Tvrtka OrCam slijepim i slabovidnim osobama omogućuje čitanje u bečkim knjižnicama

Pametni uređaj OrCam MyEye 2.0 odnedavno je dostupan i u glavnoj bečkoj knjižnici

Austrijska nacionalna knjižnica dobila je pametni uređaj koji prepoznaje tekst na svim površinama te ga čita naglas, čime se slijepim i slabovidnim osobama želi olakšati pristup ponudi knjižnice, a odlazak u knjižnicu želi učiniti privlačnijim. Takav uređaj dostupan je odnedavno i u glavnoj bečkoj knjižnici.

Austrijska nacionalna knjižnica (Österreichische Nationalbibliothek) poduzela je još jedan važan korak kako bi svoju građu učinila dostupnom svim građanima. U suradnji s izraelskom tvrtkom OrCam slijepim i slabovidnim osobama sada olakšava pristup ponudi knjižnice pomoću prijenosnog pametnog uređaja OrCam MyEye 2.0. Uređaj koji je odnedavno dostupan za besplatno korištenje u knjižnici sastoji se od kamere i malenog zvučnika. Prepoznaje tekst na svim površinama te ga čita naglas, a može prepoznati i lica, novčanice te različite proizvode. Pritom svaki korisnik može prilagoditi glasnoću zvuka i brzinu čitanja. Time se slijepima i slabovidnima omogućuje uživanje u čitanju bez prepreka te im se osigurava veća samostalnost. 

Cilj ove suradnje jest knjižničnu građu učiniti pristupačnijom slijepim i slabovidnim korisnicima te podići svijest u društvu o izazovima s kojima se susreću.

Tehnološka tvrtka OrCam specijalizirana je za uređaje za pomoć slijepim i slabovidnim osobama koji se temelje na umjetnoj inteligenciji. Tvrtka već duže vrijeme ulaže velike napore u poboljšanje pristupačnosti i podršku slijepim i slabovidnim osobama diljem svijeta. Tako su, na primjer, u rujnu 2020. započeli suradnju s nogometnom zvijezdom Lionelom Messijem kako bi skrenuli pozornost na osobe s poteškoćama u vidu.

Pametni uređaj OrCam MyEye 2.0 odnedavno je dostupan i u glavnoj bečkoj knjižnici. Bečke gradske knjižnice već se godinama zalažu za socijalnu uključenost i dostupnost. Pritom osobama s poteškoćama u vidu odlazak u knjižnicu žele učiniti privlačnijim te pokazati da su ondje svi dobrodošli.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Pariz uveo daljinske upravljače za semafore kao pomoć slijepim i slabovidnim osobama

Većina semafora u Parizu opremljena je zvučnim signalizatorima za slijepe i slabovidne osobe koji im pomažu u kretanju gradskim ulicama i ukazuju mogu li prijeći pješački prijelaz ili ne. Kako bi im tijekom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara kretanje gradom učinio što pristupačnijim, Grad Pariz uvodi daljinske upravljače za semafore.

U Parizu će se održati prva konferencija o pristupačnosti trgovina i obrta

Dana 7. studenog 2024. Grad Pariz, Trgovačko-industrijska komora (CCI Paris IDF) i Obrtnička komora (CMA IDF) organiziraju prvu konferenciju o pristupačnosti trgovina i obrta. Riječ je o jedinstvenom događaju koji se organizira s ciljem pružanja pomoći trgovcima i obrtnicima kako bi svoje objekte učinili što pristupačnijima osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti.

Ponovno prvi u Europi: Beč je najbolje prilagođen osobama s invaliditetom

Nagrada Europske komisije Access City Award dodjeljuje se gradovima za izvanredne napore u područjima pristupačnosti u prometu, infrastrukturi, javnim prostorima i uslugama, kao i informacijskim i komunikacijskim tehnologijama. Ove godine nagradu je osvojio Beč, ostavivši za sobom 56 europskih gradova.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER