Kastav: Prenosimo reakciju „neimenovanih građana i pokretača peticije“

Građani Kastva odgovorili svojoj gradskoj upravi

Moramo priznati da nas raduje činjenica što sve više građana/ki naše zemlje shvaća važnost drveća i zelenih površina te njihove dobrobiti za ljudsko zdravlje i prilagodbu klimatskim promjenama. Nažalost, s druge strane imamo još uvijek dosta primjera neposredno izabranih načelnika i gradonačelnika, koji očito nisu svjesni kako bi trebali biti u službi onih koji su ih izabrali.

Podsjetimo, još nedavno je u jednom našem gradu posječeno desetak „bolesnih" stabala, a posljednje je sačuvano zahvaljujući inicijativi i hrabrosti pojedinih građana/ki te nagloj promjeni mišljenja „vladajućih“ i njihovih praznih, predizbornih dodvoravanja.

 

Povodom objave članka „Kastav: Spasimo stoljetna stabala na Crekvini!“ u kojem smo objavili poziv građana i građanki Kastva na potpisivanje online peticije za spas stoljetnih stabala na lokalitetu Crekvina, jučer smo prenijeli i reakciju Grada Kastva u kojoj se naš portal proziva za iznošenje optužbi na račun gradske uprave i to od strane „neimenovanih građana i pokretača peticije“. Komentar na „optužbe“ smo namjeravali zatražiti prvog radnog dana, u ponedjeljak, budući da smo vijest o pokretanju peticije objavili u nedjelju. Istog dana u večernjim satima uslijedila je i navedena reakcija gradske uprave, što nam daje nadu da čak i hrvatska lokalna samouprava može biti brza i ažurna, barem kad je u pitanju njihova obrana od vlastitih građana.

Danas, međutim, objavljujemo reakciju „neimenovanih građana i pokretača peticije“ te je u nastavku prenosimo u cijelosti:

„Poštovani, s obzirom da ste danas objavili reagiranje Grada Kastva na tekst članka: Spasimo stoljetna stabla na Crekvini, osjećamo se prozvani i dužni reagirati, s obzirom na količinu manipulacija u tekstu.

Pa počnimo redom. Iz Gradske uprave Grada Kastva započinju svoje reagiranje spominjući optužbe 'od strane neimenovanih građana i pokretača peticije, a da pritom niste ni pokušali dobiti komentar druge strane'. Prije svega moramo primijetiti da se u startu pokušava manipulirati javnosti, s obzirom da:

  1. se radi o javnoj peticiji, pa su i pokretači i potpisani građani itekako imenovani, što je i smisao peticije kao takve, prikupljanje potpisa građana IMENOM i PREZIMENOM.
  2. Komentar 'druge strane' je itekako u sadržaju članka, s obzirom da se u prvoj polovici članka prezentira sam projekt kako ga je u javnosti predstavila Gradska uprava, uključujući i komentar da su 'stabla bolesna i predstavljaju opasnost za sigurnost ljudi'. Sam osporavani članak je pritom članak o peticiji, a ne članak koji se bavi arbitriranjem koja je strana u pravu.
  3. Indikativno je da Gradska uprava sebe u ovom slučaju naziva 'drugom stranom', kao da oni zastupaju sami sebe, a ne upravo građane, svoje poslodavce. To upućuje da su se poistovjetili s gradskom vlasti, a ne svojim poslom uprave. Iako, i vlast kao takva trebala bi predstavljati građane, a ne se od njih ograđivati.

Nadalje, iz uprave poručuju kako su 'vaši informatori jako dobro upoznati s detaljima ovog projekta' te da nisu 'niti jedan od poteza učinili bez konzultacija sa strukom'. Postavlja se pitanje kako znaju da su 'informatori' (prema kojima jasno pokazuju animozitet iako tvrde da se radi o neimenovanim građanima) dobro informirani? Naime, osim nekoliko članaka u medijima koji kratko i načelno opisuju projekt, građani nipošto nisu upoznati s detaljima projekta. Jedina javna prezentacija projekta planirana za 24. studenoga 2020.godine nikada nije održana, a s obzirom na tada važeće mjere o okupljanju, od zainteresiranih građana se tražilo da svoj dolazak pismeno najave. Odgovorno tvrdimo da najavljeni građani nisu svi niti dobili obavijest da je prezentacija dan prije otkazana, pa se u terminu javne prezentacije grupa građana okupila ispred zgrade uprave u najavljeno vrijeme. Čak ni tada nije postojala obavijest na vratima da se prezentacija ipak neće održati, niti je itko izašao pred okupljene građane da ih o tome obavijesti. Istovremeno, gradonačelnik, koji je u tom terminu trebao biti na prezentaciji, gostovao je u radio emisiji, prezentirajući projekt u eteru, bez projektanta, arhitekta i javnosti koja bi mogla postaviti pitanja. Smatramo da se opravdano zapitati zašto su građani izigrani, prezentacija otkazana bez obavijesti, i kako je gradonačelnik istovremeno namjeravao biti na dva mjesta, osim ako je gostovanje na radiju dogovorio istog jutra!? Mediji jednostavno ne funkcioniraju tako da u emisije u studiju zovu ljude bez prethodne najave i dogovora termina, pa možemo zaključiti da je gradonačelnik ili ranije znao da neće moći biti na prezentaciji (odnosno da ju ne namjerava održati) ili je sam istog jutra zahtijevao (i dobio) gostovanje u mediju čiji rad Grad Kastav sufinancira javnim novcem, a da mu pritom nije bila namjera građane pravovremeno obavijestiti o otkazivanju prezentacije.

Također, što se tiče 'informatora' koji su 'upoznati s detaljima projekta', moramo reći da smo zatražili svu projektnu dokumentaciju, odobrenja konzervatora i elaborate inženjera šumarstva, kao i dokumentaciju o povijesti održavanja spornih stabala, službeno, temeljem prava na pristup informacijama, 25 studenog 2020. godine, ali još uvijek nismo dobili traženo, s obzirom da Gradska uprava za kopiranje nekoliko dokumenata u ovom trenutku još uvijek koristi mogućnost da odgovor dostavi tek za 15 dana (a rečeno nam je da će vjerojatno iskoristiti i mogućnost da rok produže za daljnjih 15 dana zbog 'količine traženih dokumenata'). Iako opet spominju neimenovane 'informatore', smatramo da se radi o nama, s obzirom da smo vrlo vjerojatno najinformiraniji među građanima, oni koji su se najavili na nikad održanu prezentaciju i oni koji su detalje projekta zatražili formalno. Upravo stoga smatramo skandaloznim da se tvrdi da smo 'dobro upoznati sa detaljima' kada dobro znaju da su nam tražene detalje upravo oni uskratili i još uvijek odugovlače!

Dalje, u reagiranju kažu kako je zatražena procjena stanja stabala te da su u lošem stanju. Procjena stanja stabala je jedino što smo do sada uspjeli vidjeti kao zainteresirani građani, kada je gradonačelnik istu pokazao nekolicini građana u papirnatom obliku, na neformalnom susretu. Niti tu procjenu još nismo dobili službenim putem temeljem zahtjeva, ali raspolažemo fotografijama dokumenta. Iz njih je vidljivo da je analiza u najmanju ruku manjkava (vidljivo je da je obavljen samo vizualni pregled stabala, a jedno stablo promijeni vrstu u dvije rečenice, čas je kesten, čas lipa), da ne kažemo aljkava. Iz analize je pak jasno da je za loše stanje stabala odgovorno pogrešno održavanje, odnosno orezivanje, kao i da se preporuča više ne saditi kestene i lipe.

Sljedeće, kažu kako je pogrešno tvrditi da je za stanje stabala kriva skrb Gradske uprave, jer su stabla 'desetljećima loše i nestručno orezivana'. Ova tvrdnja je apsurd sama po sebi.

  1. Upravo Gradska uprava je odgovorna za održavanje i orezivanje, za koje sami priznaju da su uzrok eventualnih problema.
  2. Navode da je nestručno orezivanje trajalo desetljećima, a najmanje 30 godina imamo kontinuitet vlasti i uprave u Kastvu, što znači da ovom izjavom potvrđuju da su desetljećima radili nestručno (a istom rečenicom pokušavaju krivnju osporiti!?)
  3. Tvrde da je projekt u raznim fazama u pripremi najmanje 10 godina (što još ne možemo potvrditi jer nismo dobili traženu dokumentaciju) što znači da zadnjih 10 godina održavaju ili nestručno održavaju drveće svjesni da im ono u projektu smeta
  4. Tvrde da se stabla loše održavaju od početka, što bi značilo već 120 godina, pa je onda pitanje kako su stabla istovremeno već 120 godina loše održavana, ali preživjela skroz do sada kada smetaju projektu. Pitanje je i kako znaju što je bilo pred 100 godina, kada barem zadnjih 30 godina nisu znali da nešto rade krivo i nestručno.

Zatim kažu da je 'upravo na nalazu stručnjaka rađen i ovaj projekt' iako predviđaju sadnju lipa, a kako smo već naveli, nalaz stručnjaka kaže da nije poželjno saditi lipe. Tvrde i da je u planu sadnja 'odraslih' stabala visine 6 metara, iako je nama kao građanima do sada javno rečeno od gradonačelnika da će nova stabla biti visoka 2-3 metra, a u dokumentaciji priloženoj za potrebe javne nabave stoji samo 'uklanjanje zelenila i sadnja novog', gdje se ne navodi kakva će biti nova stabla. Opet, kako nismo još dobili dokumentaciju, ne možemo tvrditi što točno stoji u projektu, ali s obzirom da se izjave mijenjaju, imamo pravo sumnjati u manipulaciju.

Izjavu da se radi o 'najljepšoj ljetnoj pozornici' nećemo posebno komentirati, s obzirom da se radi o ukusu, a mi kao i većina građana smo i do sada bili ponosni na našu Crekvinu i njena stoljetna stabla, kao i na predivnu kulisu koju Crekvina i njeno zelenilo daju ljetnoj pozornici. Upravo zbog toga izražavamo skepsu i bojazan što se događa sa stablima koja su još ove godine listala i pružala ugođaj na Crekvini, osim što kao pojedinci imamo empatiju prema našim stogodišnjacima, živim stablima koja zaslužuju poštovanje.“

Tekst imenom i prezimenom potpisuju Vjekoslav Rubeša, Valentino Zvonarek, Marko Stjepanović i Davor Jurčić, a u trenutku objave ovog članka, navedenu online peticiju potpisalo je 1.364 građana i građanki.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Već 1573 vrtlara javnog prostora sudjeluje u ozelenjavanju i uljepšavanju Beča

U sklopu inicijative „Vrtlarstvo iza ugla” Bečanke i Bečani mogu sudjelovati u održavanju stabala te ozelenjavanju i uljepšavanju manjih javnih zelenih površina u svojim četvrtima. Ovom inicijativom Grad Beč potiče građan(k)e da postanu vrtlari javnog prostora i pruža im besplatne informacije i savjetovanje.

Kastav: Spasimo stoljetna stabala na Crekvini!

Kastavci i Kastavke upozoravaju da se u sklopu projekta uređenja ljetne pozornice na Crekvini namjeravaju posjeći sva stabla koja su posađena još na početku 20. stoljeća. Stabla su punih 120 godina zdravo listala te svojim zelenilom i hladom obogaćivala ovaj lokalitet u strogom središtu Kastva. Radovi na uređenju Crekvine već su započeli, a sječa je pitanje dana.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER