Grad Rijeka šalje 400 tisuća kuna pomoći Petrinji, Glini i Sisku

Pomoć stiže sa svih strana Hrvatske

Nakon jučerašnjeg razornog potresa, koji je osim Petrinje jako pogodio i Glinu i Sisak, Grad Rijeka će za pomoć ovim gradovima osigurati ukupno 400.000,00 kuna.

Nakon jučerašnje promptne odluke o osiguranju 200.000,00 kuna pomoći za Petrinju, tijekom poslijepodneva je odlučeno da se osiguraju i sredstva za pomoć Glini i Sisku, izvijestili su iz Grada Rijeke.

Osim novčane pomoći, Grad Rijeka je ovim gradovima na raspolaganje stavio i mehanizaciju i vozila komunalnih društava Grada Rijeke. Također, nakon što su jučer pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Rijeka odmah nakon potresa krenuli u Petrinju, tijekom poslijepodneva i jutros upućene su i dodatne vatrogasne snage iz Rijeke – 14 vatrogasaca s tehničkim vozilom s opremom za spašavanje iz ruševina, autoljestvama za spašavanje s visina, vozilom za gašenje požara, zapovjednim vozilom i zapovjedno-komunikacijskim vozilom i kombi vozilom za prijevoz vatrogasaca i opreme. JVP Grada Rijeke pridružilo se svojim snagama i DVD Sušak. U Petrinju su upućeni i vatrogasci iz Opatije, s Krka, Raba, Cresa i Jelenja, odnosno, skupa s riječkim vatrogascima, na potresom pogođenom terenu je ukupno 44 vatrogasaca i 14 vozila iz Primorsko-goranske županije.

Kako je odlučeno, Grad Rijeka će u znak pijeteta prema žrtvama potresa odustati od vatrometa u novogodišnjoj noći.

Podsjetimo kako su gradonačelnici četiri najveća dalmatinska grada - Splita, Zadra, Šibenika i Dubrovnika, u utorak nakon novog razornog potresa koji je pogodio Petrinju, dogovorili otkazivanje planiranih novogodišnjih programa te donijeli odluku o uplati po 150.000,00 kuna za pomoć Petrinji. Istovremeno su krenuli s koordinacijom svih hitnih službi i stavili na raspolaganje sve potrebne resurse od mehanizacije, smještajnih kapaciteta do daljnje financijske pomoći.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

U bečkom Alsergrundu postavljen prvi „spužvasti kamen“

U Beču je razvijeno novo inovativno rješenje za održivo korištenje kišnice i održavanje vlažnosti tla oko uličnog drveća tijekom dugih sušnih razdoblja. Riječ je o takozvanom „spužvastom kamenu“ (njem. Schwammstein) koje prikupljenu kišnicu duž ulica preusmjerava u tlo oko drveća, a zalijevanje se regulira pomoću inteligentnog ventila. Prvi „spužvasti kamen“ sada je postavljen i u bečkom Alsergrundu.

UHA uputila poziv svim arhitekticama i arhitektima

Udruženje hrvatskih arhitekata uputilo je poziv svim arhitekticama i arhitektima da se pridruže timovima za brze preglede kako bi zajedno s ovlaštenim inženjerima građevinarstva pomogli stanovnicima u područjima pogođenim potresom.

Borzan: Od obnove nakon potresa ne smiju profitirati politički podobni i povezani

Potpredsjednica eurosocijalista Biljana Borzan govorila je na plenarnoj sjednici  Europskog parlamenta o posljedicama potresa koji su zadesili Hrvatsku te nužnosti brze i sveobuhvatne obnove pogođenih krajeva. Raspravljalo se o rezoluciji koju su sastavili i podržali svi hrvatski eurozastupnici, na inicijativu Valtera Flege.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER