Instalacija SADiti JE BITNO ukazuje na sustavno uništavanje hrvatskih šuma
Instalacija SADiti je BITNO umjetnice Lucije Žuti povodom 100. obljetnice Josepha Beuysa
Goethe-Institut Kroatien je u suradnji s Udrugom Domino i Subversive Festivalom organizirao postavljanje instalacije mlade umjetnice Lucije Žuti koja se referira na sustavno uništavanje hrvatskih šuma
Umjetnička instalacija SADiti JE BITNO Lucije Žuti bit će postavljena ispred Meštrovićevog paviljona (HDLU) na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma od 19. do 24. svibnja i to u okviru programa proslave 100. godišnjice rođenja Josepha Beuysa, jednog od najutjecajnijih i najkontroverznijih umjetnika 20. stoljeća. Instalacija je nastala u produkciji Udruge Domino, a u sklopu projekta „Vizualna konstrukcija političkog: 100 Beuysa“ koji su zajednički osmislili Goethe-Institut Kroatien i Subversive Festival.
Instalacija se referira na jednu od najspektakularnijih Beuysovih akcija, koja je širom svijeta poznata kao 7000 hrastova. Za akciju 7000 hrastova – Gradsko pošumljavanje umjesto gradske uprave (Stadtverwaldung statt Stadtverwaltung) 1982. na documenti 7 u Kasselu Beuys je uz pomoć volontera posadio na različitim mjestima u Kasselu 7000 stabala zajedno s pratećim bazaltnim kamenom nazivajući to socijalnom skulpturom. Projekt 7000 hrastova, koji se s vremenom razvio u nezaobilazan dio javnog prostora grada Kassela, bio je umjetnička i ekološka intervencija s ciljem poboljšanja urbanog životnog prostora, ali i velika promjena u poimanju umjetnosti.
Umjetnica tako oko HDLU-a postavlja sedam hrastovih trupaca, a na svakom se nalaze dva natpisa. Jedan natpis je „SADiti JE BITNO“, a drugi natpis se sastoji od izmijenjene verzije logotipa Hrvatskih šuma kraj kojeg piše „Dolje s Medvednicom! Želimo nesmetan pogled na Alpe!“ čime umjetnica parafrazira slogan studentske pobune protiv svojedobne vrlo skupe obnove zgrade opere u Zürichu, a koji je glasio: „Dolje s Alpama! Nesmetan pogled na Sredozemlje!”.
Preuzimanjem ovog ciničnog slogana i njegovim povezivanjem s dijelovima Hrvatske na kojima se trenutno odvija velika sječa šuma, Lucija Žuti osvještava da „masovna sječa (Hrvatskih) šuma Medvednice, Bilogore i Velebita mijenja njihov identitet te se pita hoćemo li rušenjem izgubiti svoje prirodne vrijednosti i imati ogoljen i nesmetan pogled na Alpe, Karpate ili Sredozemlje.“
Hrvatske šume trebale bi biti jedan od glavnih zaštitnika hrvatskih šuma i odgovorne su za njihovo održivo gospodarenje, no kao što smo više puta izvijestili, a kao što se ističe u priopćenju Subversive Festivala, „ovu državnu tvrtku mnogi prozivaju za neodgovorno gospodarenje, uz implikacije da bi neki njihovi potezi mogli rezultirati devaluacijom ovog prirodnog resursa te posljedično, deforestacijom. Činjenica ostaje da lanac sustavnih odluka može ugroziti opstojanje šuma, a time i bioraznolikost vrijednih staništa i stabilnost ekosustava.“
>>> Pročitajte još >>> Varoški lug: devastacija ili stručno i profesionalno gospodarenje?
Na sedam trupaca srušenih hrastova posjetitelji će moći pročitati sljedeće natpise:
- SAD JE BITNO OSJETITI klimatske promjene
- SAD JE BITNO PRORIJEDITI, a ne ogoliti
- SAD JE BITNO SADITI za budućnost
- SAD JE BITNO VOLJETI prirodu više od kapitalizma
- SAD JE BITNO DISATI čisti zrak
- SAD JE BITNO STRAHOVATI od prirode, a ne institucija
- SAD JE BITNO BORITI SE za ono za što smo se izborili
- Dolje s Medvednicom! Želimo nesmetan pogled na Alpe!
Instalacija se postavlja u razdoblju između dvaju izbornih krugova i to na Trgu žrtava fašizma koji je i sam devastiran prilikom nedavnog „uređenja“. Nakon tri godine upornog i aktivnog inzistiranja da se magnolije i primjerene stablašice i grmovi vrate na Trg žrtava fašizma, ovi će trupci posjetiti na brojne prosvjede i angažman građanskih inicijativa te svojom simbolikom ukazati na tisuće stabala koji su posječeni diljem Hrvatske.
Organizatori najavljuju i okrugli stol pod nazivom Šumska diskusija na temu gospodarenja šumama i mogućnostima direktnog građanskog aktiviranja, što uključuje i umjetničke akcije, a koji će se održati u ponedjeljak 24. svibnja u 18 sati u Dokukinu KIC. Okrugli stol će moderirati Mladen Iličković (EKO zona /HRT), a na njega su pozvani predstavnici Hrvatskih šuma, Hrvatskog saveza udruga privatnih šumovlasnika, Državni inspektorat, Udruga VIDRA te umjetnici koji provode zelene artivističke prakse.
Ekovjesnik