Nova kriza otpada u Vječnom Gradu
Rim se ponovno suočava s golemim količinama otpada
Rimljani se opravdano žale na prepune kontejnere i ogromne količine otpada koje se nakupljaju na ulicama. Hrpe neodvezenih vreća smeća, kartonskih kutija, ali i glomaznog otpada, ponegdje su više od jednog metra, a s visokim ljetnim temperaturama koje redovito prelaze 30 Celzijevih stupnjeva, gradskim se ulicama šire neugodni mirisi.
Razlog najnovije krize otpada u Vječnom Gradu je zatvaranje nekoliko odlagališta otpada izvan regije Lazio na kojima se odlaže otpad tromilijunske talijanske metropole. Problem zbrinjavanja otpada posebno je izražen otkad je 2013. godine zatvoreno odlagalište otpada Malagrotta – više od trideset godina najveće u Europi, na kojem se odlagao komunalni otpad iz Rima i nekoliko okolnih gradova i općina regije Lazio. Europski sud pravde (European Court of Justice - ECJ) donio je presudu prema kojoj je ovo odlagalište otpada kršilo zakonodavstvo EU-a o gospodarenju otpadom, no nakon njegovog zatvaranja nisu razmotrene nikakve alternative, a kamoli riješen problem odlaganja komunalnog otpada.
Populistički Pokret pet zvijezda (tal. Movimento cinque stelle), koji je na vlasti u Rimu od 2016. godine, problem je odbio riješiti izgradnjom spalionica otpada, a iako je gradonačelnica Virginia Raggi posljednjih godina pojačala napore u području gospodarenja otpadom – posebice na učinkovitijem odvajanju i recikliranju otpada, značajniji uspjeh ipak nije ostvaren. Početkom 2017. godine Raggi je predstavila novi plan gospodarenja otpadom s ciljem postizanja stope recikliranja od 70 posto do 2021. Plan je trebao olakšati rad gradskih komunalnih službi, a posebno regionalnog postrojenja Co.La.Ri. (Consorzio Laziale Rifiuti), i smanjiti količine otpada koje se zbrinjavaju izvan regije Lazio, no stopa recikliranja nikada nije prešla 45 posto.
- Izvor: Facebook / Rifiuti Roma
Komunalna tvrtka za gospodarenje otpadom AMA (Azienda Municipale Ambiente S.p.A.) stoga i dalje svakodnevno prikuplja 3.000 tona otpada, a Rim od 2017. godine dio svog otpada zbrinjava u spalionici otpada u Dürnrohru blizu Zwentendorfa u Donjoj Austriji. U posljednje četiri godine tamo je spaljeno 70.000 tona rimskog otpada.
Rimljani su ogorčeni zbog problema s odvozom otpada, a u gradu postoji bojazan da bi loši higijenski uvjeti u vrijeme pandemije mogli izazvati nove javnozdravstvene probleme. Problemi s otpadom također bi mogli imati negativan utjecaj na imidž gradonačelnice Raggi, koja se nada ponovnom izboru na lokalnim izborima u listopadu ove godine te tvrdi da se iza odluke o zatvaranju odlagališta kriju njeni politički protivnici.
Aktualna gradonačelnica Victoria Raggi će na jesenskim lokalnim izborima svoju poziciju prve žene na čelu Vječnog grada morati braniti u političkom obračunu s kandidatom desnog centra Enricom Michettijem te dugogodišnjim članom Europskog parlamenta i bivšim ministrom gospodarstva Robertom Gualtierijem, kandidatom Demokratske stranke (Partito Democratico - PD). Izborne ankete joj zasad ipak ne predviđaju pobjedu.
S.F. / Ekovjesnik