Reciklažna dvorišta u Zagrebu odsad otvorena i nedjeljom
U 2020. značajno porasle stope odvojeno prikupljenog otpada
Sva zagrebačka reciklažna dvorišta, fiksna i mobilna, od ovog tjedna rade i nedjeljom od 8 do 20 sati. Međutim, prema novom se pravilu pri ulasku u reciklažno dvorište morate „identificirati“.
Na području grada Zagreba svakodnevno je otvoreno 10 fiksnih i devet mobilnih reciklažnih dvorišta, a njihov popis nalazi se na sljedećoj poveznici.
U Zagrebačkom holdingu d.o.o. podružnici Čistoća podsjećaju kako su građanima ovog mjeseca uz uplatnice dostavili i obrasce za ugovaranje usluge odvoza glomaznog otpada. Navedena se usluga dodatno ne naplaćuje, a građani je mogu koristiti jednom za količinu do 4 m3 ili dva puta godišnje za količine do 2 m3. Navedene su količine vjerojatno odgovarajuće za građan(k)e koji su poslije prošlogodišnjih potresa uspjeli/e ukloniti sav građevinski otpad i obnoviti svoje domove. No, takvih je uz sporu ili nikakvu obnovu Zagreba najvjerojatnije najmanji broj.
Usluga odvoza glomaznog otpada naručuje se putem posebnog obrasca, odnosno zahtjeva koji se početkom svake godine u dva primjerka dostavlja uz račune. Ispunjeni zahtjev potrebno je dostaviti poštom na Zagrebački holding d.o.o. podružnica Čistoća (Radnička cesta 82, 10000 Zagreb) ili elektroničkom poštom na cistoca.glomazno@zgh.hr, a postoji i mogućnost slanja putem e-Zahtjeva na stranicama Čistoće. Odgovor vam treba stići najkasnije 20 dana od dana zaprimanja zahtjeva.
Porast količina odvojeno prikupljenog otpada
Građani i građanke Zagreba očito vrijedno odvajaju otpad o čemu svjedoče najnoviji podaci o odvojeno prikupljenom otpadu u 2020. godini. Tako je ukupno prikupljeno 306.442 tona svih vrsta otpada ili 6,41 % više nego u 2019., a istovremeno je količina miješanog komunalnog otpada zbrinutog na deponiju manja za 14,28 %. U Čistoći navode i podatke o povećanju prikupljanja po pojedinim vrstama otpada prema kojima je u reciklažnim dvorištima prikupljeno 17,18 % više otpada.
S obzirom da je odvojeno prikupljanje biootpada u Zagrebu započelo tek u veljači 2019. godine, sasvim je razumljivo da je porast količina te vrste otpada najveći i iznosi 314 %. Porasle su i količine prikupljenog otpadnog papira (+29,83 %), stakla (+48,32 %), glomaznog otpada (+25,62 %) te odjeće (+4,13 %), dok su se prikupljene količine plastične ambalaže gotovo udvostručile (+97,26 %). Čini se da mnogi ipak nisu ozbiljno shvatili brojne apele organizacija za zaštitu okoliša, ali i naše izvještavanje o štetnosti plastičnog otpada i potrebi izbjegavanja ili smanjenja korištenja plastične ambalaže.
U Čistoći ponosno ističu kako je stopa odvojenog sakupljanja otpada za grad Zagreb u 2020. godini porasla na 29,88 %, što predstavlja povećanje za 75 % u odnosu na 2019. kada je iznosila 17,1 %.
Foto: cistoca.hr
U reciklažna dvorišta ne idite bez računa!
Kako bi korisnicima usluga osigurali „jednostavnije i ugodnije korištenje“ reciklažnih dvorišta, Čistoća je postavila nove informativne table za lakše snalaženje pri odlaganju otpada te uvela 1D crtične kodove na računima za usluge Zagrebačkog holdinga. U Čistoći objašnjavaju kako je pri ulasku u reciklažno dvorište sada potrebno predočiti osobnu iskaznicu te broj obveznika i objekta s uplatnice, a otpad se važe po pojedinim vrstama.
Uvođenjem 1D crtičnog koda s podacima o obvezniku i objektu, dovoljno je pokazati račun ili fotografiju koda jasno vidljivu na mobilnom uređaju korisnika. Kako navode u Čistoći, tehničar na reciklažnom dvorištu dužan je evidentirati dolazak korisnika skeniranjem kodova, što je obveza prema Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom. Naravno, ostaje nam nada da će dežurni tehničar vaše osobne podatke koristiti sukladno propisima koji reguliraju zaštitu osobnih podataka.
Kako nam je pri našem zadnjem odlaganju otpada u jednom zagrebačkom reciklažnom dvorištu objasnio ljubazni djelatnik Zagrebačkog holdinga, fotografiranje istih nije dopušteno. Stoga koristimo fotografije sa stranica Čistoće uz napomenu za njihovu pravnu službu da objavom ovog članka ipak educiramo građan(k)e Zagreba.
S.F. / Ekovjesnik