Pravo na informaciju o opasnim kemikalijama u proizvodima svakodnevne potrošnje
Online prijavnicu možete ispuniti do 26. travnja
Zelena akcija poziva vas na webinar „Pravo na informaciju o opasnim kemikalijama u proizvodima svakodnevne potrošnje“, osmišljen temeljem potreba nevladinih udruga, posebice onih koje se bave zaštitom okoliša, zaštitom zdravlja te zaštitom potrošača, ali otvoren i za druge zainteresirane građan(k)e.
Mnogi od nas vjerojatno nisu svjesni činjenice da prema važećem zakonodavstvu EU-a brojne kemikalije dokazano štetne po zdravlje i okoliš smiju biti prisutne u proizvodima svakodnevne potrošnje te da takvi proizvodi ne moraju biti posebno označeni. No, potrošači imaju zakonsko pravo tražiti (i dobiti) informaciju o tome od svih subjekata koji se smatraju dobavljačima proizvoda (proizvođača, uvoznika i trgovaca u maloprodaji). Ova mogućnost, utvrđena člankom 33. sveobuhvatnog zakonodavstva EU o kemikalijama poznatog pod nazivom REACH, trebala je služiti i kao poticaj proizvođačima da uklone ove tvari iz proizvoda, podsjeća Zelena akcija.
Nažalost, više od 10 godina nakon donošenja uredbe REACH ova se mogućnost i dalje koristi relativno rijetko te je ostvaren vrlo slab napredak u zamjeni posebno zabrinjavajućih tvari manje štetnim alternativama. Međunarodni projekt Life AskREACH, u sklopu kojeg Zelena akcija organizira ovaj webinar, ima za cilj potaknuti građane da aktivnije traže informacije o prisutnosti štetnih kemikalija u proizvodima. U tu svrhu razvijena je mobilna aplikacije Scan4Chem, a u cijeloj se Europi provode i brojne aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti građana.
- Mobilna aplikacija Scan4Chem namijenjena je za traženje informacija o štetnim kemikalijama u proizvodima
Sudionici webinara trebali bi:
-
steći razumijevanje osnovnih pojmova u vezi s utjecajem kemikalija na zdravlje i okoliš;
-
dobiti uvid u strukturu zakonodavstva EU o kemikalijama, posebice onog koje regulira prisutnost štetnih kemikalija u različitim kategorijama proizvoda;
-
saznati koje su štetne tvari najčešće prisutne u proizvodima, kakav je njihov utjecaj na zdravlje i u kojim proizvodima ih možemo najčešće pronaći;
-
saznati za koje kategorije proizvoda vrijede odredbe o pravu na informaciju iz uredbe REACH te kako na lak način uputiti zakonski obvezujući upit o prisustvu posebno zabrinjavajućih tvari uz pomoć mobilne aplikacije Scan4Chem.
Zelena akcija ovaj webinar organizira uz podršku udruge Alternativa za bezbednije hemikalije - Alhem (Srbija), jedine nevladine udruge u regiji koja se primarno i sustavno bavi upravo kemijskom sigurnošću. Termin održavanja je srijeda, 28. travnja od 10:00 do 14:00 sati. Zainteresirani za sudjelovanje trebaju se prijaviti za sudjelovanje do 26. travnja i to putem sljedeće online prijavnice.
Program webinara možete pronaći ovdje.
Webinar se održava kao dio projekta AskREACH koji financira Europska unija kroz program Life te uz sufinanciranje zaklade Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), Ureda za udruge Vlade RH i Grada Zagreba.
Ekovjesnik