Madridska Metropolitanska šuma bit će nova zelena pluća grada

Španjolska metropola sadi golemu urbanu šumu

Glavni španjolski grad se protiv klimatskih promjena i onečišćenja zraka bori sadnjom 75 km dugog „zelenog zida“ s gotovo pola milijuna novih stabala. Golema urbana šuma nazvana Bosque Metropolitano (Metropolitanska šuma) povezat će postojeće šume i zelene površine oko grada te građanima donijeti nove parkove i rekreacijske površine, biciklističke i pješačke staze te dječja igrališta.

„Ono što želimo postići je poboljšati kvalitetu zraka u cijelom gradu", kazao je u razgovoru za Euronews Mariano Fuentes, madridski vijećnik zadužen za okoliš i urbani razvoj. „Urbana šuma predstavlja dio naših napora za smanjenje učinka urbanog toplinskog otoka i emisija stakleničkih plinova, a njome također želimo povezati sve postojeće šume koje već postoje oko grada.“

Sadnja šume autohtonih stabala planira se i na zapuštenim lokacijama smještenima između auto-cesta i rubnih dijelova grada kako bi se godišnje apsorbiralo 175.000 tona CO2. Osim toga, madridski „zeleni zid“ trebao bi utjecati na očuvanje bioraznolikosti, kao i na ublažavanje vrućina s obzirom da su temperature u hladu stabala najmanje dva stupnja niže u odnosu na ostatak grada, navodi Fuentes.

Madridska Metropolitanska šuma (Bosque Metropolitano) dio je šire strategije zaštite okoliša „Madrid 360“ čiji je cilj poboljšanje kvalitete zraka i smanjenje emisija, između ostalog i mjerama ograničenja upotrebe osobnih automobila.

„To mora biti globalna strategija", dodao je Fuentes. „Ne radi se samo o smanjenju automobilskog prometa, već i o poticanju pješačenja i biciklizma, stvaranju ekoloških koridora u svakoj četvrti, i što je najvažnije, neophodno je da u ovoj novoj 'zelenoj' kulturi sudjeluju svi građani.“

Madridska urbana šuma ujedno je i jedna od važnih mjera ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama.

„To neće biti još jedan gradski park“, kazao je arhitekt i savjetnik gradskog vijeća Daniel González. „Projektom se zahtijeva sadnja autohtonih biljnih vrsta, korištenje minimalnih količina vode i postizanje ušteda pri održavanju. Ovu veliku zelenu infrastrukturu treba sačuvati uz minimalne napore kako bi s vremenom mogla biti održiva.“

Gradovi širom svijeta troše dvije trećine globalne opskrbe energijom i generiraju tri četvrtine svjetskih emisija stakleničkih plinova. Provedbom mjera ograničavanja prometa do promicanja biciklizma i javnog prijevoza do sadnje drveća i veće primjene obnovljivih izvora energije, transformacija gradova širom svijeta već je počela, a ponegdje je itekako uznapredovala. Klimatske promjene i njihove posljedice vidljive su diljem svijeta, a uvelike utječu na stanovništvo u gradovima u kojima će uskoro živjeti većina ljudske populacije.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Napreduju radovi na obnovi i pošumljavanju rimskog parka Centocelle

U prvoj fazi obnove i intenzivnog pošumljavanja Parka Centocelle u istočnom dijelu Rima posadit će se 570 stabala različitih vrsta. Druga faza završit će se do 2026. godine, a uključuje završetak reorganizacije mreže staza i prilaza te unapređenje korištenja parka za sportske i rekreacijske aktivnosti.

Gradovi diljem svijeta provode planove urbanog ozelenjavanja

Bilo da se radi o urbanim šumama, ozelenjavanju pročelja zgrada, vertikalnim vrtovima ili zelenim krovovima, gradske uprave širom svijeta osmišljavaju sve inventivnije načine kako bi svojim stanovnicima prirodu učinili što dostupnijom. Ozelenjavanje gradova je ključno u borbi protiv klimatske krize, a s porastom urbanog stanovništva ujedno i način da ih se najjednostavnije učini ugodnijim mjestima za život.

Park Centocelle u Rimu dobiva 570 novih stabala različitih vrsta

Rimska gradska uprava najavila je početak intenzivnog pošumljavanja Parka Centocelle. Sadit će se 570 stabala različitih vrsta, među kojima su crnika, topola, brijest, hrast medunac i judić, kao i 425 grmolikih biljaka maginje, tršlje, bijelog gloga, uskolisne komorike i lemprike.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER