Kako se u Beču brine o mentalnom zdravlju djece i mladih?

Projekt će se provoditi dvije godine

U sklopu novog pilot-projekta od ožujka 2021. mobilni timovi stručnjaka u glavnom gradu Austrije pružaju podršku djeci i mladima koji pate od psihičkih poremećaja u njihovim domovima

Trenutačna situacija uzrokovana pandemijom koronavirusa predstavlja velik izazov za brojnu djecu i mlade kao i za njihove roditelje. Prelazak na online nastavu, boravak u ponekad vrlo skučenim stanovima i duža odvojenost od prijatelja negativno se odražavaju na njihovo fizičko i psihičko zdravlje. Zdravstvene ustanove u Beču zabilježile su značajan porast depresije, poremećaja u prehrani, anksioznosti, napadaja panike i raznih zdravstvenih tegoba među djecom i adolescentima.

Bečka gradska uprava stoga je donijela brojne mjere kojima nastoji ublažiti posljedice pandemije na mentalno zdravlje djece i mladih. Ubrzo nakon izbijanja pandemije austrijska prijestolnica osnovala je poseban krizni stožer za psihosocijalna pitanja koji poduzima ciljane mjere za promicanje mentalnog zdravlja posebno ugroženih skupina stanovništva, između ostaloga i djece i mladeži. Grad Beč također je krajem travnja 2020. pokrenuo telefonsku liniju na kojoj građani svakog dana od 8 do 20 sati mogu dobiti psihološku pomoć. Od početka rada ove linije zabilježeno je oko 10.000 poziva. Prije godinu dana otvorena je i specijalizirana ustanova za dječju i adolescentnu psihijatriju u 13. gradskom okrugu.

U ožujku ove godine pokrenut je i pilot-projekt u sklopu kojega mobilni timovi stručnjaka posjećuju obitelji u njihovim domovima u razdoblju od tri do šest mjeseci te pomažu djeci i mladima koji pate od psihičkih poremećaja ili imaju problema s mentalnim zdravljem. Timove čine kvalificirani djelatnici poput psihijatara, medicinskih tehničara, psihologa, psihoterapeuta i socijalnih radnika, a rad s pacijentima sličan je onome u klinikama, odnosno dnevnim bolnicama koje se na taj način rasterećuju. Pilot-projekt nastao je suradnjom Psihosocijalnih službi grada Beča, mreže psihosocijalnih ustanova u glavnom gradu Austrije, i Bečke opće bolnice, a trajat će dvije godine. Na taj bi način oko 50 djece i adolescenata u Beču trebalo dobiti potrebnu pomoć.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Stručnjaci upozoravaju na sve veći broj djece i mladih koji piju zaslađena pića

Nova analiza prehrambenih navika djece i adolescenata iz 185 zemalja svijeta otkrila je da su 2018. mladi u prosjeku konzumirali gotovo 23 posto više zaslađenih pića u  odnosu na 1990. godinu. „Naša otkrića trebala bi izazvati uzbunu u gotovo svakoj naciji u svijetu“, ističu istraživači sa Sveučilišta Tufts u Bostonu.

SVEJEOK.HR

U ponedjeljak 12. listopada u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke bit će predstavljena mrežna stranica za besplatno psihološko online savjetovanje mladih www.svejeok.hr

Na riječkom Korzu postavljena izložba povodom 15. obljetnice Udruge U.Z.O.R.

U sklopu obilježavanja 15 godina postojanja Udruge U.Z.O.R., na postamentima na riječkom Korzu postavljena je izložba koja prati Udrugu od njenog osnivanja do danas, ali i podiže svijest o borbi protiv nasilja u obitelji, rodno uvjetovanog nasilja kao i važnosti brige o mentalnom zdravlju svih dobnih i rodnih skupina.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER