Prvi strateški plan programa Obzor Europa za razdoblje 2021. – 2024.

Komisija određuje prioritete u području istraživanja i inovacija za održivu budućnost

Strateški plan novost je u programu Obzor Europa (Horizon Europe), a njime se utvrđuju strateške smjernice za usmjeravanje ulaganja u prve četiri godine njegove provedbe kako bi istraživanja i inovacije u EU-u pridonosila ostvarivanju njegovih prioriteta, uključujući klimatski neutralnu i zelenu Europu, Europu spremnu za digitalno doba i gospodarstvo u interesu građana.

U ponedjeljak je donijet prvi strateški plan za Obzor Europu, novi program EU-a za istraživanje i inovacije vrijedan 95,5 milijardi eura u tekućim cijenama, navodi se u priopćenju Europske komisije.

„Riječ je o okviru za vrhunska istraživanja i inovacije utemeljene na izvrsnosti u sklopu programa rada Obzora Europa. Strateške smjernice osigurat će da ulaganja u istraživanje i razvoj doprinesu oporavku utemeljenom na zelenoj i digitalnoj tranziciji, otpornosti i otvorenoj strateškoj autonomiji.“ – izjavila je izvršna potpredsjednica za Europu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager.

„Smjernice strateškog plana omogućit će da se zajednički prioriteti politika EU-a temelje na novim saznanjima, idejama i inovacijama. Želimo da se istraživanja i inovacije koje financira EU usmjere na izazove s kojima se suočavaju Europljani, a ovaj novi pristup tome doprinosi.“ – dodala je Mariya Gabriel, povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade.

Ambiciozan plan za ambiciozan program

Strateškim planom utvrđuju se četiri strateške smjernice koje su zasnovane na međunarodnoj suradnji jer je ona ključna za nošenje s globalnim izazovima. Ulaganja u istraživanje i inovacije će se tako u okviru programa Obzor Europa tijekom sljedeće četiri godine vršiti temeljem promicanja otvorene strateške autonomije vođenjem razvoja ključnih digitalnih, razvojnih i novih tehnologija, sektora i vrijednosnih lanaca; obnove europskih ekosustava i bioraznolikosti te održivog upravljanja prirodnim resursima; digitalnog puta prema Europi kao prvom kružnom, klimatski neutralnom i održivom gospodarstvu te stvaranja otpornijeg, uključivijeg i demokratskijeg europskog društva.

U strateškom planu utvrđuju se i europska sufinancirana partnerstva i partnerstva za zajedničke programe te misije EU-a koje će se podupirati u okviru programa Obzor Europa, navodi se u priopćenju Komisije. Partnerstvima će biti obuhvaćena važna područja kao što su energetika, promet, bioraznolikost, zdravlje, hrana i kružnost te će se njima dopuniti deset institucionaliziranih europskih partnerstava koje je Komisija predložila u veljači. Misije EU-a bavit će se globalnim izazovima koji utječu na naš svakodnevni život. Njihovi će ciljevi biti ambiciozni i poticajni, ali ostvarivi, primjerice borba protiv raka, prilagodba klimatskim promjenama, zaštita oceana, zeleniji gradovi i zdravlje tla i hrane. Koristeći se brojnim i različitim instrumentima u disciplinama i područjima politika EU-a rješavat će složena pitanja putem istraživačkih projekata, mjera politike, pa i zakonodavnih inicijativa.

Smjernice plana odnose se i na niz horizontalnih pitanja, kao što su rodna pitanja. Rodna dimenzija morat će se automatski integrirati u sadržaj istraživanja i inovacija u cijelom programu, osim ako se utvrdi da spol ili rod možda nisu relevantni za neku temu.

Prioriteti utvrđeni u strateškom planu programa Obzor Europa provodit će se u okviru njegova programa rada, u kojem se utvrđuju mogućnosti financiranja istraživačkih i inovacijskih aktivnosti putem tematskih poziva na podnošenje prijedloga i tema. Prvi pozivi na podnošenje prijedloga objavit će se u proljeće 2021., a bit će predstavljeni na Europskim danima istraživanja i inovacija 23. i 24. lipnja 2021.

Strateški plan je pripremljen nakon opsežnog procesa zajedničkog osmišljavanja u koji su bili uključeni Europski parlament, države članice, dionici i šira javnost, a u različitim fazama procesa strateškog planiranja zaprimljeno je više od 8.000 prijedloga.

Europska komisija / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

Europljani snažno podupiru znanost i tehnologiju

U četvrtak 23. rujna objavljeni su rezultati istraživanja Eurobarometra o „znanju i stavovima europskih građana o znanosti i tehnologiji” koji pokazuju da čak devet od 10 građana EU-a ili 86 % smatra da je ukupni utjecaj znanosti i tehnologije pozitivan, priopćila je Europska komisija.

Radionica „Izazovi korištenja umjetne inteligencije“

Kako razvijati i najbolje iskoristiti umjetnu inteligenciju u različitim područjima života i rada? Odgovor na to pitanje nudi vam besplatna online radionica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj koja će se održati u srijedu 2. lipnja 2021. od 10:00 do 13:30, u suradnji sa stručnjacima Visokog učilišta Algebra.

Besplatan pristup najnovijim znanstvenim otkrićima

Europska komisija namjerava služiti kao primjer potpore otvorenoj znanosti i promicanja transparentnosti u objavljivanju radova, a njezin je cilj nadahnuti druge ulagače, posebno na nacionalnoj razini, da učine to isto. Integriranjem platforme Open Research Europe u Obzor 2020. i Obzor Europa uvodi se nova razina inovativnih rješenja u akademskoj komunikaciji.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER