Tesla najavio gradnju još jedne masivne baterije u Australiji
Nedugo nakon uspješnog uključivanja najveće baterije na svijetu
Američka tehnološka tvrtka Tesla je krajem 2017. godine u Jamestownu u južnoj Australiji aktivirala najveću litij-ionsku bateriju na svijetu. Nakon malo više od mjesec dana izvršni direktor Tesle, Elon Musk najavio je gradnju još jedne masivne baterije u australskoj saveznoj državi Victoria.
Australija na energetskoj prekretnici
O revolucionarnoj i najvećoj litij-ionskoj bateriji na svijetu već se sve zna. Elon Musk, izvršni direktor Tesle reagirao je na izazov australskog milijardera Mikea Cannon-Brokesa i odvažno se okladio da će uspješno instalirati i pustiti u rad sustav baterija za pohranu energije ukupne snage 100 MW u roku 100 dana od potpisivanja ugovora. Izazov je uspješno izvršen, a tvrtka Tesla instalirala je Powerpack baterijski sustav čak mjesec i pol dana prije postavljenog roka.
Time je u Australiji 1. prosinca 2017. godine instalirana najveća litij-ionska baterija na svijetu, koja će joj pomoći u rješavanju problema elektroenergetske krize.
U Tesli pak ne miruju: ponovno u suradnji s francuskom energetskom tvrtkom Neoen najavljuje se gradnja još jednog masivnog baterijskog sustava u australskoj saveznoj državi Victoria.
Novi projekt neće biti tolike snage kao posljednji, niti će se pridržavati Muskovog prethodnog jamstva o gradnji unutar 100 dana. Ukupna snaga planiranog baterijskog sustava iznosit će 20 MW, a bit će povezan s budućom vjetroelektranom Bulgana Green Power Hub ukupne snage 204 MW, a koja se planira graditi u zapadnoj Viktoriji. Puštanje u pogon očekuje se tek sredinom 2019. godine.
Rješavanje problema energetske nesigurnosti
Teslin Powerpack baterijski sustav instaliran u južnoj Australiji isključivo je izgrađen radi rješavanja problema nestašice električne energije zbog preopterećenja sustava, osiguravajući time stabilnost elektroenergetske mreže, dok će ovaj u Viktoriji osiguravati energiju za staklenički kompleks Nectar Farms, a možda će se u budućnosti povezati i na elektroenergetsku mrežu.
Kao što smo nedavno vidjeli u Portoriku, Australiji i ostalim dijelovima svijeta, energetska nesigurnost je postala glavno pitanje suvremenog svijeta. Stoga prijelazom na obnovljive izvore energije možemo izbjeći probleme nestašice električne energije uzrokovane prirodnim katastrofama i povećanjem temperatura, istodobno rješavajući probleme ugljičnih emisija odgovornih za klimatske promjene.
K.P.