Gornje Austrije naglasili su da će na onom mjestu na kojemu se donedavno nalazila ova smreka uskoro niknuti novo stablo.

EurocommPR / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Pravo na povijest: Besplatan ulaz u stalni postav obnovljenog Muzeja grada Beča

Muzej grada Beča (Wien Museum) na Karlsplatzu nakon trogodišnje obnove i proširenja ponovno se otvara 6. prosinca 2023. Muzejska zgrada, izgrađena 1959. godine u samom srcu grada prema projektu bečkog arhitekta Oswalda Haerdtla, sada raspolaže s više prostora za vrhunske muzejske zbirke i organizaciju izložbi, odgovarajućim prostorima za edukaciju i obrazovanje te funkcionalnim prostorima za događanja.

Bečki Christkindlmarkt i ove godine privlači bogatom ponudom

Posjetitelje iz Austrije i inozemstva ove godine od 10. studenog do 26. prosinca u Beču očekuje niz gastronomskih delicija, umjetničkih rukotvorina i atrakcija za malene i velike na jednom od najpopularnijih i najstarijih božićnih sajmova u Europi.

Božićna drvca s Amazona štete okolišu

Pravo božićno drvce kupljeno kod lokalnog uzgajivača zapravo je jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za okoliš tijekom blagdana!

Što sve možete učiniti s božićnim drvcem poslije blagdana?

Prava božićna drvca su obnovljivi resursi i dobra su za čovječanstvo i prirodu. Širom svijeta uzgaja se oko 400 milijuna stabala omogućujući tako čist zrak i vodu, stanište za divlje životinje i kontrolu erozije. Kupovinom pravog božićnog drvca podržavate lokalno gospodarstvo i čuvate radna mjesta. Upravo zbog toga, izbjegavajte kupovinu uvoznih jelki ili onih koje su do vašeg grada ili mjesta prešle veliku udaljenost.  

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER