UriLift kao rješenje za preopterećena gradska središta

Sad ga vidiš, sad ga ne vidiš

Nizozemska tvrtka Pop-Up Toilet s dugogodišnjim iskustvom u području sanitarnih usluga, širom svijeta instalirala je oko 200 javnih WC-a koji se po potrebi spuštaju pod zemlju.

Iako standardiziranog izgleda s mogućnošću manjih prilagodbi, posebice lokaciji na kojoj se postavlja, dizajn svakog sanitarnog čvora tvrtke Pop-Up Toilet pažljivo se razvija i ispituje kako bi udovoljio zahtjevima i željama naručitelja te pružio cjelovito rješenje koje zadovoljava potrebe korisnika. Tijekom njihovog projektiranja, realizacije i ugradnje, pažljivo se razmatra sama lokacija, kao i namjena budućeg WC-a – primjerice, hoće li se koristiti cijelog dana ili samo tijekom noćnih sati te mogu li se u vremenu kada se ne koriste spustiti pod zemlju.

 

  • Postavljanje UriLifta na lokacijama u Utrechtu i Parizu / Foto: Pop-Up Toilet

Upravo takve javne WC-e tražila je pariška gradska uprava koja je diljem francuske metropole ugradila već 435 samočistećih toaleta, no pokazalo se da njihov broj ipak nije dovoljan. Proizvod nizozemske tvrtke Pop-Up Toilet UriLift izabran je kao najbolje rješenje za pojedine pariške lokacije upravo zato jer se spušta ispod razine zemlje u dijelu dana kada se ne koristi.

Ugradnja prvog UriLifta u Parizu predstavljala je pravi izazov jer je predviđena lokacija imala vrlo ograničen prostor. Realizacija je ipak bila uspješna, a kanalizacijski priključak izveden je na dubini od četiri metra. Prvi UriLift Combi nalazi se na atraktivnom trgu Place des Abbesses, a kompaktni, teleskopski dizajn čini ga savršenim rješenjem pored ulaza u stanicu podzemne željeznice. Iako je postavljen još u veljači 2020. godine, zbog pandemije je ostao pod zemljom veći dio godine, a ponovno je u funkciji od 11. lipnja ove godine, i to svakonoćno - od 19 sati do ranih jutarnjih sati sljedećeg dana.

  • Prvi UriLift postavljen je na pariškom trgu Place des Abbesses / Foto: Pop-Up Toilet

Zatvorena kabina rezervirana je za žene, pisoari za muškarce, a koriste se bez naplate. No, najvažnije od svega je što preko dana ne ometaju pješake te ne narušavaju arhitektonski sklad ovog izuzetno lijepog trga koji je, između ostalog, poznat i po 30 metara dubokoj stanici metroa s ulazom koji je dizajnirao čuveni francuski arhitekt i dizajner Hector Guimard.

  • Prvi pariški UriLift postavljen je u veljači 2020., a ponovno je u funkciji od 11. lipnja ove godine, i to svakonoćno - od 19 sati do ranih jutarnjih sati sljedećeg dana. / Foto: Pop-Up Toilet

Inače, služba održavanja tvrtke Pop-Up Toilet tijekom cijele godine svojim klijentima nudi i usluge redovitog čišćenja toaleta, ali i preventivno, korektivno ili funkcionalno održavanje. Profesionalno i redovito održavanje svakako garantira njihov duži životni vijek, čime se postižu financijske uštede te osigurava optimalna jednostavnost upotrebe.

Korištenjem inovativnih rješenja i najnovijeg softvera, tvrtka Pop-Up Toilet svaki WC može kontinuirano nadgledati bilo gdje u svijetu, što znači da se podaci iz svih ugrađenih WC-a registriraju i obrađuju 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu. Tvrtka tako zaprima informaciju čim nekakav kvar prijeti urednom funkcioniranju WC-a, a zahvaljujući tehnologiji pametnog upravljanja, kvarovi se najčešće mogu riješiti na daljinu.

Nisu nam poznati podaci o cijeni ovih javnih WC-a, no vjerujemo da su jeftiniji od onog „zlatnog“ zagrebačkog koji je stajao čak 10.000 eura po četvornom metru, a vjerojatno ne raspolažu ni držačima sapuna od 250 kuna kao MORH-ov vojni hotel u Ilici.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

Održiva arhitektura i 3D pisači

Poznato je da čitave kuće mogu biti izgrađene tehnologijom 3D ispisa, a jedna nizozemska startup tvrtka koristi ovu tehnologiju uz pomoć europske kohezijske politike te stvara održiva rješenja za građevinsku industriju.

Javni zahodi u kakvima još sigurno niste bili (2)

Japanski arhitekt Takenosuke Sakakura potpisuje dizajn sedmog objekta u sklopu projekta The Tokyo Toilet kojim se japanski glavni grad uljepšava za posjetitelje 32. Ljetnih olimpijskih igara.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER