Biorazgradive dječje cipelice s rokom trajanja
Zanimljiv koncept razvoja održive mode
Best Before dječje cipelice ne sadrže štetne sastojke pa nakon razgradnje neće onečistiti okoliš
Mlada izraelska dizajnerica Shahar Asor izrađuje biorazgradive dječje cipelice od održivih materijala koje bi se, nakon određenog vremena i predviđenog roka trajanja, trebale u potpunosti razgraditi pri pranju. Baš kao što kupujemo namirnice s naznačenim rokom trajanja, dizajnerica Shahar Asor svojim istraživačkim projektom Best Before (Najbolje do) razmatra mogućnost kupovine odjeće na isti način na koji, primjerice, kupujemo mlijeko.
- © Noi Einav & Leean Lani / Shahar Asor
„Nema sumnje da moda utječe na nas, daje nam samopouzdanje, a svojim načinom odijevanja i osobnim stilom šaljemo određenu poruku svijetu i ljudima koji nas okružuju. No, posve je druga situacija kad kupujemo odjeću za trudnice i djecu“, kazala je Asor. „Takva se odjeća nakon određenog vremena dijeli, prepravlja i reciklira, ali činjenica je da na odlagalištima otpada završavaju velike količine odjeće koja nam više nije potrebna. S obzirom da se i odjevni predmeti koriste ograničeno vrijeme, zapitala sam se zašto tako dugo ostaju na našem planetu i možemo li ih dizajnirati s predviđenim rokom trajanja?“
Kako je nekim tkaninama za razgradnju potrebno između 20 i 200 godina, kao što je slučaj s mnogim sintetičkim vlaknima, Best Before ne nudi samo rješenje kojim se omogućuje daleko brža razgradnja odjeće, već potrošačima i dalje dopušta kupovinu nove odjeće i obuće bez straha od njenog gomilanja. To posebno vrijedi za dječju odjeću koja je zbog razvoja brzo prerastu.
- © Noi Einav & Leean Lani / Shahar Asor
Uvođenjem koncepta datuma isteka trajanja u modnu industriju, Best Before nas vodi na put prema održivoj modi. Tkanina za dječje cipele sastoji se od održivih materijala koji će se otopiti u perilici rublja nakon određenog vremena, a svaka cipela izrađena je od jednog komada tkanine koja uključuje savitljivi gornji dio i snažni potplat.
Dizajnirani u suradnji s Odedom Shoseyovom, profesorom s Odjela za poljoprivredu, hranu i okoliš na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu, materijali ove tkanine nakon razgradnje ne ostavljaju štetne onečišćivače u okolišu. Roditelji ih tako svojoj djeci mogu kupovati bez straha što će jednog dana učiniti sa svim tim cipelama koje su njihova brzo rastuća djeca nosila kratko vrijeme.
S.F. / Ekovjesnik