Novi proizvod finske tvrtke Metsä Wood nudi niži CO2 otisak

Nevjerojatno jak, lagan i zelen

Hibridni zidni element tvrtke Metsä Wood zamjenjuje polovicu potrebnog betona za održivije građevinske prakse, a može se koristiti u stambenim, uredskim ili industrijskim višekatnicama

Građevinarstvo se smatra jednom od djelatnosti koja troši najveću količinu prirodnih resursa, a kako tvrde u finskoj tvrtki Metsä Wood, ova djelatnost stvara oko 30 posto svih emisija CO2 i koristi do 50 posto svjetskih resursa. Također, poznato je da je cement kao glavni sastojak betona neizostavan materijal u građevinarstvu, ali pri njegovoj proizvodnji dolazi do velike potrošnje energije i emisije CO2 – prema istraživanjima, riječ je o sedam posto ukupne svjetske emisije.

Drvo se stoga nameće kao najbolji ekološki izbor zbog svoje sposobnosti hvatanja ugljika, no njegova široka primjena u građevinarstvu tek treba zaživjeti. Jedno od rješenja predstavlja inovacija tvrtke Metsä Wood koja je uspjela proizvesti hibridni zidni element koji zamjenjuje polovicu potrebnog betona za održivije građevinske prakse. Razvijajući proizvod koji se može koristiti u stambenim, uredskim ili industrijskim višekatnicama, tvrtka Metsä Wood je u suradnji s drugim finskim tvrtkama uspjela proizvesti Kerto® LVL (lamelirani furnir).

„U Finskoj se godišnje proizvede oko milijun četvornih metara betonskih zidnih elemenata čime se stvara 45.000 tona emisije CO2. Kada bi se svi betonski zidovi zamijenili našim hibridnim zidnim elementima, godišnja emisija CO2 smanjila bi se za 30.000 tona, a istovremeno bi se uskladištilo 95.000 tona ugljikovog dioksida”, objasnio je Jussi Björman, direktor poslovne gradnje u tvrtki Metsä Wood.

„Naš hibridni 'sendvič' zidni element pomaže povećati udio drva za učinkovitiju izgradnju održivijih zgrada. Ovaj zajednički razvoj s drugim finskim tvrtkama predstavlja naš doprinos građevinskoj industriji“, dodao je Björman.

Inovacija se sastoji u kombiniranju betona s njihovim proizvodom Kerto® LVL (video), a dobiveni materijal lakši je od betona i jednostavniji za ugradnju. Osim toga, nudi i bolju toplinsku izolaciju čime se dodatno poboljšava energetska učinkovitost zgrada.

„Kako je riječ o laganijem materijalu, to ujedno omogućuje znatno bržu proizvodnju i prijevoz do gradilišta, čime se smanjuju i emisije u prometu. Naposljetku, lagani elementi također se lakše podižu na visine“, rekao je Björman.

Kerto® LVL ima široku primjenu - u gredama, rešetkama, okvirima, skelama, podovima, stropovima i dr. U tvrtki Metsä Wood navode kako je i novi mlin Metsä Fibre Oy Rauman tehdas prvi građevinski projekt u kojem se koriste ovi hibridni zidni elementi. Gradi ga tvrtka Skanska, završetak radova planiran je sredinom 2022. godine, a elementi se proizvode u tvornici Lipa-Betoni u Pieksämäkiju u Finskoj.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Barcelona ima najbolju javnu knjižnicu na svijetu

Knjižnica „Gabriel García Márquez“ u četvrti Sant Martí u Barceloni proglašena je najboljom javnom knjižnicom za 2023. godinu. Nagrada je dodijeljena ovog ponedjeljka tijekom 88. kongresa Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) u Rotterdamu.

Razotkrivanje zabluda o drvnoj gradnji

Na tržištu kojim dominiraju betonske i čelične konstrukcije drvo je još uvijek daleko manje zastupljeno i nepravedno zapostavljeno. Razlog tomu vjerojatno je strah od požara, ali i zastarjele ideje o gradnji i poželjnom ili očekivanom izgledu građevina. U poznatoj arhitektonskoj tvrtki Henning Larsen Architects tvrde da ne treba biti tako, a svoje tvrdnje potkrepljuju kvalitetnim argumentima.

Drvene zgrade mogu usporiti globalno zatopljenje

Urbanisti bi trebali pronaći inspiraciju u prirodi i gradove sutrašnjice graditi u drvu. Drvene zgrade imaju minimalni ugljikov otisak i time najmanji utjecaj na okoliš, a za njihovu gradnju trebalo bi koristiti i drvene ostatke.

Mjøstårnet – dovršen je najviši drveni toranj na svijetu

Norveški toranj Mjøsa (Mjøstårnet) službeno je sa svojih 18 katova i 85,4 metara visine u ožujku postao najviša drvena zgrada na svijetu. Toranj je pravi simbol promjena trendova u građevinarstvu i dokazuje kako se i ovako visoke zgrade mogu sagraditi korištenjem održivih materijala, a dizajneri iz tvrtke Voll Arkitekter nadaju se kako će njihov toranj inspirirati i druge arhitekte na veću primjenu drva.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER