U Splitu predstavljen novi geografsko-informacijski sustav (GIS)
Ukorak s europskim standardima
Splitska gradska uprava u ponedjeljak je predstavila novi Geografsko-informacijski sustav (GIS) Grada Splita - središte gradskih informacija pod nazivom „Grad Split Hub“
Riječ je o objedinjenom grafičkom prikazu niza korisnih informacija kao što su prostorno-planska dokumentacija, katastarske čestice, zeleni katastar, anagrafske oznake građevina, komunalne infrastrukturne svih instalacija te pregleda javnih objekata i nekretnina u vlasništvu Grada, njihov raspored, zauzetost, cijenu kao i brojne druge podatke.
„Zadnje dvije godine intenzivno smo radili na uvođenju ovog alata, neophodnog za upravljanje gradskim prostorima, i danas vam predstavljamo prvu, najznačajniju fazu kojom se Split pridružuje ozbiljnim razvijenim Smart City gradovima u Europi“, rekao je gradonačelnik Andro Krstulović Opara na predstavljanju novog gradskog GIS-a u kojem su, kako je kazao, integrirani i GIS-ovi gradskih komunalnih tvrtki.
„Ovaj alat je osnova svakog razvijenog grada, neki gradovi u Hrvatskoj su napravili i korak dalje uvodeći 3D i 2D GIS, a mi idemo u tom smjeru“, poručio je gradonačelnikov savjetnik Krešimir Budiša koji je koordinirao aktivnosti oko implementacije novog gradskog GIS-a. Radeći na njemu, kako je kazao, uočeno je, primjerice, da se na preko 1.500 adresa ne plaća komunalna naknada, da ima preko 5.000 apartmana koji nisu zavedeni, gotovo 500.000 kvadrata koji nisu upisani kroz komunalne doprinose, a to je značilo i velike gubitke prihoda. „Implementacijom novog GIS-a takvih situacija neće biti, a pregled gradskih instalacija koje su u njemu sadržane pomoći će svim korisnicima, projektantima, gradskim firmama, svima koji nešto rade, a mogućnosti primjene su velike“, dodao je Budiša.
Detaljniju prezentaciju novog GIS-a Grada Splita u ime izrađivača tvrtke GDi d.o.o. predstavio je Vojkan Gavrilović, voditelj poslovanja za sektor javne uprave navodeći da sustav objedinjuje ogroman broj kompleksnih podataka primjenjivih za sve gradske službe, komunalne tvrtke, institucije na svim razinama , kao i za svo zainteresirano građanstvo.
Pri izradi su se koristili svi raspoloživi izvori podataka i metode koje primjenjuju najsuvremenija znanja i tehnologije, a posebno je istaknut doprinos splitskog Fakulteta, građevine, geodezije i arhitekture i profesora Nenada Mladinea koji čitav niz godina radio na uspostavi ovog kompleksnog sustava podataka.
Novi gradski GIS, uskoro će, prema riječima Nikole Letilovića, voditelja Odsjeka za poslovne procese i informatiku, dobiti i svoju nadgradnju uvođenjem najmodernijeg sustava za upravljanje prostornim podacima u formatu 3D i 2D portala.
Građani Splita, obrtnici, poduzetnici i svi koji se u gradu bave bilo kakvim gospodarskim aktivnostima korisne informacije od sada mogu dobiti na jednom mjestu i to na sljedećoj poveznici.
Grad Split / Ekovjesnik