Pula: Nova gradska uprava odlučno namjerava povećati stopu odvojenog sakupljanja otpada
Gradonačelnik Pule Filip Zoričić obišao Županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun
Grad Pula kao jedan od suvlasnika Županijskog centra za gospodarenje otpadom (ŽCGO) Kaštijun aktivno sudjeluje i s posebnom pozornošću prati aktivnosti Centra, kako redovnih tako i izvanrednih, koje za cilj imaju usavršavanje rada i otklanjanje emisije neugodnih mirisa, izvijestili su iz Grada Pule.
Kako bi se iz prve ruke uvjerio u trenutne aktivnosti i aktualni problem s neugodnim mirisima, koji su se pojavili posljednjih dana, pulski gradonačelnik Filip Zoričić posjetio je ŽCGO Kaštijun te održao sastanak s članicom Uprave Vesnom Dukić i članom Nadzornog odbora te predstavnikom inicijative mještana općine Medulin Bojanom Blagonićem.
Kako je početkom lipnja najavljeno iz ŽCGO Kaštijun, prema redovnom planu upravljanja dana 7. lipnja počeli su radovi na poboljšanju procesa rada na bioreaktorskoj plohi s otpadom, odnosno njenog otplinjavanja. Zahvat uključuje otkopavanje kanala u deponiranom otpadu te postavljanje cijevi kojima će se sakupljeni plinovi u jezgri plohe odvesti u sustav baklje.
Nažalost, vrijeme izvođenja radova poklopilo se s dolaskom toplih dana što dodatno utječe na širenje neugodnih mirisa, a prema objašnjenju Centra, vrijeme izvođenja radova ovisilo je o dinamici provedbe javnih natječaja za nabavku materijala, odabir izvođača radova te odabir nadzornika radova kao i tehnološki uvjet vezan uz potrebnu visinu odloženog otpada. S obzirom na sve preduvjete koji su se morali steći kako bi se s radovima započelo, te kako bi se konačno zaustavio proces gomilanja plinova u tijelu odlagališta, odlučeno je nastaviti s radovima, no uz provođenje adekvatnih mjera kako bi se emisija neugodnih mirisa svela na najmanju moguću mjeru.
Također, u Centru napominju kako su aktualni radovi iznimka u procesu te se ubuduće takvi radovi ne planiraju izvoditi. Naime, razlog ovih radova su prekomjerne količine otpada dovezene u Centar u kratkom razdoblju tijekom ljeta 2019. godine. Otpad se u tom razdoblju nije stigao ispravno prosušiti te je vlažan odlagan na plohu pri čemu se nastavio biološki proces razgradnje i generiranja plinova u tijelu plohe.
Pristup zaprimanja prekomjernih količina otpada s područja jedinica lokalne samouprave Istarske županije, neovisno o nominalnom kapacitetu ŽCGO Kaštijun, pokazao se izuzetno problematičnim za normalan rad Centra što izravno utječe na kvalitetu života u mjestima u blizini Centra.
„Kao što smo se mogli uvjeriti, utjecaj na ispravan rad Centra imaju sve lokalne jedinice i gradovi u Istri i očekujemo da će ostatak Istre shvatiti svoju suodgovornost za probleme Kaštijuna. Grad Pula kao suvlasnik neće bježati od suodgovornosti za upravljanjem Centrom i podržat ćemo sve aktivnosti usmjerene optimiranju rada Centra. Međutim, svi napori za poboljšanjem rada Centra neće dati očekivane rezultate ukoliko na Kaštijun i dalje budu dolazile prekomjerne količine otpada koje Centar ne može preraditi. Istra mora shvatiti kako su sve jedinice lokalne samouprave suodgovorne za ispravan rad Kaštijuna te da svaka jedinica lokalne samouprave mora pojedinačno raditi na povećanju stupnja selektiranja otpada“, rekao je pulski gradonačelnik Filip Zoričić.
Također, dodao je kako će Grad Pula na svom području učiniti sve potrebno kako bi se povećao postotak selektiranog otpada i doveo ga na zakonski zahtijevane razine. U tom smislu, posebno će se razmotriti mogućnosti odvajanja organskog otpada iz komunalnog.
Podsjetimo, stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada je u 2019. godini na nacionalnoj razini iznosila oko 37 %, dok je Grad Pula dosegao stopu od 12,13 %.
„Vjerujemo da će se paralelnim naporima u optimiranju rada ŽCGO Kaštijun te poboljšanjima u sustavu sakupljanja otpada dovesti do značajnih poboljšanja u radu Centra te smanjenju utjecaja na okoliš“, zaključio je gradonačelnik Zoričić.
Grad Pula / Ekovjesnik