Solarna energija povećala plaće nastavnika

Primjer kako obnovljivi izvori energije mogu utjecati na unapređenje imidža, postizanje ušteda i povećanje prihoda

Osim postizanja ušteda energije, ova škola daje izvrstan primjer kako se korištenjem solarne energije mogu povećati i plaće slabo plaćenih nastavnika. Škola u Batesvilleu instalirala je 1.600 solarnih panela kako bi smanjila troškove režija i ušteđenim novcem svojim nastavnicima dala prijeko potrebne povišice.

Plaće nastavnika jedne srednje škole u Batesvilleu u Arkansasu su prije četiri godine bile znatno niže od prosjeka ove američke savezne države, ali i najniže u odnosu na ostale škole u okrugu. „Kako bismo zadržali staro, ali i privukli novo osoblje škole, smatrali smo da im hitno trebamo povećati plaće“, kazala je Megan Renihan, komunikacijska koordinatorica u školi Batesville za Yale Climate Connections.

Tako je škola počela tražiti način za smanjenje troškova, a posebice postizanja ušteda energije na koju je u to vrijeme trošila više od pola milijuna dolara godišnje. S ciljem smanjenja troškova energije, škola je 2017. godine pokrenula projekt energetske obnove u sklopu kojeg je instalirano tisuće LED svjetala, zamijenjeni prozori i sustav grijanja, ventilacije i klimatizacije, smanjen gubitak energije i poboljšana izolacija zgrada. Također, škola je instalirala 1.600 solarnih panela koji sada proizvode oko polovice potrebne električne energije.

Nakon tri godine plan je počeo djelovati, a škola je uspjela proizvesti čak 1,6 milijuna kilovatsati (kWh) električne energije.

„Naša škola bila je prva u državi Arkansas koja je investirala u solarne panele, a sada naš primjer slijedi još dvadeset ostalih škola“, rekla je Renihan.

Korištenjem obnovljivih izvora energije i povećanjem energetske učinkovitosti postignuta je ušteda za više od 300.000 dolara godišnje, a zajedno s drugim mjerama rezanja troškova i državnim financiranjem, ta je ušteda pomogla u povećanju plaća nastavnika.

„Taj će se novac i dalje preusmjeravati u plaće učitelja i to je naš glavni cilj. Našim učiteljima želimo omogućiti bolju zaradu jer ćemo time utjecati i na kvalitetnije obrazovanje naše djece“, istaknula je Renihan.

S.F. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Beč izdvaja 124 milijuna eura za ublažavanje rasta cijena energenata

Novim paketom mjera glavni grad Austrije želi značajno rasteretiti građane i ublažiti posljedice energetske krize. Mjere, između ostaloga, obuhvaćaju jednokratne naknade za socijalno ugrožene građane te subvencije za energetsku obnovu i postavljanje solarnih elektrana.

FZOEU objavio uvjete za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća u 2024.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) na svojim mrežnim stranicama objavio je uvjete i kriterije za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća. Građanima će tako u 2024. godini na raspolaganju biti čak 120 milijuna eura, što je do sada najveći iznos koji je država izdvojila za ove projekte.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER